Postal (2007) odpad!

Filmová hrůza, ke které ani nemá cenu psát nějaký vtipný komentář, protože si to nezaslouží. Uwe Boll každým svým filmem dá slovu Odpad! nový rozměr.

BloodRayne (2005) odpad!

Za závěrečnou, extrémně trapnou, sekvenci scén si tenhle film jiné hodnocení než odpad! nezaslouží. Přitom do té doby to na tu jednu hvězdu možná i bylo. Jestli to byl nebo ne nejlepší Bolleho film je úplně jedno, o to je to možná horší...

Apokalypsa (2006)

Já vlastně pořádně nevím o čem to bylo, asi mi toho hodně uteklo, spousta souvislostí mi asi nedochází, ale taky se vám už někdy stalo, že jste prostě z filmu měli ten pocit na hodně hvězdiček, ale nevíte proč? No tak já mám přece taky právo, ne?

Casshern: První samuraj nového věku (2004)

Filmová nádhera s propracovaným, silným příběhem. Není to akční zběsilost, ale v podstatě "jen" drama, s jen několika akčními sekvencemi (o to povedenějšími) a dobře ukrytým poselstvím. Kdyby film zůstal na úrovni metafor a vizuální nádhery až do konce, asi by to bylo za víc. Naprosto násilné poselství na konci, ale film dost sráží. Filmový fanoušci jsou dost inteligentní na to, aby pochopili, co se film snažil říct i bez závěrečného proslovu.

Mulholland Drive (2001)

První Lynch, kterého jsem (asi, přibližně) pochopil. Navíc je tohle první z jeho děl, které mě silně zasáhlo svojí atmosférou. A body navíc za hudební linku. Kdyby Lynch točil Mulholland Drive každý rok, tak si z něj asi nakonec udělám oblíbeného režiséra.

Mlha (2007)

Frank Darabont zase dokázal, že je mistr a i kdyby si vzal od Kinga jen seznam věcí k nákupu tak z něho vytříská skvělý film. Mlha se sice nezapíše do historie kinematografie tak jako dvě předchozí adaptace, přesto jde opět o skvělou sondu do psychiky lidí ve vyhrocené situaci. Jak je u obou tvůrců zvykem, emoce a psychika zúčastněných je skvěle zpracovaná a uvěřitelná. Trikové sekvence sice trošku horší, ale atmosféra a napětí je budovaná jinými prostředky a funguje to skvěle. Celkově je jediný menším negativem trošku pomalejší tempo, ale až tak hrozné to není. No a konec snad nemá cenu ani moc komentovat, mě osobně naprosto dostal. Takovéhle zoufalství a zmar jsem snad ještě z žádné filmové scény necítil.

Monstrum (2008)

Ano, ano. Tleskám, smekám, klaním se. Na tomhle filmu není důležitý to, co se ne úplně povedlo (už přede mnou zmíněná logika natáčení v adrenalinových situacích nebo mrakodrap nakřivo), ale to co se povedlo. Vizuální koncert a skvělý zvuk vytváří atmosféru, která by se dala krájet a drobné chybky na tom nic nezmění. Cloverfield přinesl odpověď na otázku jak by vypadal katastrofický velkofilm bez vysvětlování, hrdinné armády a happy-endu. Vypadá skvěle a já už mám jednoho kandidáta na můj osobní film roku 2008.

Saw 4 (2007)

Ano, opět je to krvavé. Ano, opět jsou tam zvrácené hry o přežití. Ano, opět jsou tam diktafony s cool vzkazy. Ano, opět je tu skvělá zvuková smyčka, známá už z jedničky. Ano, opět si užijeme Tobina Bella. Ano, opět to má "neočekávaný konec". Ne, bohužel to není tak dobrý jako dvojka a na jedničku to ani z dálky nevidí. Proč? Protože už to každý z nás viděl líp v prvním dílu. Nechápu, proč scénáristé vymýšlejí pořád propracovanější a nepravděpodobnější pasti a udělátka, když nejbrutálnější a nejhorší pastí z celé série zůstává pilka. Složité mechanismy navíc stejně nikoho nezajímají, když jsou v nich postavy, u kterých nám je jedno jestli přežijí nebo ne. A že těch postav tentokrát je, ani jsem se v nich za celý film nezorientoval (ne že by to vadilo, motivace pro zjišťování kdo byl kdo chybí). Mít to 45 minut jako epizoda seriálu, byl by výsledný dojem stejný a ušetřil bych 45 minut (možná na další díl?). Ale takhle?