Room for One More (1952)

Komediálnym spôsobom natočený rodinný film so silnou myšlienkou. Cary Grant dodáva filmu hviezdny šmrnc, ale sú to všetci zaiteresovaní včetne detských postáv, ktorí spoločne potiahli film. Príjemná záležitosť. Tretia recenzia.

The Naked Truth (1957)

Ako sa vysporiadať s vydieračom? Klasická britská komédia plná humoru a prevlekov, ktorým vládne začínajúci Peter Sellers. Tretia recenzia, desiate hodnotenie.

Tisíc podpisov za obžalovaného (1964) (TV film)

Súdny prípad sa nevyhol zbytočnej popisnosti, skoro až dokumentaristickej rekonštrukcii. Našťastie silný príbeh dokázal v sebe nájsť poľudštenosť a ťah na bránku. Prvá recenzia a šieste hodnotenie.

Kráska a výlet (1966) (TV film)

Krásna Zdena Gruberová s tmavými okuliarmi a moderný dizajn televízneho filmu predurčovali lepší zážitok, ako tvorcovia poskytli. Prostredníctvom vnútorného dialógu (uniklo mi kto bol ten druhý) sa dej pomaličky posúval, ale bol to posun kŕčovitý a prehnane intelektuálny. Večná škoda.

Uncertain Glory (1944)

Errol Flynn je proste legenda. Strháva na seba pozornosť, je silným ťahúňom príbehu, a ešte aj zvláda ponechať priestor svojim kolegom. Vojnová dráma so silnými dialógmi sa síce v polovici filmu trochu stráca, rozhodne však patrí  do pozornosti diváka.

Pirát (1948)

Rozbehnuté to nie je zle, lenže chýba tomu ten správny muzikálový šmrnc a ľahkosť. Gene Kelly ovláda celý film, ale nestačí to. Dokonca až na jednu pesničku, ani po hudobnej stránke snímok neprináša želaný výsledok.

Dantovo peklo (1911)

Dante Alighieri napísal svoj rozsiahly epos zrejme v rokoch 1304-1321 a svoju prácu sizuoval do štyroch dní Veľkonočných sviatkov. Je zložený z troch častí : Peklo, Očistec a Raj. V zmysle roku vzniku filmu ide o odvážny čin, tvorcom sa podarilo zmotniť Danteho predstavu o pekle vcelku vierohodne. Príbeh začína putovaním samotného básnika blúdením po Temnom lese, ktoré symbolizuje hriešnu cestu. Na ceste ho sprevádza antický básnik Vergílius. Spoločne prechádzajú rôznymi časťami pekla a stretávajú samotných hriešnikov.

La guerra ed il sogno di Momi (1917)

Rozhodne zaujímavý filmársky počin. Tvorcovia postavili na hranom filme s kombináciou bábkového filmu silný protivojnový snímok hodný povšimnutia. Prvá recenzia.

Slovania (2020) (seriál)

Bolo by chybou zatratiť tento seriál, len preto, že je náš... aj keď, priznajme si to, nedosahuje úrovne zahraničných historických seriálov. Koprodukčný projekt pracuje s obdobím, ktoré je minimálne zmapované, a v mnohých prípadoch sa musíme zahĺbiť do jedného či dvoch reálnych zdrojov zahraničných starodávnych kronikárov, ktorí pri mapovaní vlastnej histórie natrafili aj na príchodiaci kmeň Slovienov, odkiaľsi z východu. Pre tvorcov to bola výhoda nepoznaného, tak mohli popustiť uzdu fantázie, z môjho pohľadu to urobili častejšie než by bolo únosné. Z historického pohľadu mi prekážal vizuál starých Slovienov, ktorí sú vykreslení ako "lesní ľudia", pritom to boli výsostne poľnohospodársky založení ľudia, ktorí lesy využívali len na úkryty, zbieranie plodín a lov. Azda najväčším problémom je však obrovské množstvo vaty, ktoré scenáristi použili pri tvorbe svojho príbehu, seriál sa častokrát topí v nezmyselnom opakovaní scén, ktoré nič nehovoria a príbeh nikam neposúvajú. Na druhej strane zase oceňujem minimálne množstvo "fantasy" prvkov, napriek tomu, že boli slušne natočené. Herecky je projekt v poriadku, keď majú herci čo hrať, je to na dobrej úrovni. Potešili aj neopozeraní ukrajinskí herci. Zmienil by som však Andyho Hryca, ktorý ma vo svojej kariére azda nikdy nepotešil svojou hereckou postavou tak ako teraz. Slovania sú dobrý projekt, peniaze sú vidieť na kulisách i kostýmoch, len sa malo viacej popracovať na scenári.

Giordano Bruno (1973)

Osudy tohto talianskeho učenca sú každému známe, takže dôraz je kladený na spracovanie. Film je možno trochu zbytočne popisný vo vysvetľovaní Brunovych teórií, ale stále je pôsobivý a herecky na vysokej úrovni. Pochopiteľne, Morricone opäť exceloval.