• Krátkometrážní

Vládce severu (1973)

Takovéto filmy už se dneska netočí a je to velká škoda. Možná je to dospíváním, ale stejně jako v případě Rivalů pod rudým sluncem najednou dokážu ocenit kvalitní filmy ze sedmdesátých let, jenž v sobě mají opravdu velkou a uvěřitelnou dávku testosteronu.  Zkrátka mě najednou baví prožívat z těmito drsným hrdiny jejich nebezpečná dobrodružství.  Lee Marvin je v hlavní roli dost fajn, ale největší chválu si zasluhuje Ernest Borgnine. Tento herecký chameleon zvládne uhrát od hodného tatínka až po jako tady násilného psychopata, a to naprosto geniálně. Výsledné nadšení bohužel kazí postava Keitha Carradina, jenž má Marvinovi komplikovat život, ale mě tím zkomplikoval dát filmu lepší hodnocení, které by si bez jeho účasti opravdu zasloužil.

Trosečníci vesmíru (2002)

Skončily závěrečné titulky a s nimi na dlouhá léta filmová kariéra Michaela Dudikoffa. Své loučení byl nucen spojit s pochybným talentem Freda Olena Raye a s velkou pomocí výstřižků s jiných vesmírných filmů předstírat, že je tím nejlepším vesmírným záchranářem. Všichni víme že není, ale přesto mírné zlepšení od nejlepšího námořníka/stavitele zachraňujícího ponorky pociťuji. Vlastně si snad i říkám, že když vezmu v potaz, co Michael předešlé roky točil, dá se Stranded považovat za určitým způsobem patřičné rozloučení.

Superpolda (1993)

Spin-off od Police Story 3 stojí a padá na Michelle Yeoh. Což je dobrá zpráva při pohledu na akční stránku filmu. Yeoh má s akcí bohaté zkušenosti, a i zde předvádí svůj akrobatický talent. Oceňovaná je obecně ale i pro svůj herecký talent. A ten je tu trestuhodně nevyužit, možná spíš zneužit. Tam kde se Police Story 3 pomocí humoru snažila smířit s navrácením Hongkongu Číně, tak tady už se jede pořád ne otevřená, přesto do očí bijící propaganda. Odpadlík lidové Číny, který vše, co páchá dělá vlastně kvůli svému vietnamského původu, se spojí s bílým kapitalistickým zlodějem a hrdinná čínská policistka navzdory neschopnosti Hongkongské policie vše zachrání. Pokud se od toho člověk dokáže odprosit, což jsem minimálně během akčních scén, které byly dost brutální a bylo jich dost dokázal, užije si fajn akční výplach.

Falešná pravda (1999)

Co je snad ještě horší než Michael Dudikoff v céčkovém akčním filmu? No přece Michael Dudikoff v kanadském dramatu. Když pominu jeho herecké nekvality, tak pořád nerozumím tomu, koho napadlo na konci devadesátek jej obsadit do role právníka, vášnivého milovníka a znalce znakové řeči. Jako vtip možná dobrý, jako skutečně natočený film hrůza, která vás bude po celou svou dobu udržovat v částečném spánku, dokud neskončí, a vy si už nikdy naštěstí ani nevzpomenete.

Mistrovská úroveň (2020)

Jakože dobrý, ale čekal jsem víc. Nikdy jsem nebyl hráč videoher, ale základní znalost mám. Když jsem se dozvěděl, že film se odehrává ve smyčce taky jsem měl radost. Natěšení bylo jen utvrzeno opravdu zajímavým obsazením a režisérem. A od spuštění začala radost mírně klesat. I když se to film snaží maskovat, jak nejlíp dovede, tak byl docela levný. Zvlášť dobře je to vidět na trikových scénách. Některé jsou lepší ale například scéna s digitální helikoptérou je vyloženě tristní. Nejhorší na filmu je ale boss level, který není to nejobtížnější, ani nejnápadnější, zkrátka je to zklamání. Dobrou akci tak odmakají převážně poskoci před boss levelem. A takových drobných problémů, například v trestuhodně nevyužité Michelle Yeoh je víc. Těmi je film srážen do průměru, i když ambice a schopnosti tvůrců byly větší. Tak třeba někdy příště s větším rozpočtem stvoří úžasný film. Přál bych jim to.

Smrtící hra (1979)

Je spousta filmových subžánrů a Bruecplotaiton je za mě jeden z těch nejvíce fascinujících. Ale čistě jako fenomén své doby, a ne ty většinou špatné produkty, které v rámci něho vznikly. A tento film by se dal popsat jako typický zástupce. Hlavní herec vypadá jako Bruce Lee, jeho partnerka, životní osud, to vše se podobá životu skutečného Bruce. A jako třešnička na dortu, věc, co musí být v každém takovémto snímku, záběry z filmů, tiskovky a případně skutečného pohřbu Bruce Lee. Kdyby aspoň tento kalkul producentů přinášel zajímavý, poutavý zážitek, dalo by se tento hyenismus možná odpustit. Tím, co ale film nehledě na vše doteď zmíněné předvádí, od slabé akce až po plytký děj, si žádné lepší hodnocení fakt nezasluhuje.

The Grand Tour - The Beach (Buggy) Boys - Part 2 (2016) (epizoda)

Završení speciálu se oproti první část nese v o něco větším stylu. Konečně opouštíme poušť a prozkoumáváme i jiné zákoutí Namibie. Humor se nese stále na stejné vlně, a i když nápady typu luxusní kempování nebo lanovka byly fajn, budu se opakovat. Dřív to bylo ještě lepší, odvážnější, ale sledovat trio zase spolu na výletě je i tak opravdu moc fajn.

Matrix Resurrections (2021)

Tím že jsem se narodil v roce 1999 tak mě Matrix jako filmového fanouška neutvářel, nikdy mě zcela nenadchl a nemá pro mě vlastně žádný větší význam. Nový film tak měl výhodu, že jsem neměl naprosto žádné očekávání. I tak jsem ale byl zklamán. Srovnání se nejde vyhnout a v rámci akčních scén Resurrections prohrává na celé čáře. Opravdu mě udivuje, jak po 22 letech může být akce o tolik horší. Naopak mě potěšila první meta půlhodina, kdy například scéna v kanceláři byla opravdu vtipná. Dále mě potěšilo i jedno nečekané cameo. Naopak zklamaní, i když ne zcela svou vinou, přinesl Neil Patrick Harris. Nedokázal jsem se odprosit od jeho role v HIMYM. Některé návraty po letech by se zkrátka neměli uskutečňovat. Vlastně téměř nikdy. Čest výjimkám typu seriálu Cobra Kai a upřímně doufám že i Top Gun. Tak uvidíme, co nám další návraty do minulosti přinesou.

Vražedné dýky (2008) odpad!

Často si říkám, jak můžou některé filmy vzniknout. Proč? Komu jsou určeny? A dýky jsou rozhodně takovým zástupcem. Hned první wtf je to, že se jedná o čistě čínský film.  Financovaný, režírovaný a asi i natočený v Číně. Tak proč tam sakra hraje céčkový australský herec a debutanti, kteří nikde jinde nehrály? Ale pokračuji dále. Naprosto neschopný režisér, naprosto otřepaný děj a zvraty jak z nějaké československé kriminálky počátku osmdesátých let. A nejen ty zvraty, vše je tady špatně. Hnusný kočkopes toho nejhoršího z Asie a Oceánie, tvůrci by se měli stydět.

Monkey King: Hero Is Back (2015)

Monkey King, tak i čínská legendární mýtická postava se dočkala svého animáku. Na první pohled je jasné, že se divák žádného krásného vizuálu hollywoodského střihu nedočká. Překvapivě, i když mi to zprvu vadilo, postupem času jsem si zvykl a ke konci si to dokonce i užíval. Prostý děj o malém chlapci, velkém hrdinství, to vše zabalené do dobrodružného balíčku. Pro malé děti určitě fajn a pro dospělé, pokud se dokážou správně naladit tak vlastně taky.