Atlas mraků (2012)

dlho som zapasil s dilemou, ake hodnotenie udelit. pretoze tiez patrim k skupinke divakov, ktorym sa jednotne dejove linie zdali prilis abstraktne, skakanie medzi nimi nedavalo prilis zmysel a pointa ku koncu chybala uplne. prva myslienka po skonceni filmu bola, ze keby som to mal citat ako knihu, asi by som sa unudil k smrti. ale... tykwerovska rezia, obrazy, masky a herecke vykony naozaj lahodili oku. dobre sa na to divalo a tri hodiny presli prekvapivo plynulo. davam za tri, sice s odretymi usami, ale respekt pred filmarskou odvahou a originalitou. keby to tocil niekto iny trochu inak, bola by z toho pravdepodobne katastrofa.

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

skvela hudba z 80. rokov, posobive zabery doboveho berlina a dokonala akcna scena na schodoch. inak mimoriadne stupidny a nepresvedcivy plot s absurdnymi samoucelnymi zvratmi. presne takto sa nikdy ziadne spionazne akcie neodohravali. tie byvali poznacene dramou, silnym napatim a takmer nulovou akciou. tato komiksova adaptacia sa zameriava vylucne na efektnu akciu, pricom napatie a drama sa ocitli kdesi v zapornych hodnotach. rovnako samoucelnym elementom boli vo filme zobrazovane inak velmi silne dobove udalosti tykajuce sa padu berlinskeho muru. s dejom i pribehom nemali nic do cinenia (pravym opakom je ikonicky goodbye lenin), boli skor zneuzite ako kulisa pre filmarske pozerstvo. a navyse inokedy skvely james mcavoy sa ocitol asi v najhorsej roli svojho zivota.

Avatar (2009)

avatar je strhujucou pastvou pre oci, je to opus magnum digitalnej fantazie. dych vyrazajuce stvarnenie pandory vas doslova unesie prec zo zeme, do vzdialenych koncin vesmiru, do sveta neuveritelne komplexneho a ovplyvajuceho zivotom. mate pocit, ze citite jeho pach v nose i na jazyku a vystretim ruky sa dotknete jeho tvarov rovnako, ako hlavny hrdina formou avatara. myslienka technicky vyspeleho ludstva prekonavajuceho hviezdne vzdialenosti a nachadzajuceho inteligentny zivot na nizsom stupni vyvoja je fascinujuca, osviezujuco vitana, aj ked nie uplne ojedinela. doteraz sa vacsinou tematizoval inteligentny "zasah zhora" u nas na zemi, tentokrat to boli vyspelejsi ludia, ktori objavili novy svet. avsak z cloveka sa stane agresor a od tohto bodu sleduje film velmi priamociaru a jednoduchu dejovu liniu. v momente konfrontacie ludi s modrymi macacimi elfami som si zelal za kamerou stevena spielberga a jeho zmysel pre hlbku. kvalitny namet, skvela myslienka a fantasticka pandora doslova zobronili o viac, ako poskytlo az prilis cierno-biele rozuzlenie. z ludi sa vykluli bezcitne monstra a z domorodcov maskoti pre greenpeace. pribeh prisiel o moznost vyvoja. cameron velmi rychlo zlomil nad ludstvom palicu a zahodil prilezitost dramy, povedzme ze istej "vesmirnej spiritualnosti" ci utopickeho altruizmu, ktory bol danou i predpokladom (duchovneho i technickeho) pokroku ludstva v tradicnej vedeckej fantastike. na tomto mieste by autori ako lem ci clark, reziseri ako kubrick ci spielberg dokazali preniknut do hlbky duse a pochybujem, ze by "priselci z nebies" nezostali poznaceni prostredim pandory a necitili bázeň ci aspon dilemu pri niceni jej bohatstiev. v tomto smere mohol cameron viac pozerat napriklad solaris alebo krasny nemecko-rusky fim "je tazke byt bohom" a menej star wars, pretoze zaverecny masaker az prilis okato kopiruje bitku o endor. dalsim mankom bolo az trivialne absurdne akcne ukoncenie onoho jednoducheho deja. jediny usklabok som si dovolil pri sledovani likvidacie tazkej techniky ostepmi. samozrejme, ze domorodci nemali ani najmensiu sancu a napriek tomu az prilis zazracne zvitazili. asi ako v hrach serie civilizacia, kde lukostrelec bezne dokaze zostrelit vrtulnik, ci sermiar rozseka tank. to vam potom mierne berie pozitok z hry. a v tomto pripade z filmu. suma sumarum styri a pol hviezdicky. po zaokruhleni je to pat :) PS: dufam, ze sa tento film neinstrumentalizuje zo strany greenpeace, peta a podobnych gangov.

Avatar: The Way of Water (2022)

achillovou patou avatara dvojky je ... avatar jednotka. 13 rokov stary sci-fi epos je ucelene dielo, ktore nenechava prilis priestoru na pokracovanie. podobne ako matrix, o ktorom vieme, ako wachowski (wachowske...) jeho pokracovania famozne a predvidatelne dokurvili. na rozdiel od wachowskych nie je james cameron ziaden netalentovany semiretard, ktory by vdacil svoj jediny uspech az galaktickej davke stastia. cameron naozaj vie tocit pokracovania ucelenych filmov ako nam to elegantne predviedol ci uz v podobe votrelcov alebo terminatora. a tak dosiahol avatarom 2 to, co by sa hocktoremu hollywoodskemu rezovi nepodarilo. dostojny a originalny sequel priamo nadvazujuci na predchadzajuci dej. dokonca aj zapletka sa vydarila a sceneria sa preniesla do ozaj dych beruceho morskeho sveta pandory az mate miestami pocit, ze sa tam siel na cameronove trovy vyblaznit jean jacques cousteau. a kedze lovenie velryb je bolestiva tema s riadnou davkou emocneho potencialu, drzite tym modrym parchantom napokon palce, aby tym zmrdom s harpunami rozkopali rit. vdaka teme lovu velryb dava prudko zmysel aj navrat ludi na pandoru, co kdesi ukojilo moju potrebu po solidnej pointe.

Avengers (2012)

nebyt tonyho starka a jeho hlasok, ide hviezdicka dole. pamatna scena: hulk vs loki :)

Avengers: Endgame (2019)

bolo to fajn, ale 91 percent? comm´on guys! (thor ragnarok bol pribehovo i rezijne o triedu lepsi)

Babovřesky (2013) odpad!

tomuto filmu sa neda dat ani len hviezdicka zo sucitu. za to ale jeden privlastok: zbytocny. nesmial som sa ani nedobrovolne. len som sa citil trapne a den sa nepozrel do zrkadla od hanby, co som to len urobil...

Barbar Conan (2011)

lepsie ako som cakal. kedze som necakal nic. jason momoa zvladol svoju rolu prekvapivo dobre, rachel nichols posobila ako uvrieskana stara panna. pri pozerani sa vsak nezaprie dojem instantneho becka. epicky filmovy zazitok o conanovi je len jeden. s arnoldom.

Barbaři (2020) (seriál)

barbari sa vydarili. a to z dvoch zasadnych dovodov. po prve: az na zopar tolerovatelnych nepresnosti, ktore mali cisto dramaticky ucel, sa pomerne verne drzali historickych realii. kostymy i vyobrazenia sedeli takmer dokonale. rimania vyzerali ako rimania. vo svojej zbroji i v civile. pri svojej štandardizovanej zbroji, ktora vedela byt zaroven nadherne individualna. tu sa barbari zavratne lisia od ostatnych doterajsich historickych serialov. dokonca na par drobnosti boli aj germani zobrazeni vieryhodne a autenticky. to iste plati pre udalosti. najvacsim odklonom bol fiktivny a mierne alibizovany vztah ariminia s varom, vztah, ktory v realite neexistoval. arminiove motivy boli v tomto pripade rovnako uslachtile ci neuslachtile ako motivy rimanov. a tiez bitka prebiehala uplne inak. legionari odolavali cele tri dni a boli likvidovani po izolovanych skupinach roztiahnutych na desiatky kilometrov. po druhe: az na obcasne momenty (zaver posledneho dielu) serial nesklzaval do zbytocneho patosu a nadmerneho heroizovania celogermanskeho odporu. bitka v teotoborskom lese je povazovana za jednu z najzasadnejsich v dejinach ludstva - aspon mnohi by ju tak radi videli. tento mytus sirili nemci od cias svojho zjednotenia, ked im vyrazne a ucelovo pomahal. pre rimanov tato bitka vsak neznamenala nic, nanajvys povestne oholenie brady, nie utatu ruku, ako by povedal velky vezir mehmet sokullu. rimania boli zvyknuti na mnohonasobne zdrvujucejsie debakle a potupy - ci uz carrhae, arausio (kde zahynulo cez 80.000 legionarov) a uz vobec nehovoriac o druhej punskej vojne a hannibalovej invazii. bitka v teutoburskom lese bola oproti tomu len velky prd v malej latrine. nehovoriac o tom, aka bola tradicna rimska odveta - neuprosna a zdrvujuca. vysledkom tejto bitky realne bolo, ze rimsky vojvodca germanicus v nasledujucich rokoch vytrieskal z arminia aj mliecne zuby, plno kmenov prestalo existovat a germanske uzemie az po rieku labe ostalo spustosene a de facto vyludnene. vitazi sa z vitazstva dlho netesili a ziaden z nich sa nedozil vyssieho veku. paradoxne vdaka tomuto pacifikovaniu germanov ziskala rimska risa stabilnu hranicu a mier s germanmi na dalsich 150 rokov az do marcomanskych vojen.

Barbaři - Cena (2022) (epizoda) odpad!

to fu fakt nikoho neserie, ze tento serial je absurdna fraska?