Linie násilí (1997)

Wimu Wendersovi Amerika očividně nesvědčí a měl by se vrátit tam, kde točil lepší filmy. Zaujal mne pouze Gabriel Byrne v roli muže, který si uvědomuje, že toho ví příliš, aby mohl přežít. Jinak šeď průměrnosti.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Příjemné překvapení! Přes stejně rutinní režii rozhodně lepší a temnější než Kámen mudrců. Dokonce mi nepřipadal tak dlouhý, přestože je ještě delší. A Kenneth Branagh si roli Zlatoslava Lockharta opravdu vychutnal.

Manny & Lo (1996)

Nenápadný nezávislý snímek pro tři herce dokazuje, že když má autor co říci a dovede si najít ty tři správné herečky, je úspěch zaručen. Netradiční putování dvou sester a ženy, kterou unesly, je totiž postavené především na hereckých výkonech.

Basquiat (1996)

Opravdu filmově zajímavých životopisných portrétů malířů je jen pár. Tento snímek zachraňují herecké výkony. Tolik skvělých herců v jednom filmu se často nevidí, i když tu někteří mají roličky, které mají ze všeho nejblíž komparsu. Ale rozhodně nejlepší nápad byl Bowie jako Warhol.

Cesta do zatracení (2002)

Prvotřídní stylové gangsterky jsem měl spojené především se jménem Martin Scorsese, ale zatímco Gangs of New York jsou stále odkládány, má tu zdatnou konkurenci. Sam Mendes potvrzuje svou hvězdnou reputaci a laťku nastavenou Americkou krásou nijak nesnižuje. Perfektní kamera, skvělá hudba a o hereckých výkonech ani není třeba mluvit, protože už by tu těch superlativů bylo příliš.

Černý slzy (2002) (TV film)

Podprůměrný scénář nemohou zachránit ani hrátky s barvou, ani herecké výkony ani hudba.

Do cizí náruče (2000)

Strhující dokument se zabývá vším, co souvisí s kindertransporty. Vyprávění těch, co to zažili, postupuje překvapivě chronologicky. Nejvíce mne zaujal příběh dívky, kterou zoufalý otec za ruku vytáhl okénkem z rozjíždějícího se vlaku, aby během války přežila osm koncentráků a ve dvaceti vážila třicet kilo. Kde ti autoři takovéhle lidi hledají? Ale situace sirotků v Anglii také nebyla vždy zrovna růžová.

Daleká cesta (1948)

Mimořádně silný, sugestivní film, který zvláštním způsobem využívá dobové nacistické dokumenty. Ani více než půlstoletí od svého vzniku neztrácí nic ze své působivosti.

Počítání mrtvých (1999)

Tři noční služby psychicky i fyzicky vyčerpaného záchranáře jako halucinační projížďka předpeklím. Martin Scorsese je stále ve formě, Nicolas Cage vypadá dostatečně vyhořele a k tomu všemu vyhrávají skvělé rockové pecky. Výborné.

Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský (1999)

Střihový dokument je postaven na prolínání rozhovorů a monologů V. Brodského s ukázkami z jeho výjimečně bohaté filmografie. Dozvídáme se něco o jeho dětství, tancování a herectví, ale nic o jeho soukromém životě.