Duel Frost/Nixon (2008)

Výborne natočený i zahraný film, ktorý nikomu nenahráva, ale ponúka pohľad na vec z oboch strán. Môj nečakaný oscarový favorit.

Big Lebowski (1998)

Nechápem, ako môže mať tento film tak vysoké hodnotenie. Plytké, vulgárne (toľko neslušných slov v jednom filme sa len tak nevidí) a bez nejakej hlbšej myšlienky. Partia chlapov, kde jeden je väčší prípad ako druhý sa zamotá do prípadu s únosom a peniazmi, všetci tam nadávajú, poprípade i oplývajú násilím. No fakt "silný" príbeh. A Dudov kamoš bol vážne magor. Najlepším na celom filme boli pesničky, aspoň to chválim. Inak som ale od Coenovcov čakala viac. Naposledy som videla Muž, ktorý nebol, a to bolo minimálne o triedu lepšie.

Milionář z chatrče (2008)

Pekný film, ktorý ma svoje čaro. Ponúka pohľad na drsný život, ktorým si hlavný hrdina prešiel, v závere však pohladí na duši a pripomína rozprávku, čo v prípade tohto filmu nie je na škodu. Problém je niekde inde. Nápad je zaujímavý, prepliesť otázky v súťaži s návratmi do chlapcovej minulosti. Ale práve tým to miestami pôsobí umelo vykonštruované a v niektorých momentoch i kúsoček nudné. Akoby bol chlapcov život zostavený tak, aby zapadol do odpovedí milionára. A pri záverečnej otázke som sa skoro rozosmiala. Už v prvej polke ma napadlo, že by taká mohla byt, ale že ju dajú na samý koniec, to som nečakala. Proste nemyslím, že to je otázka, akú by niekto dal na tu "najdrahšiu" otázku. Malo to svoj účel, ale predsa len to pôsobilo trochu komicky. No i to by som mu možno odpustila. Ale ten pocit prvoplánovosti, ktorý na mňa zavial, úplne prekusnúť neviem. Možno keď si ho niekedy pozriem znovu, budem sa na to dívať inak.

Předčítač (2008)

Knihu som čítala pred vyše dvoma rokmi, ale ešte stále, keď si na ňu spomeniem, pocítim nadšenie. Film až taký geniálny nie je, a v niektorých momentoch povie menej než by sa žiadalo, a divák tak môže mať právom pocit, že mu čosi chýba, ba dokonca v pasáži, keď Hanna pri procese zatají skutočnosť, ktorá by jej mohla poľahčiť, môže byť až naštvaný a pýtať sa Prečo? Bola som zvedavá, ako si tvorcovia so spracovaním poradia, a prihliadnuc na to, že je takmer nemožné, aby sa film rovnal knižnej predlohe, ak je tá kvalitná, čo Schlinkovo dielo rozhodne je, tak filmový Predčítač nesklamal. Nebol to ten pocit nadšenia, aký som mala pri čítaní, ale bola som spokojná. Daldry odviedol slušný výkon, rovnako ako Kate a tiež mladý mne dosiaľ neznámy Kross v úlohe mladého Michaela. Bernhard Schlink stvoril skvostné dielo, ktoré začína vzťahom mladého chlapca a zrelej ženy, ale postupne nadobúda na vážnosti a nastoľuje otázky, ktoré nabádajú k zamysleniu. Filmu sa to darí tiež, drží sa sily výpovede a nepostráda ani originalitu jej podania. A hoci je pár krokov za knihou, patrí medzi to najlepšie zo súčasnej americkej produkcie.

Gran Torino (2008)

Clint na staré kolená točí jeden dobrý film za druhým, a to rozhodne platí i o tomto jeho novom snímku. Gran Torino je dejovo jednoduchý, ale hlboký a silne ľudský počin. Filmov, kde hlavný zatrpknutý hrdina postupne roztaje a nájde si cestu k okolitému svetu sme tu už mali niekoľko, no Eastwoodov film siaha ďalej a jeho posolstvo nekončí pri tom, že cez minulosť sa dá preniesť a že cestou je otvoriť sa okoliu a dovoliť ľuďom preniknúť do života. I to je súčasť filmu, a i keď sme to už videli, nevadí, pretože Clint to podáva po svojom a darí sa mu vyhýbať klišé, čo by iných režisérov mohlo ľahko zlákať. Gran Torino ponúka viac. Na príbehu zblíženia starého veterána s ázijskou rodinou predostiera otázky života a smrti, stretu kultúr, hľadanie si vzťahu k novému či problém začlenenia jedinca do spoločnosti, výborne vykreslený na mladom ázijskom chlapcovi žijúceho v susedstve starého pána. Eastwoodov Gran Torino nič nevnucuje, i keď zarezáva do hĺbky. A celkový dojem dokonale zavŕši záverečná skladba, ktorá zazneje v dvoch rôznych príjemných verziách.