Love, Death & Robots - Tři roboti: Strategie úniku (2022) (epizoda)

z sarmu predchadzajuceho dielu neostalo skoro nic. iba exkurzia uvedomelych robotov poukazujucich na to, ze svet zahynul kvoli roznym burzoaznym kulakom a odporcom svetlych zajtrajskov socializ..., teda vlastne wok-panvic a ich triednym nepriatelom. udernicku agitku zakoncuje jedina skvela scenka s mackami, co epizodu markantnejsie odlisuje od naboroveho videa do ruskej armady.

Love, Death & Robots - 3. svazek (2022) (série)

tretia seria zatial najslabsia. az na 2-3 pribehy ide o vyhajpovanu samoucelnost bez zvlastnej davky fantazie. najviac sklamalo pokracovanie 3 robotov. zo satiry sa stala vychovna agitka.

Moonfall (2022)

"oci, moje oci, ved ste plne hnoja!" este predtym, ako sa film dostal do prvej polovice, zapasil som s nutkanim utiect. napokon som to dopozeral, s bolavou hlavou a spuchnutymi bulvami. paradoxne mi na filme najmenej prekazala otrepana pochaba konspiracia o tom, ze mesiac je umele mimozemske teleso. aj takato tema sa da spracovat putavo a zaujimavo. o to viac ma fascinovalo, ked sa recenzovania filmu chopila agresivne uvedomela uderka v slovenskom webovom rudom prave (startitup) a vytvorila vlastnu konspiraciu, ktora vo filme objavila vsetkych sucasnych dezolatov, donalda trumpa, utok na capitol, ci cinsku rozviedku. doslo tak k mimoriadne vzacnej kombinacii, kedy je recenzia horsia ako film samotny. podme vsak naspat k urvanemu rolandovi, nechajme konspiracie bokom a povedzme si, preco je film nahovno. film je nahovno pre to, lebo réžo donho narval asi vsetky klise doterajsej kinematografie. ako skanzen vsetkych jestvujucich klise by film isto zabodoval v nejakej specifickej kategorii, ako sci-fi blockbuster uz menej. taziskom ma byt dejova linia berry-wilson, ktora pozostava z hysterickych zneurotizovanych dialogov, ktore zakryvaju fatalnu neschopnost scenaristu vytvorit akykolvek dramaticky obluk. rovnako lacne a stereotypne su motivy a osobne zapletky jednotlivych postav, pozitivne len prekvapilo, ze wilson nemusel dodatocne hrat stroskotaneho alkoholika. film je dalej neskutocne prepchaty vatou v podobe zbytocnych postav, ktorych osud vas absolutne nezaujima (unikajuce deti). na dalsom mieste reze oci priserny strih. odhliadnuc od spominanej vaty sa vsetko deje v absurdne zrychlenom a zjednodusenom slede, co samozrejme berie filmu akykolvek charakter plynulosti. mixer v ociach doplnaju miestami lacne a odflaknute SGI efekty, ktorych ucelom je natrepat co najviac nesurodych obrazov do jedneho zaberu a zavrazdit zarodok akejkovek atmosfery. nuz a v neposlednom rade nezabudajme na logiku. ta sa vo filme nevyskytla vobec. celkovo mi moonfal pripada ako smutne pohrebisko kedysi skvelych hercov. uprimne drzim palce halle berry, patrickovi wilsonovi i johnovi bradleymu, aby sa po tomto pocine este niekde uplatnili. hoc aj ako praktikanti v mcdonalds.

Na nože: Glass Onion (2022)

zacalo to slubne, aj sa to pomerne zaujimavo vyvijalo az to vyustilo v umornu koliku absurdnosti. predstavte si psicka a macicku ako piekli pre filmovy stab tortu a do zmesi okrem nitroglycerinovych lentiliek nasypali aj ohnostroj, ktorym malo JRD slusovice oslavit uspesnu patrocnicu. vysledkom bolo, ze sa cela produkcia vizualne a scenaristicky zosrala a netflix to hrdo splachol na obrazovky. pomaly sa zacinam hanbit, ze mam netflix predplateny.

Pán prstenů: Prsteny moci - Adar (2022) (epizoda)

po prvych dvoch dieloch som si este netrufol nic napisat, kedze je dej serialu stale v stadiu fermentovania a zjavne este dlho bude. celkovo som siel do pozerania so zmiesanymi pocitmi, kedze jedni serial nenavidia, ini ho miluju. a kdesi uprostred som sa asi ocitol ja. serial nemilujem a zjavne si ho neoblubim, ale ani ma pri nom nenapina. oná tak demagogicky diskutovana diverzita (pri ktorej sa viacero osobnosti vyoutovalo ako uplni kokoti - napriklad taky neil gaiman, ci elon musk) mi paradoxne prekaza najmenej. suhlasim, primiesanie cernochov ci aziatov medzi elfov, trpaslikov ci hobitov posobi miestami slaboducho - omnoho lepsie by sa takyto herci vynimali v rolach, ktore by odzrkadlovali ich etnicku prislusnost v povodnom diele LOTR. na druhej strane ocenujem, ze herci boli vybrani citlivo a ohladuplne a ich postavy patria k najsympatickejsim (najviac hadam zabodovala durinova manzelka). oproti nim posobia ine "biele" postavy v hlavnych rolach priam jebnuto - najviac evidentne galadriel. galadriel je az prilis v centre diania a serial rychlo naznacil, ze sa dej bude tocit najma okolo nej. presne tuto hlupu chybu spravil aj star trek discovery a na tom zalostne pohorel. druhym kamenom urazu je priam prijebana scenaristika sposobujuca mixer v ociach i v usiach. usmevne momenty sa postupne vrstvia az zacina serial pripominat neumyselny sitcom. ocean je tu zrejme o velkosti olympijskeho bazenu, kedze topiacu sa galadriel najprv objavi plt so stroskotancami a nasledne numenorska lod. hobiti su stvarneni ako banda vysinutych zanedbanych hipisakov a cely oddiel elfov zjavne vbehol orkom do naruce (tu vidno, ako su mnohe sceny zbytocne roztahane a inde sa dej ubera brutalnymi skratkami). tiez sa nedaju nespomenut prvoplanove dialogy, pri ktorych sa tolkien musi obracat v hrobe. staci si porovnat vsetku tu natliachanu vatu s kazdym jednym citlivo prehodenym slovom v jacksonovej trilogii. a este ku galadriel - keby z nej autori nemali nutkavu potrebu spravit premotivovanu sebestrednu slepicu posadnutu plnenim patrocnice, kvalita deja by sa nachadzaja kdesi uplne inde. ale to by holt asi nemohla tocit sekcia ideologickeho dobroserstva amazonu.

Pán prstenů: Prsteny moci - Odchody (2022) (epizoda)

diel, kde sa vela tliachalo a skutek utek. teda nieco sa dialo - dial sa mithril. jedine sympatie si ziskala dejova linia elrond-durin. zda sa, ze adaptacia je ozaj velmi volna, lebo sa mi nechce verit, ze by tolkien popisal tolko chujovin. zaver epizody bol cisty vtip. numenor posle tri lode (skor vyletne jachty), ktore maju zvratit osud stredozeme? akoze toto je mocna flotila ostrova? wtf...? to maju tvorcovia divakov ozaj za tak jebnutych? inak, celkom ma dojimaju tunajsi ufnukanci, ktori nariekaju, ako su ini s hodnoteniami uplne mimo. rozhodol som sa vam za vsetkych kazisukov ospravedlnit: tak nesmierne ma mrzi, ze vas oberame o rozkos z vasej asylum-verzie tolkiena.

Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1 (2022) (série)

uf, dopozerane a s maximalnym sebazaprenim. a pri tom som tak velmi chcel, aby sa mi to pacilo, kedze milujem tolkienov svet. pokusim sa zhrnut dojmy co najobjektivnejsie, lebo som si uz davnejsie vsimol, ze sa globalna debata okolo serialu zvrhla na prestrelku medzi kokotmi a nekokotmi. kokoti su ti, ktori pistia, vrieskaju a onanuju, ako su vsetci ti, ktorym sa serial nepaci, rasisti. a nekokoti beznym ludom vysvetluju (pricom kokotov ignoruju, kedze strielat ich je stale zial trestne), preco je serial napicu. od sameho zaciatku bolo pri hodnoteniach drvivej vacsiny sledujucich i skalnych fanusikov tolkiena nad slnko jasne, ze cely rasisticky narativ je jeden neskonaly blud, ktory po socialnych sietach siri amazon a hrstka extremistickych aktivistickych imbecilov (medzi nimi aj nejake tie celebritky). lebo obsadenie do roli disy, sadoka ci arondira moze vadit len zarytym rasistickym hovadam, kedze ide patria do hrstky sympatickych a dobre obsadenych postav, ktore robia serial aspon ciastocne pozeratelnym. problemom prstenov je, ze ide o nebetycny scenaristicky fail, kde nesedi asi vobec nic a ktory sa o tolkiena len velmi volne obtrel bez toho, aby nasal hoc i len zlomok jeho inteligencie a geniality. uz cely samotny plot je strasna kokotina, ktora predstiera dej a dramu nabubralou formou prezentacie, realne sa vsak po cely cas neudeje nic vyznamne. pribeh je plytky, plochy a lacny ako balaton po dovolenkovej sezone a postrada co i len jediny silnejsi moment - o dramatickych zvratoch ani nehovoriac. podaktore dejove linie su priam priserne a volajuce po hrdelnom treste pre scenaristov - nekokoti sa tu jasne zhoduju na katastrofalnom stvarneni protohobitov. priserna je galadriel i jej postava, ktora na divakov priam vrha smece z antipatii a patosu (nie dalsie spomalene cvalanie na koni, nieeee!). pokus zaobalit prazdne frazy ci bohapuste tliachanie do vznesene znejuceho prejavu tak zufalo imitujuceho jacksonovho pana prstenov dava serialu punc nedobrovolnej sebaparodie. dalej si ktorykolvek chytrejsi clovek s IQ nad vyskou berlinskeho muru vsimol extremne casove i priestorove disproporcie. tu plave v oceane galadriel zachranena hned 2x za sebou, tam sa numenorci teleportuju z opacneho konca sveta do mordoru v priebehu par dni, aby so sebou priniesli jeden z mnohych deus ex machina momentov. tieto extremne skoky doslova vrazdia akykolvek cit pre ozivenie stredozeme a jej priblizenie ako tomu bolo v LOTR. tu holt nie sme v indiana jonesovi a bodky na mape stvarnujuce cestovanie skor odzrkadluju lajdactvo a mieru bezradnosti tvorcov. tato pribehova lacnota a prazdnota sa navzdory obriemu rozpoctu manifestuje aj celkovou uzkoprsostou scen, ktore postradaju akukolvek masovost, ci hoc len zaludnenost sveta. tu desat ludi bojuje proti dvadsiatim orkom, tam sa minister prihovara obyvatelom numenoru, co je asi 20 ludi na nejakom malom namesti, hentam vyplavaju tri drobne lodicky na pomoc do juznych krajin, pricom vacsinu vojska, koni a proviantu vezu evidentne v paralelnej dimenzii alebo na USB klucoch. tu by sa dalo doslova listovat scenu po scene, pretoze vsadepritomne diletanstvo nezakamufluje ani potemkinovsky dizajn a rozpocet na CGI. prstene moci su jedno giganticky odflaknute dielo srsiace amaterizmom a nekompetentnostou. je priam dych beruce, ze toto v amazone niekto odklepol a zafinancoval.