Barbaři - Cena (2022) (epizoda) odpad!

to fu fakt nikoho neserie, ze tento serial je absurdna fraska?

Barbaři - Otcové (2022) (epizoda)

fantasticke, blahozelam si. konecne sa mi to po mesiacoch podarilo dopozerat. hoc s bolavymi ocami obarenym mozgom. dospel som vsak k dych berucemu poznaniu. germanicus a dido su s najvacsou pravdepodobnostou upiri, ktori ziju minimalne 180 rokov. vzhladom na malickost, ze v dobe deja uplynulo od padu kartaga okolo 160 rokov...

Barbaři - Ztracení (2022) (epizoda) odpad!

jeden wtf-moment strieda druhy. najnesympatickejsia postava (folkwin) sa meni na krizenca ramba a chucka norrisa a sam v navale spravodliveho hnevu zmasakruje cely oddiel rimanov. a rimania poslusne spolupracuju a trpezlivo cakaju, kym pride na nich rad. este aj asterix ponuka autentickejsi pohlad na rimsko-germanske dejiny ako tento ejakulat zufalstva.

Jan Žižka (2022)

uz dlho mnou po vyliezani z kina nelomcovali tak rozporuplne pocity ako po jaklovom zizkovi. fakt som tomu dielu velmi prial (a stale prajem) a velmi som dufal, ze bude dostojnou oslavou takej mimoriadnej osobnosti akou jan zizka bol. zizku cechom bledo a otvorene zavidim a okamzite by som jedneho z najlepsich generalov vsetkych cias vymenil za toho nasho slovenskeho valaskopicha. preto som zizkovi tak velmi prial epicky velkofilm. nech tu naprazdno nemlatim slamu - cely film sa da zhrnut do dvoch viet od tunajsieho majstra verbala: "Paradoksně až posledních deset vteřin přineslo to, na co jsme všichni lačně chtěli dvě hodiny čumět a báli jsme se doufat. Dost nechápu tu prefíkanou strategii točit v našich lůzrech a hnojích jakože „velkovýpravnou“ fantasy o skutečné historické postavě, vysrat se na jakékoliv stěžejní události, které by mohly někoho aspoň trochu zajímat..." tak. to ako ked idete natocit film o alexandrovi velkom a dve hodiny ho filmujete, ako v kuchyni kraja cibulu. zizka sice nekrajal cibulu, ale koncatiny. historicky zizka bol predovsetkym ideologickym stupencom reformatora jana husa, ktoreho ucenie malo nanho vacsi vplyv ako cokolvek ine (rozumej: cnostne panny obesene za zostrelenie jastraba alebo padajuce z hradieb) a adekvatne bral jeho upalenie dost osobne. ano, ten jan fucking zizka, ktory pomahal poliakom rozjebat nemeckych rytierov pri grunwalde. a neskor na hlavu rozmrdal vsetky zigmundove invazie i kazdeho, kto sa do ceskych zemi pokusil strcit hoc len predkozku. ten zizka, ktory teraz vo valhalle sedi za jednym stolom s alexandrom velkym, cezarom, hannibalom i napoleonom a rozprava si s nimi historky z vojenskych tazeni. takze, kurvahosigutentag, natocte o vasom superhrdinovi film aky patri a ja si nan milerad pockam.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

film splnil ocakavania a kedze ziadne neboli, tak nesklamal, ale ani nenadchol. uvod predstavuje akysi hybrid z jamesa bonda, indiana jonesa a strazcov galaxie - prirodzene bez originality a sarmu spomenutych snimok. to, co film naozaj taha, je trio sam neil, laura dern a jeff goldblum za asistencie ozaj nadhernych scen s dinosaurami (ruku na srdce, na film sme sli asi vsetci kvoli dinosaurom a nie kvoli slabomyselnemu pribehu). inak je to scenaristicko-rezijne dojebane a diletantske. dej je paste a copy diktovanych woke normativov, kde hlavny zaporak je zakonite genericky stary beloch a kazdy cernoch je povinne stelesnenim moralnej bezuhonnosti, kde sa zeny vedia bit lepsie ako chlapi a zakonite zachranuju kazdu situaciu. ale ani to by kdesi nevadilo, keby sa tvorcovia aspon vynasli. s dichen lachman sa im ponukla vyborna herecka priam stvorena na zaporacky (famozne hviezdila v altered carbon) a jej dejova linia priam zobronila o silnejsiu zapletku a nejaky masakralny koniec. avsak hovno-hovno-zlata rybka, nic take sa nekonalo a jej dejova linia splasla ako penis v pritesnom kondome. dalej, ten ramsey bol... kto a na co? mohol by som pokracovat, ale mam pocit, ze som toho beztak napisal privela. na zaver len dodam, ze tvorcovia zabudli v titulkoch uviest dalsieho hlavneho hrdinu, ktory sa na obrazovke zjavoval asi najviac - deus ex machina.

Koruna - Přípravy na budoucnost (2022) (epizoda)

riadna davka nostalgie. v 90. rokoch kolovali vtipy v zmysle: cim by chcel byt princ charles? a) kozmonautom, b) britskym kralom, c) krabickou tampaxu. ... bola to burliva postrevolucna dekada a snimam klobuk pred tvorcami ako ozivili jej divoky dopad na kralovsku rodinu.

Koruna - Série 5 (2022) (série)

ani piata seria nesklamala. prvy diel mi dal zabrat zvyknut si na nove tvare - napokon to slo velmi rychlo a na "starych" hercov z predoslych serii som (v dobrom) zabudol. serial nadalej exceluje v brilantom scenari, dialogoch a rezii a tu zo sucasnych podla mna ako jediny vazne konkuruje famoznemu better call saul. potesil aj vynikajuci vyber hercov. od imeldy staunton, cez jonathana prycea az po natashu mcelhone, ci timothyho daltona. obzvlast sceny pryce + mcelhone vo mne vyvolali lavinu nostalgie, kedze obe tieto zijuce legendy excelovali uz ako duo pred takmer stvrtstorocim v tomto majstrovskom pocine. lesley manville o milu prekonala helenu bonham carter a dala margaret o dimenziu sarmu a ludskosti navyse. rozcelenie epizod rovnako silne intonovalo jednotlive temy i udalosti a nenechavalo priestor pre vatu. ocenujem mimoriadne sarmantne vykreslenie rodiny al fayedovcov ci stretnutia s borisom jelcinom. k poslednemu dielu dodam mensi for, ktory svojho casu koloval v nemecky hovoriacich chotaroch. "wer war der letzte indianer? dodi al fayed." :)

Koruna - Střelný prach (2022) (epizoda)

za to, co svojho casu vyviedla BBC, by sa teraz nehanbil ani taky vladimir putin. hlavne, ze novinari to so svetom myslia dobre az do chvile, kedy tomu tak nie je.