• Krátkometrážní

Zločin u Porta Romana (1980)

Jak jsem pochopil, tak postava Nica Giralda je v Itálii kultovní a jeho série má pomalu tolik dílu jak Rychle a zběsile. Bohužel tento příběh mě nenadchl. Buranský policista vyšetřující vraždu, to tu už párkrát bylo. Jeho vyšetřování je nezajímavé, a i vrah je předvídatelný. Přesto samotný Tomas Milian v hlavní roli mě zaujal a občas přece jen i pobavil, zvláště jeho akční scéna na kolečkových bruslích byla skvělá natolik, že dám této sérii v budoucnu ještě šanci.

Jde si pro nás noc (2018)

Iko měl v začátku své kariéry opravdu velké štěstí, že narazil na tak schopného tvůrce, jakým Gareth Evans bezesporu je. Bohužel, jakmile odešel talent za kamerou, jako by se ztrácel i talent Ika před ní. Již druhá spolupráce s Tjahajantem vychází vniveč, jeho akční scény jsou slabé, místi až amatérský působící. Naštěstí je tu v hlavní roli Joe Taslim a na rozdíl od již zmíněného Uwaise to dává s přehledem. Jinak dávkování opravdu krvavé akce každých 20,30 minut se může zdát příjemné, ale když je stopáž s naprosto hrozným dějem tak moc přestřelená, lepší hodnocení si film nezaslouží i když bych sám moc chtěl.

Žlutý panter (1982)

Osmdesátá léta by byla a pro někoho z dnešního pohledu jsou naprosto nekorektní. Dnes by nebylo možné natočit komedii s hlavním motivem transsexuální ženy jako prvek pro rozvoj humoru. Mě nevadí žádný humor, pokud je jako humor skutečně míněn a ideálně když se od srdce zasměji. Tady jsem se bohužel vůbec nesmál. Lino Banfi rozhodně nemá talent Paola Villaggia, který takovéto komedie vždy utáhl. Přesuny z místa na místo a rozvoj lásky mezi policistou a svědkem/svědkyní mají určitý spád a záporák Gordon Mitchell se svým gumovým obličejem pak přináší spíš úsměv než strach ale stejně…  Pokud máte chuť na Itálii, dejte si radši Pana účetního, vaše odpoledne dopadne o poznání líp.

Kommissar LaBréa - Tod an der Bastille (2009) (TV film)

Typický zástupce německé televizní kriminálky. Alespoň tak na mě dobrodružství, které komisař La Bréa v Bastile zažívá působilo. Když pominu neduhy, které se v rámci made for Tv tvorby vždy objevují, rozhodně oceňuji výkon Francise Fulton– Smitha který má v hlavní roli nezanedbatelné charisma. Zato záporák nemá žádné, jeho motivace je nejasná a schopnost unikat policii naprosto „uvěřitelná“. Pokud umíte německy, u nás se to nevysílalo a asi nikdy ani nebude, tak na žehlení naprostý ideál.

Chu ba (1973)

Jako jediný přínos tohoto filmu pro světovou kinematografii spatřuji to, že se zde mohl John Woo učit z pozice asistenta své režijní umění. A něco určitě pochytil. Minimálně dějová linka o slepé dívce ve mně vyvolala opravdu jen matnou, ale přesto podobnost s Killerem. Jinak tato produkce v rámci levných filmů vykazuje alespoň náznak snahy. To je nám ukázáno použitím větším množstvím lokací a úvodní scénou, kde se najednou nachází víc než deset osob. Henry Yung Yu má rozhodně talent, ale hlavní role nejspíš pro něho určené nejsou. Dohromady s moralizujícím finále těžkej slabší průměr.

Zyma v ogni (2015)

Začít dokument o ukrajinské revoluci sice asi odvážným mladíkem, jenž má na sobě ale šálu s Mussolinim nebo Banderou nepovažuji za zcela šťastné. Zvláště pak pokud se i této oblasti protestů tvůrce nevěnuje. Jinak ale všechna čest. Pozorovat den po dni poutavě zdokumentované protesty které víc a víc rostou na síle, bylo na tom něco mrazivě fascinujícího. Jak je vidět v současnosti, tak boj Ukrajinců za svobodu asi ještě dlouhá léta, možná dokonce nikdy neskončí a o to víc oceňuji toto dílo jako hodnotnou „kroniku“ novodobé východoevropské historie přinášející chvilkové okamžiky naděje pro svůj lid.

Konvoj (1978)

Rozhodně nejsem velký fanoušek kamionů, dokonce bych i tvrdil že mě celá tato oblast motorismu velice minula. Tady to naštěstí tvůrci u mě vyhráli díky zajímavému castingu, zvláště u hlavní postavy a šerifa. Velkou pomocí pak budiž poutavé nasnímaní putování konvoje napříč státy a pozorování onoho velkého dobrodružství. Díky tomu sem i já na chvíli dostal chuť zkusit se projet s tahačem. Sice mě to brzo zase přešlo, ale touha si film pustit někdy v budoucnu znova zůstala.

Crack: Kokain, korupce a konspirace (2021)

Jsem rád že jsem se dočkal dokumentu o válce proti drogám popisujícím nejen boj, ale hlavně samotné projevy jejího užívání. Z počátku to působilo velice osvěžujícím dojmem. Bohužel tvůrci po chvíli sklouzli v jednostranné obvinování tehdejší vlády Ronalda Reagana z nečinnosti, což postupně přeroste až k náznakům konspirací, že cílem bylo poškodit primárně černošské obyvatelstvo. Což mi přišlo mírně úsměvné v kontrastu s tím, že kromě zde zastoupených bývalých uživatelů a sociálních expertů tak i tehdejší dealeři jsou zástupci onoho stejného etnika. Jinak se ale jedná o řemeslně dobře zvládnutý dokument, který má nějakou vypovídací hodnotu a určitě přinese i nové, pro někoho zajímavé informace.

Kaskadéři s.r.o. - Pilotní díl (2018) (epizoda)

Čekat špatnou akci od českých kaskadérů by byla velká chyba. Zde totiž předvádí své schopnosti naprosto parádně a hlavně zábavně. Co už zábavné není je neakční pasáž s parodií na mafiánského bosse. Mohl to být zajímavý projekt a je upřímná škoda, že nedostal možnost pokračovat.

Ponorka Nautilus (2000)

Když pominu úvodní velice lacinou snahu o napodobení atmosféry z Mad Maxe, tak se celý film odehrává na jedné ropné plošině a levných kulisách napodobujících ponorku. Na konci osmdesátek by se z toho mála, i díky obsazení Richarda Nortona jenž má bohaté zkušenosti z Hongkongu, dalo vytřískat zábavné béčko. Pokoušet se o to samé v roce 2000 mi přijde jen jako kalkul ne moc schopných producentů. Dějové zvraty jsou „opravdu zajímavé“ a akce je po většinu času i přes snahu Nortona velice slabá. Film, co bych nedoporučil ani fanouškům ponorek, cestování časem nebo snad akce. Jediný, kdo ho opravdu možná dokáže ocenit budou skalní fanoušci slavného gweilo v hlavní roli, jinak rozhodně ruce pryč.