Black Panther (2018)

Klasická Marvelovka, ktorá je prekvapivo lepšia ako by človek povedal. Výborná bola sekvencia v Kórei, ktorá mala nádych Jamesa Bonda/Mission Impossible. Klasické neduhy ako digitálne prostredia, vykastrované dialógy a tragické finále kde sa každý s každým mláti, najlepšie na troch lokáciach a ešte aj so zvieratkami, už pri Marvelovkách nestoja za reč.

Black Widow (2021)

Priemer. Nemastný, neslaný digitálny bordel, ktorý sa k relatívne civilnej postave Black Widow vôbec nehodí. Tejto látke by viac slušala špiónska miniséria. Od Marvelu veľký omyl, ale aspoň to prekvapivo rýchlo ubehlo. Takýchto komiksov do budúcna prosím čo najmenej.

Blažiny lekce (2023)

57. KVIFF - Nevšedný námet z nevšednej filmovej krajiny. Pritom to bolo natočené veľmi pútavo, príbehovo čisto a docela divácky. Film sa zaoberá myšlienkami sociálnej nerovnosti paradoxne dosť príjemne, častokrát aj vyčarí úsmev na tvári. Hlavná herečka pútavo stvárňuje prerod jej postavy a to zúfalstvo som jej nemal vôbec problém veriť. Jediná vec čo zráža film dole, je absurdne nepochopiteľné správanie hlavnej postavy na úplnom konci, aj keď dovtedy sa chovala úplne racionálne. Tvorca tým chcel asi niečo hlbokého naznačiť, ale bol to z môjho pohľadu výstrel do tmy. Takto ex-post, keď už vieme, že to vyhralo hlavnú súťaž, ale musím s ocenením súhlasiť. Z filmov z hlavnej sútaže, ktoré som mal možnosť vidieť bol asi skutočne najlepší.

Blíženec (2019)

Špičková a inovatívna akcia, sympatické herecké obsadenie a mierne tupunký príbeh. Takto by sa asi dal zhrnúť Gemini Man. Digitálne omladený Smith vyzeral vo väčšine scén takmer fotorealisticky ale čo mi kľalo oči boli lokácie a exteriéry. Buď sa to natáčalo celé komplet v štúdiu resp. pred zeleným pozadím alebo pred natáčaním na lokácii všetko poupratovali a vyleštili do čista. Aspoň taký pocit som mal z toho vizuálu. Jednoducho príliš čistý a nerealistický. Každopádne za vynikajúce akčné scénky a podarené omladenie si film zaslúži veľmi silné 3 hviezdy.

Blok 99 (2017)

Pomalý atmosférický film s priam až neuveriteľnou brutalitou a tak surovo znázorneným násilím, že aj Tarantino uznanlivo pokyvuje hlavou. Bolo zaujímavé sledovať ako sa postava dostávala do čoraz hlbšej a hlbšej diery, z ktorej divák tuší, že sa vyhrabať nedá a iba so zatajeným dychom sleduje kam ešte Vince Vaughn s nemeniacim sa výrazom tváre zájde. Stačilo aby jednoduchučký scenár zhmotnil generický režisér alebo postrihal generický strihač a bol by z toho asi nepozerateľný film s ranku nedávných filmov Bruce Willisa. V rukách S. Craig Zahlera z toho ale vznikol vo svojom žánri fantastický počin.

Blue Ruin (2013)

Další z radov indie filmov, ktoré sa snažia byť akýmsi (pseudo) umením. Treba povedať, že ma film veľmi bavil...asi tak pol hodinu. Blue Ruin sa vleče ako sopel a to má len 90 minút, takže tak. Ale keď človek prežije tie útrapné chvílky nič nediania sa na obrazovke, tak sa mu pred očami zjaví docela podarený revenge thriller, ktorý však vo svojej podstate bohužiaľ pôsobí (nechcene) veľmi genericky.

Bo Burnham: What (2013) (TV film)

Pár veľmi fajn vtipov a nápadov. ale pretkaných docela prízemným a prvoplánovým humorom. Taký humor mám väčšinou rád, ale tu som asi čakal niečo sofistikovanejšie.

Bod varu (2021)

Famózne na jeden záber natočený večer v jednej britskej reštaurácii. Z filmu však až veľmi kričalo, že sa tvorcovia silou mocou chceli dostať na tých filmových klasických 90 minút, aj keď by tomu asi viac slušala menšia stopáž. Z toho dôvodu sú niektoré dejové odbočky trochu zbytočné a pôsobia nedôveryhodne a umelo našróbované, ale aj tak klobúk dole všetkým zúčastnením, lebo naplánovať toto natáčanie muselo zabrať extrémne veľa času.

Bod zlomu (1991)

Scenár písal škôlkár, že áno? Prvá hodina dosť dobrá, ale potom prišli na rad zvraty a Patrickovi Swayzemu ruplo v lebeni. Keanu je fajn aj s akčnými scénami, ale stupídnejší príbeh je ťažko pohľadať.

Bojovník (2015)

Fuqua po predošlých béčkach natočil konečne film, ktorý má ambície byť niečim viac ako len filmom čo si raz večer pozriem a poviem si, že bol fajn. Jediná vec mi docela vadila na Southpaw a tou bola až prílišná snaha o nejaké tie slzičky (ktoré neprišli). Ostatné prvky filmu boli parádne. Musím pochváliť hercov (okrem 50 Centa, ten bol jeden veľký lol) a to hlavne Jakea a Whitakera, ktorým som veril každé slovo. Ďalej musím pochváliť kameru, ktorá bola hlavne počas boxovania skutočne pohlcujúca a sama o sebe pozdvihla film na vyššiu úroveň. Viem si to živo predstaviť ako k uzúfaniu nudne by sa dali boxerské pasáže natočiť, ale naštastie to nebol prípad tohto filmu. Síce sú v žánri oveľa kvalitnejšie filmy (napríklad moja srdcovka The Fighter), Southpaw spĺňa to čo bolo sľúbené a to je kvalitný film s ktorým sa niektorí ľudia môžu bez problémov stotožniť aj keď k boxovaniu nemajú žiadny vzťah. Škoda len, že toho boxovania je vo filme naozaj menej ako by sa žiadalo a veľkú časť stopáže sa rozoberajú rodinné traumy na, ktoré som však v tomto prípade až tak zvedavý nebol.