Šestý smysl (1999)

„Vídám mrtvé lidi, ale oni nevědí, že jsou mrtví“. Tato věta naprosto vystihuje, o co tady půjde. V době premiéry tohoto, dnes už kultovního, filmu mi bylo sladkých 15 a šel jsem do kina „na Willise“. Pamatuji si, že první dojem bylo zklamání, že se nejedná o žádnou velkou akci, ale spíše o temný, ponurý thriller. Ale i v tom hovězím věku mě to po nějakých dvaceti minutách začalo bavit a míra mého zaujetí gradovala po celou stopáž. No a pointa? Dodnes považuji to, co Shyamalan vytvořil, za jedno z vůbec nejdokonalejších vyvrcholení filmového příběhu. Seděl jsem v sedačce jako přikovaný a pravděpodobně jsem pár minut ani nedýchal. I po letech se k tomuto skvostu rád vracím a znova a znova žasnu nad závěrečnými minutami. Šestý smysl považuji za dokonalou reklamu na tento žánr.

Terminál (2004)

Tom Hanks je prostě PAN herec a tenhle film je přesně ten typ, který mě spolehlivě dostane! Kolotoč událostí odehrávající se celý v letištní hale vzbuzuje úsměv, úžas, soucit, smutek a především – od prvního záběru na Hanksovu postavu jsem jí začal fandit. Film neobsahuje speciální efekty, patetické záběry ani akční scény, přesto je neuvěřitelně svěží a příjemný. Spolupráce Spielberga s tímto hercem je pro mě zkrátka téměř 100% zárukou dobrého filmu. Dokonce ani nástup „amíka-záporáka“ a „krásné-nedostupné“, což jsou pro mě prvky typické pro filmy třídy B a nižší, mi celkový dojem nezkazily. A klobouk dolů před tím, jak Hanks zvládá „krakozianštinu“! Člověk by skoro uvěřil, že ta země existuje a tento herec je tamní nejslavnější rodák.

Inspektor Regan (2012)

První polovina je svižná, moderní, upalující kriminálka. Navíc jsem velmi kladně hodnotil očividnou rozdílnost oproti žánrově podobným dílkům z tvorby USA. Bohužel, brada mi poněkud spadla v momentě, kdy se odehrála přestřelka po přepadení banky v centru Londýna. Tato scéna tvůrcům „lehce ujela“ a její vyústění se od určitého momentu dalo očekávat a působilo dost lacině. Po této pasáži už si mě film znovu nezískal a dokoukal jsem ho víceméně z povinnosti. Škoda, dobře rozjeté, chabě pokračující a poměrně nudně zakončené.