Jan Žižka (2022)

uz dlho mnou po vyliezani z kina nelomcovali tak rozporuplne pocity ako po jaklovom zizkovi. fakt som tomu dielu velmi prial (a stale prajem) a velmi som dufal, ze bude dostojnou oslavou takej mimoriadnej osobnosti akou jan zizka bol. zizku cechom bledo a otvorene zavidim a okamzite by som jedneho z najlepsich generalov vsetkych cias vymenil za toho nasho slovenskeho valaskopicha. preto som zizkovi tak velmi prial epicky velkofilm. nech tu naprazdno nemlatim slamu - cely film sa da zhrnut do dvoch viet od tunajsieho majstra verbala: "Paradoksně až posledních deset vteřin přineslo to, na co jsme všichni lačně chtěli dvě hodiny čumět a báli jsme se doufat. Dost nechápu tu prefíkanou strategii točit v našich lůzrech a hnojích jakože „velkovýpravnou“ fantasy o skutečné historické postavě, vysrat se na jakékoliv stěžejní události, které by mohly někoho aspoň trochu zajímat..." tak. to ako ked idete natocit film o alexandrovi velkom a dve hodiny ho filmujete, ako v kuchyni kraja cibulu. zizka sice nekrajal cibulu, ale koncatiny. historicky zizka bol predovsetkym ideologickym stupencom reformatora jana husa, ktoreho ucenie malo nanho vacsi vplyv ako cokolvek ine (rozumej: cnostne panny obesene za zostrelenie jastraba alebo padajuce z hradieb) a adekvatne bral jeho upalenie dost osobne. ano, ten jan fucking zizka, ktory pomahal poliakom rozjebat nemeckych rytierov pri grunwalde. a neskor na hlavu rozmrdal vsetky zigmundove invazie i kazdeho, kto sa do ceskych zemi pokusil strcit hoc len predkozku. ten zizka, ktory teraz vo valhalle sedi za jednym stolom s alexandrom velkym, cezarom, hannibalom i napoleonom a rozprava si s nimi historky z vojenskych tazeni. takze, kurvahosigutentag, natocte o vasom superhrdinovi film aky patri a ja si nan milerad pockam.

Já, padouch 3 (2017)

skvela trojka uplne v zmysle predchadzajucich dvoch dielov. bez hluchych miest a este aj zdanlivo pomalsie sceny niesli v sebe hromadu chytrych detailov. stale plne napadov a sympatickych prekvapeni. nedoceneny diel, ktoremu realne ublizuje nanajvys vsadepritomny marketing, co sa odraza aj na hodnoteniach.

Jennifer's Body - Bacha, kouše! (2009)

ked sa vopred pripravite na skutocnost, ze si idete pozriet bezny priemerny film, tak vas jennifer´s body nijako negativne neprekvapi (sice ani neoslni) a bez vacsich potiazi ho vydrzite do konca. film sa totiz na viac nehra, jeho ambicie su adekvatne jeho urovni. herecky u vas zaboduje nanajvys amanda seyfried, nad ostatnymi detskymi (ani nie teenagerskymi) protagonistami sa milo pousmejete. megan fox sice filmom strasi v hlavnej ulohe ako pozieracka cerstvej svieckovice s blbeckovsky mamalovanymi nechtami, opat vsak len dokazuje, ze sa o nu talent ci sarm ani neobtrel. uctievana kraska sa viac hodi na pin-upy panskych magazinov ako na filmove platno. rovnako usmevne posobi aj akoze satanisticka kapela hrajuca div nie svadobne sladaky, ktorej by ste neuverili ani uctievanie zelatinovych medvedikov, nieto este diabla samotneho. film nastastie nie je prilis dlhy a ani zdlhavy, ma svizny priebeh a pokial prave nemate na programe rande s modelkou petrou nemcovou, alebo vas v operacnom sale necaka urgentna transplantacia srdca, cas obetovany tomuto filmu vam nebude az tak bolestne chybat.

Je těžké být Bohem (1989)

tento film je sice trochu nenapadne ale ocarujuco ziariacim klenotom v skrinke nepravom odlozenych filmovych skvostov. jedna sa o sci-fi zapadonemecko-sovietskej koprodukcie (nie francuzskej, ako evokuje vlajka vedla nadpisu, francuzsky podiel bol skor marginalny) z roku 1990, ktore fascinuje nielen fanusikov zanru a nadsencov preastronautickych hypotez, ale aj divakov s narokmi na kvalitne myslienky s hlbokou filozofickou podstatou. film "je tazke byt bohom" (volnejsi preklad) ukazuje ludstvo tretieho tisicrocia, ktore konecne prekonalo svojich vnutornych demonov, nastolilo epochu osvietenia, rozumu a duchovneho vyvoja a konecne siahlo po hviezdach. pri jednej expedicii nadabilo na planetu obyvanu ludmi, ale v uplne inom stadiu vyvoja, porovnatelneho s temnym stredovekom. obyvatelia planety, ktorych kazdodenny zivot je sprevadzany drsnymi podmienkami, krutostou, poverami, nabozenskym fanatizmom a divokou emocionalitou, sa stanu studijnym objektom pre pozemstanov, ktori sa medzi nich votru v prezleceni za clenov najvyssej kasty a skumaju ich vyvoj. prve pristatie vesmirnej lode ("boh zostupil na zem a spravil z noci den"), ci prelety vrtulnikom (vznik legiend o lietajucich drakoch) su povazovane za nadprirodzene javy a kazdy, kto sa odvazi riadit sa rozumnym myslenim a vykrocit v ustrety pokroku - ci uz prvy knihtlaciar, vynalezca dalekohladu alebo lekar - je nemilostrdne prenasledovany, muceny ci popraveny. otazkou zostava, ci sa pozemstania, ktori zamerne kontaktuju osvietenych myslitelov ci vynalezcov a opatrne im pomahaju, dokazu nadalej len necinne divat na vladnuce bezpravie, brutalitu a udupavanie akehokolvek zarodku pokroku, alebo ci zasiahnu... zaroven si zacnu uvedomovat, ze realnym studijnym objektom su oni sami medzi sebou, pretoze su nuteni konfrontovat sa s vlastnou minulostou, niekdajsim barbarstvom, agresiami a demonmi, ktorymi planeta zem tiez kedysi prechadzala za cenu nekonecnych potokov krvi. film v tomto smere pripomina tarkovskeho solaris, zobrazuje pozemstana ako vyspeleho racionalneho jedinca, ktory je nuteny otestovat svoj duchovny spolocensky vyvoj skuskou vlastnej zrelosti. kombinacia nemeckej profesionality a ruskeho velkeho filmoveho srdca vytvara mimoriadne originalny, dejovo uceleny putavy film s hlbokou myslienkou, realistickym znazornenim ci uz modernych alebo stredovekych ludi a zaroven zimomravou surrealitou ich vzajomnych stretnuti, bez patosu, bez afektovanosti. a hlavne pri zaverecnej bojovej scene, kedy povabna zena cela v bielom za oslnivej ziary vystupi z vesmirnej lodi, s chapavym usmevom nastavujuc ruku, ze chce naspat laserovu pistol, pricom svedkovia pristatia idu od udivu, hrozy i omamnych latok do kolien, ste presvedecni o tom, ze presne takto by vyzeralo stretnutie ludi s bohmi... PS: tym styrom uzovatelom, ktori dali filmu po 2 hviezdicky, by som nechal zrusit ucet.

Jiná země (2011)

mohlo to byt zaujimave, keby neslo o totalnu hovadinu krcovito predstierajucu, ze je serioznym intelektualnym filmom.

Jiný život (2019) (seriál)

reality show in space hodna pre publikum s IQ pod 40. otrasne postavy s otrasnymi vztahmi, otrasni herci, priemerny namet priserne prevedeny s priam apokalypticky zlym scenarom. nieco tak mizerne ako toto som uz dlho nevidel (kecam, videl. bola to serialova troja od BBC. z nej som zvladol len jednu cast. z tohto tu predsa len asi pat...) a pevne dufam, ze dlho neuvidim. cashflower serial vystihol do bodky, preto sa len pripojim k jeho charakteristike. akurat je jeho hodnotenie az prehnane pozitivne. :)

Jiný život - Napříč vesmírem (2019) (epizoda) odpad!

shit. toto bolo fakt velmi zle. o dost horsie ako som cakal. imbecilny dej, imbecilne postavy a vztahy medzi nimi. povodne som chcel dat hviezdicku za usilie katee sackhoff, ale po vzhliadnuti celeho prveho dielu si tento fail od netflixu lepsie nezasluzi. serial, ktory nechcene paroduje sam seba v kazdej jednej scene.

Jiný život - Smyčka provinění (2019) (epizoda)

pokus dostat sa traumam kapitanky pod predkozku. zaver v style the room. uz len cakam, kedy otvoria dalsi hybernacny box a vyskoci z neho tommy wiseau. serialu by to len prospelo.

Jiný život - Údolím stínů (2019) (epizoda)

kokotiny zozbierane pocas pozerania: - chybajuce uniformy. posobi to, akoby sa tu zisla zmes luzrov z ulice, ktoru si nejaky producent vybral do reality show. aj v tom ich obleceni z ulice, ktore si nestihli prezliect. - vyslanie misie na exoplanetu bez toho, aby misii niekto velil. ano, presne tak sa to robi... - dvaja idioti si na exoplanete otvoria skafandre a dychaju. cosi podobne clovek vidi v uplnych C-ckach. - neustale zmateny hologram, ktory je hobby-psycholog i filozof zaroven, pripomina coraz viac marvina od douglasa adamsa. - a samozrejme, kazdy je mierne labilny psycho s nejakym zavaznym problemom. presne ten typ ludi, ktori su vybrani na najnarocnejsiu vesmirnu misiu vsetkych cias, od ktorej zavisi osud ludstva. takze v buducnosti bude platit, ze idioti sa nielenze mozu lubovolne stat politikmi, ale najnovsie aj astronautmi. ak by cela misia tejto progresivnej vozorky cisto nahodou skoncila tragicky, zmenim hodnotenie a povazujem tvorcov za genialnych! :D