Basquiat (1996)

Schnabelův styl mi nesedí. Je to malíř, proto není divu, že si jako svůj debut vybral život jiného umělce - Basquiata, o kterém jsem do této doby nevěděl ani, že existuje. Film se skví hereckými hvězdami, na které je radost pohledět - Wright má skvěle dětinský úsměv, Bowie jako Warhol byl k sežrání, Courtney Love hraje správnou drsňačku... Tenhle film je dobrý, leč vcelku nudný... HUDBA: John Cale, Julian Schnabel - no vcelku dobrý songy kapel, co neposlouchám... ale líbila se mi ta arie od Verdiho.

Batesův motel (2013) (seriál)

Seriál, ke kterému jsem si musel hledat asi dva první díly cestu. Předností Bates Motelu je nepochybně herecký ansámbl, který je velmi přesvědčivě a zábavně režírován. Norma Bates (v parádním provedení Verou Farmigou) je úchvatná - přesně ten typ filmové postavy, kterou milujete i nenávidíte zároveň. Velmi znepokojivý je fakt, že již od samého začátku víte, že nic nemůže skončit dobře. Proto je jakékoliv fandění hlavním postavám velmi stíženo, což dělá z Bates Motelu až trochu masochistickou seriálovou lahůdku. Rád bych se, jak mám ve zvyku, věnoval i hudbě, ale vlastně si vůbec nevybavuju, jakou hraje v celém seriálu roli. Což může být obrovská lichotka nebo taky jasný průšvih.

Beowulf (2007)

Nenáročná podívaná pro nenáročného diváka. Digitalizace se mi celkem líbila (až na to, že ženské postavy, až na Angelinu, vypadají skutečně jako vylepšené verze Fiony ze Shreka, že tombacu?), stejně tak germánský přízvuk, angličtina pak zní úplně jinak. Fajn bylo, že erotické narážky neměli pouze muži, ale i ženy (ať žije gender!). Akorát pochybuju, že v Dánsku jsou hory, tedy takové, jaké nám tu byly prezentovány. Kdyby ubylo debilních pohledů hlavního hrdiny, nebo amerického konce, kde se nakonec i ti největší nepřátelé obejmou. A nechápu, co by se stalo tak strašného, kdyby Beowulfa ukázali nahého celého, takhle to bylo fakt legrační, jak byl za každou cenu neuměle zakryt. HUDBA: Alan Silvestri - taková klasická fantasy hudba, okořeněná snad samplovými bubny, nebál bych jít více do elektroniky.

Bhaï bhaï (2005)

Výborný krátký film o osudu indických přistěhovalců ve Francii. Drsná kritika francouzské společnosti je vtipně zabalena do typicky indické bollywoodské produkce. Divák se dobře baví a zároveň pochopí spoustu věcí...

Bio Ráj (1988)

Nerozumím umístění v top 200 - přes dvě hodiny nudy si ho určitě nezaslouží. HUDBA: - Ennio Morricone - aha.

Blade Runner (1982)

Tak ve své době to muselo být báječný a skvělý, ale časem se bohužel leccos stává nudným a nezáživným. Film hodně sází na zpodobení budoucího světa (avšak vše vypadá stejně, jako by to designově vzniklo v 80. letech). Nicméně vizáž černého zakouřeného města budoucnosti je hodně působivá, stejně jako prohnilé zatuchlé interiéry. Jen mi přišlo, že se ve filmu prakticky nic neděje, žádné dějové zvraty (až na robotku), prostě trochu nuda. HUDBA: Vangelis - hlavní téma je jednou z nejgeniálnějších kompozic, co jsem kdy slyšel. Hudba je tu jednoduše skvělá, což bylo taky nesčetněkrát řečeno.

Blade 2 (2002)

Líbily se mi efekty, fakt drsný....fajn byla i výprava (ještě aby ne, když se natáčelo v Praze)....jinak nic moc, bojový scény předvídatelný, myšlenka žádná. ale vcelku jsem se bavil!

Bling Ring: Jako VIPky (2013)

Plytký a vyprázděný film zajímavým způsobem ilustruje život amerických teenagerů, který je stejně prázdný. Sofia Coppola dosáhla mistrovství v odosobněné filmařině, které se věnuje od Marie Antionette. Já ji na tenhle styl letím jak vosa na med a patřičně si ho užívám. Drobné výtky mám pouze k přílišnému opakování identických záběrů, i když snad rozumím důvodům, proč se ve filmu objevují. Co mě však, jako ostatně u Coppoly vždycky, přesvědčilo o vysokém hodnocení, je hudba. Skvěle vybrané popové a elektro tracky přesně ilustrují a doplňují prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Hudba hraje "na plný pecky" a strhává na sebe hodně pozornosti. Vyloženě mě potěšil track Freeze od Klause Schulzeho (složen pro film Angst a použit už pro Mannova Mannhuntera), který podbarvoval jednu z mála melancholických scén filmu. EDIT: Koukám, jak tu všichni žehrají, že je snímek bez emocí, vývoje postav a že je nudný. Ale přece - vždyť o to tu jde!

Bratrstvo (2009)

Film hodně stojí na sympatiích s hlavními hrdiny. Jestliže postava „Jimmyho“ prochází složitým a velmi zajímavých vývojem, tak „Lars“ je spíše otravný a ne příliš přesvědčivý (navíc herec je velmi nehezký). Námět těžící z kontroverzního prostředí neonacistů je vcelku originální, nějaké okamžiky mi však přišly až příliš nadsazené (koncert, tetování, motivace k jednání). Spousta prostoru je věnována pouze domněnkám, přičemž si myslím, že zrovna tohle téma by mohlo být zpracováno více explicitně. Hudba: několik opakujících se strunných motivů zajímavě přispívá k atmosféře snímku.

Bratrstvo vlků - Hon na bestii (2001)

Opět jeden rozporuplně vyznívající snímek. Úvodní pasáž lovené ženy je naprosto úchvatná, říkal jsem si, že jestli takhle bude pokračovat celý film, bude to pecka. Nestalo se tak. Zběsilých střihových sekvencí, zpomalovaček a efektních víření vody nebo vzduchu jsem si užíval - skoro mi ten styl přišel jak od Timura Bekmambetova. Avšak mluvené pasáže byly občas opravdu zdlouhavé a nudné. Hodně tajemna a zvědavého očekávání je skoro až zparodováno odhalením příšery, která je prostě nepovedená (v detailu snad zajímavá, ale její rozpohybování působilo hrozně neskutečně). Film nabízí širokou škálu postav, mezi kterými si určitě vybere každý - pro mě byla číslem jedna Monica Bellucci a Vincent Cassel. Naopak hlavní role se mi uplně nepozdávaly (Le Bihan a Renier). Nakonec však vůbec nelituji, že jsem se na Bratrstvo vlků díval. HUDBA: Joseph LoDuca - oceňuji použití vcelku různorodých nástrojů a jakous takous snahu zaujmout, ale hudba je extrémně upozaděná a nezajímavá. Sem tam nějaké ethno trylky nebo variace na "středověkou hudbu", ale atmosféra veškerá žádná. Škoda.