Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974)

Populární lidová komedie v restaurované verzi pěkně prokoukla. František Koudelka, nejznámější český judista až do časů Lukáše Krpálka, je nepochybně životní rolí Luďka Soboty. Ale hlavní jsou opět vynikající scénář a výborná režie.

Olga (2021)

Dobře fungující spojení sportovního dramatu o mladé špičkové gymnastce s politickým komentářem z politického převratu na Ukrajině. Představitelka hlavní role to všechno zvládla podat věrohodně. Autoři si trochu naběhli happy-endem z Kyjeva 2020. Kdo film stihl vidět v létě 2021, ten vlastně viděl o dost jiný film, než já na jaře 2022. :-/

Dívka na koštěti (1971)

Restaurovaná pohádková komedie vypadá jako nová a baví i po půlstoletí. Optické triky dnes už nikoho neohromí, ale tehdy to bylo zjevení. Ze spousty tehdy mladých herců mě nejvíc bavil Jan Kraus. A jediná písnička Petry Černocké, kterou si pamatuji, jako bonus.

V husí kůži (2018)

Tuctový čínský animák. Fakt se divím, že věnují tolik času něčemu, k čemu se ani nenamáhali poskládat fungující scénář. Je tu aspoň nějaký infantilní humor, který by mohl na chvíli zabavit děti, ale jinak po všech stránkách podprůměr.

Poslední závod (2022)

Scénář mi připadal trochu nevyrovnaný. Na příběh tragického běžkařského závodu tu bylo málo Hanče a ještě méně Vrbaty, na příběh o Emerichu Rathovi z jeho pohnutého životopisu vyzobali jen pár třešniček. Ale zatímco scénář se honí za příliš mnoha zajíci, realizace vyšla na jedničku. Od hereckého obsazení až po mrazivé finále titulního závodu. (70%)

Princ Krasoň (2018)

Nápad vypadal zajímavě, ale tvůrci z toho vykročili cestou nejmenšího odporu po vzoru zkušených dramaturgů České televize. Animace ucházející, vyprávění svižné a vtipné. Písničky strašné, až se mi chtělo srolovat uši a někam zalézt. Pak jsem viděl hlasové obsazení originálu a slyšel ty dvě písně ze závěrečných titulků, a bylo to nebe a dudy. Takže zapomeňte, že jsme kdy bývali dabingovou velmocí, a naučte děti anglicky, jinak si to neužijí (50%).

Drive My Car (2021)

Nejsem žádný odborník na Murakamiho, takže netuším, zda to je dobrá adaptace jeho povídky (povídek) nebo spíš svérázná adaptace Čechovova Strýčka Váni. Ač se ústřední myšlenka filmu vejde do prosté věty o třech slovech, Hamaguči ji pojal jako tříhodinový film, který diváka ani na okamžik nezačne nudit. A to je umění!

Skokan (2017)

Tohle není art, ale nuda. Petrovi Václavovi vděčíme za skoro všechny zdejší romské herce, a i tohle trochu drží nad vodou Oračko, Godla a Dudová. Ale ani oni nestačí na film bez scénáře (možná se mýlím, ale působilo to dojmem herecké improvizace na místě) a bez příběhu. 30%

S čerty nejsou žerty (1984)

Restaurovaná populární pohádková komedie vypadá po čertech dobře. Kromě skvěle fungujícího scénáře je tu hlavně výborné herecké obsazení, kterému nenápadně panuje Petr Nárožný. Sice jsem nikdy pořádně nepochopil, proč čeští čerti bývají mentálně zaostalí, ale jinak dobré.

Já a moje příšera (2007)

Lochneska jako atrakce klukovského dobrodružství. No, ani to není nijak originální. Ale jako film pro děti to velmi dobře funguje. Dospělé samozřejmě nepotěší množství klišé příběhových či vizuálních, ani zeměpisný nesmysl s jezerem Loch Ness ústícím do moře.