Lion (2016)

Hezký film, u kterého necítím ty Oskarové ovace, které ho provázejí. Dětská část velmi zajímavá, dospělá už míň. Reálné shledání je vlastně příběhu na škodu - chtějí tvůrci nechat diváka snít, nebo mu vše naservírovat na zlatém podnose? Na jedno slušné podívání, 65%.

Světlo mezi oceány (2016)

Velmi těžko hodnotitelný film - krásné, smutné..a studené jako jižní oceány, kde se děj odehrává. Na jednu stranu velmi silný příběh o lásce a vině, odpuštění a síle výčitek, hlavní protagonisté úžasní. Na druhé straně tomu přesto něco chybí - pro mě příliš studené, ale na samé hraně výborného filmu.

Za každou cenu (2016)

Hodně jsem přemýšlel nad hodnocením, ale nakonec 3* příběh, skoro 5* atmosféra - nečekaně souhlas s Verbalem. Je to celé o atmosféře...a pokud se tvůrci snažili vykreslit Texas (a Oklahomu) jako místo naprosto "na pi*u" k žití, podařilo se báječně. Je to nakonec vlastně hodně slušné - skvělé obsazení, krajina hraje pro, Jeff Bridges je ku*va božííí - hlavně to jeho skvělé "texaské" mumlání a sekání slov....přesto, příběhově spíš slabší. Ale stojí za podívání, rozhodně. Možná se mi to rozleží, nyní ale tak na jedno (hodně slušné) kouknutí. 70%.

Warrior (2011)

Viděl jsem podruhé, asi po 4 letech. Původně ve zkrácené (normální?) verzi, nyní v prodloužené (normální?) verzi a původně jsem neměl pocit, s výjimkou finální odchodové scény, že bych o něco přicházel, možná právě naopak. Kratší verze je svižnější a téměř stejně dobrá. Co je zásadní, i napodruhé to byla pecka - výborné boje, skvělý příběh postavený především na emocích a křivdách minulosti a výborný Tom Hardy, kterému sekunduje zbytek famílie Conlonů. Finálová písnička od The National je už jen bonus a sem pásne jako máloco. Výborný film na nejedno podívání, 80%.

Dítě Bridget Jonesové (2016)

Příjemná oddychovka se silně klesající úrovní humoru v průběhu filmu a pár hvězdnými momenty. Bridget hodně sešla, pánové jeden lepší, než druhý. Příjemný anglický humor, kde se to zásadní děje na (asi neustálých) svatbách a pohřbech. Tenhle typ filmu mám rád, konkrétně třetí Bridget ale potenciál nevyužila. Na jedno příjemné podívání, 3 a půl *, 65%.

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Líbilo se mi to, fakt jo. Ta správná dávka patosu a chlap mezi chlapáky. Stojí za kouknutí, i opakované.

La La Land (2016)

Velmi těžko hodnotit, a tak hodnoceno až více než týden po shlédnutí. Velmi krátce shrnuto - není to až taková pecka, jak to vypadá z nominací a oslavných recenzí. ALE - delší verze hodnocení, docela určitě to není špatný film. Film má dvě velmi nevyrovnané části - první půlka je fakt marná a vypadá to, jako kdyby tvůrci vlastně přemýšleli, co budou točit...veselý muzikál se spoustou barev...néé, to by bylo blbé...no tak to v půlce změníme. A druhá půlka opravdu stojí za to. Zatímco první je zajímavá pouze dějovou linií snílků bez vindry, druhá je pak mnohem bohatší...a smutnější. Naplněné sny mají svou cenu, která je tady dost vysoká, zejména pro NĚJ. ONA vlastně dostala, po čem toužila a ještě spoustu věcí navíc. Proto je fantastická finální alternativní linie, probíhající mezi OBĚMA. Shrnuto: hodně nevyrovnaný film s výborným obsazením (Gosling se mi líbí čím dál víc, Stonka...vždycky váhám, jestli je krásná a jestli umí hrát, je ale určitě velmi výrazná charakterově), vynikající soundtrack - zejména City of Stars...stojí za podívání. Nečekejte zázraky a užijte si to. Extra body za to, že to tvůrci nepojali jak klasickou love story - písnička, která provází oba protagonisty v zásadních momentech na konci...SPOILER ALERT...už nefunguje...a vlastně díky bohu za to. 80%.

Příchozí (2016)

Spoilers alert! - čekal jsem pravověrnou sci-fi a dostal jsem hlubokou filozofickou úvahu na téma "pokud byste věděli, jak váš život dopadne, volili byste jinak" a "vzdali byste se okamžiků štěstí, kdybyste věděli, že budou směřovat k obrovské bolesti"? Luise Banksová svou odpověď našla a opravdu to dávalo smysl - nejsem cíťa, ale už prvních pár minut, kdy Luise "vzpomíná" na svou dceru...to mělo obrovskou sílu. Zejména prohlášení "and this was the end":..ten opravdu žene slzy do očí. Krásné, silné, nescifi...ale to vůbec nevadí. 80%//WOW! Poprvé jsem úplně nedocenil, ale tenhle film je naprosto geniální. Co na tom, že na konci je to fakt čistá bolest...prostě skvělé. 100%!

Pustina (2016) (seriál)

Hodnoceno v polovině, možná dotáhnu i zbytek - naprosto nesdílím superlativy místních hodnocení. Pustina je vlastně dokonalá - dokonale vykreslené postavy, dokonalá deprese, dokonalá filmařina - řemeslně a taky...dokonalá nuda. Nemůžu si pomoct, ale tohle je prostě dokonalé vítězství formy nad obsahem. Protože kromě skvělého řemesla je tenhle seriál dokonale prázdný. Za postavami a dějovými liniemi se neskrývají tajemství, jen dokonalá prázdnota. Nic, nada, nula, zero. Málo na to, aby se tu pěly ódy jak na opeře. 1,5* za formu, 1,5* za postavy, 0* za zbytek.

Boj za svobodu (2016)

Velmi průměrný film, který jsem shlédl kvůli obvykle skvělému Matthew Mcatd - i zde válí, ale příběh je slabý. Co je asi pro emeričany velké téma - rasová segregace ještě v polovině 20. století - nás Evropany myslím úplně míjí. Příliš dokumentární, příliš rasově-pozitivně vyumělkované (u spousty scén si nedokážu představit, že by takhle fungovalo v reálu, navzdory prý insipirace skutečnými událostmi). Slabota, na samé hranici 3*, 50%.