cdome.82

cdome.82

Al Fred

USA
ten, který neživému dává duši

homepage

• 15.10.2019  05:47
    Premiér (TV seriál) (2019)

Toto svěží dílo Jaromíra Soukupa vysaje všechny sošky Jaromír Jaromíra Soukupa na letošním udílení cen Jaromíra Soukupa.

• 1.9.2019  08:08
    XXX hity (TV pořad) (2013)

na soundcloudu by to sedělo víc, ne jako "pořad" internetové "televize". ale xavi ve formě = *****

• 30.8.2019  11:54
    Konspirace (TV seriál) (2015)

Viděl jsem jen asi první dva díly, zbytek bych už duševně nezvládl ale oceňuju opakující se myšlenku, že když selhává realita a racionální vysvětlení, vražte tam dvojníka. To se naučím praktikovat i ve svém soukromém životě. -Tys snědl celý koláč? -Já? Těžko, to musel být můj dvojník! -A kdo to včera přišel na káry a pochcal prkýnko? -Dvojník! -A kdo dneska nepřišel vůbec do práce a sháněli se po něm? -Asi dvojník. Já jsem už přece dva týdny mrtvej.

• 28.7.2019  17:59
    Arabela (TV seriál) (1980)

Seriál o dvou hlavních dějových rovinách - ta dětská Rumburakově pomstě a ta dospělácká o budování nového pokrokového světa pod taktovkou Xenie. Zatímco svět lidí je podán v podstatě neutrálně a nejde říct, kde se odehrává (jezdí tu spolu východní i západní zanačky aut, policie má vymyšlené uniformy a slavný herec bydlí ve velké staré vile), Xéniin nový svět má charakter socialistického sídliště, kam jsou násilím přesídleni původní obyvatelé, jejichž stará obydlí musí ustoupit nové zástavbě. Na tomto sídlišti nic nefunguje, staré zvyky a kouzla a pověry jsou vymycovány pod záminkou vědecko-technického pokroku pohádkového lidstva (k čemu hrneček vař, když máme plynový sporák, nač sedmimílové boty, když máme rychlíky). Funguje tu systém umístěnek (jezinky ocházejí pracovat do samoobsluhy, lupiči do autoservisů). Oko citlivého diváka si jistě povšimne demolice starého zámku coby kulturní památky, na jehož místě vyroste nový betonový vládní palác. Zatímco životní úroveň vykořeněného obyvatelstva prudce poklesla, životní úroveň Xenie (v pozici diktátora) utěšeně roste. Nově zevedená průmyslová výroba produkuje doslova jen odpad, o který nikdo nestojí a jen zamořuje přírodu. To vše vede k emigraci vodníka, zatímco rebeluící lid je v podstatě umlčen. Za zmínku stojí i postřeh z komenáře uživatele Adama Bernau, který zdůrazňuje kolaborující roli Petrovu. Nicméně, Arabela je stále pohádka a tudíž vše dobře dopadne, aniž by došlo k nějakým hrůzám - původní vládnoucí šlechta se navrátí na své místo (jen na základě své autority) a svět vrací do původních kolejí. Revolucionářka Xenie je vzata na milost, vodník se vrací z emigrace, během které i on přispěl k návratu starých pořádků. Skutečně potrestanými jsou tak jen Rumburak a ježibaba, ovšem ti kvůli prvotnímu spiknutí, neboť zásluhu na rozvratu pohádkové společnosti mají jen nepřímou.

• 15.6.2019  02:13

Kvituju ten kovbojský začátek a Romana Zacha v černém na silnici mezi poli - taková připomínka československého muzikálu :) Dokážu pochopit dabing setkání strejců před samoosluhou, jen kdyby to v tom duchu pokračovalo. Němčina paní tetky je však už na pováženou. Nicméně, anžto jsme kdysik na táborech ve stanech drželi škvoří hlídky - dám kvůlivá sentimentu o hvězdičku navíc.

• 15.6.2019  01:17

Normálně za tři, ale za retro-okamuru musím přítlačit!

• 29.5.2019  07:05

Je to fajn fajn fajn, je to fajn fajnový na steroidech!

• 12.3.2019  19:30

Takové Kopytem sem, kopytem tam ve větším kolektivu a s lepším koncem. Když to máš ty, mám to já, když to mám já, máš to ty, když to máš ty, máme to všichni! Až na ty dva.

• 26.2.2019  07:43

má to svá světlá místa - třeba příslib, že v dalších dílech už nebude jandák, jeho paní posekala psa sekačkou, děti si užily v solárku, taxík už není co býval, matonoha si střihl pár kostýmů a vůbec celá ta kaskadérská scéna (včetně soudruha vyšetřovatele) byla naprosto skvělá. jenom mě mate, že v popisku chybí komedie a místo toho jsou tam nějaké čtyři nesouvisející žánry...

• 23.2.2019  09:35
    Zajíc v pytli (TV pořad) (1987)

Miluju humor Š+G - těžko říct přesně proč, ale určitě to bude i jistým nadšením z uvolněnosti druhé poloviny 60. let a taky tím neštěstím z druhé poloviny 68. roku. Grossmann byl na jevišti ten prototyp "podivínského intelektuála", který mě nesmírně bavil a kerého spíš Šimek usměrňoval. Tím pádem, když po jeho smrti jeho nahradil Luděk Sobota (který může být super komik ve své vlastní póze) a pozici intelektuála připadla Šimkovi, tak to bylo zatraceně poznat. A tady ten sešup pokračuje - Krampol je sidekick - může se snažit jak chce, ale to původní kouzlo vymizelo (jak je znát ve vzpomínkovém dílu). Ale to je věc, kterou můžem přeskočit a dohadovat se, jak by Grossmann vypadal po 20 letech. Co mi tady vyloženě vadí je ten skluz po normalizační lince - já vím, že se to nedá moc srovnávat, ale tam kde si Š+G sem tam dělali legraci z hloupého režimu, aktuálních traumat (až hrávali na tajno, řada nahrávek byla zničena a to co se dochovalo, bylo dost často načerno natočeno a propašováno) či bavili čistou absurditou, ZvP si víceméně vystačí s "komunální satirou" (údržba chodníků, nedochvilnost vlaků, "železné neděle", prodej kaprů), která byla vládnoucí stranou jediná povolena a kontrolována. No a v průběhu normalizace se přidá ta zmiňovaná závěrečná píseň, která říká, že sice leccos stojí za prd, ale ten komu se to nelíbí je škarohlíd, nemáme ho rádi a místo toho by se měl radovat z maličkostí a držet hubu, což je nakonec vlastně krásná definice normalizace.

• 13.1.2018  07:53

Je pár filmů, kterým dáte 5 hvězdiček. A pak je tu The Wall, pro který je hodnocení příliš úzké. Ale zase i tohle klišé je pro něj taky příliš úzké, protože on to vlastně není film. A taky to není hudební video a už vůbec ne klip. Možná je to pohled do duše, třeba tak trochu té vaší, trochu té lidí co potkáváte. Pohled na dno všech vašich strachů, uzkostí a dávno zapomenutých příkoří, které se v jeden okamžik vyvhrhnou v tom nejnechutnějším a nejsilnějším gejzíru na povrch. Hudba jsou Pink Floyd a csfd není hudební server. Pokud jde o vizuální stránku - málokdy potkáte tak propracovaný obraz jako tady. Samozřejmě - film je součástí konceptuálního alba, to vypráví příběh a každá stopa toho alba se prolíná s tou předchozí nejen hudebně, ale i dějově. Vzhledem k tomu, že obrazová část kopíruje tu zvukovou, tak každá obstojí jako samostatný videoklip se vším co to znamená - konkrétní příběh, atmosféra a pocity vmačkané do pěti minut či perfektně časovaný střih nebo ruchy. A to si tím pádem s sebou nese celý film, aniž by trpěla celistvost nebo naopak chyběla pestrost. Animované klipy naprosto logicky patří do míst, kde jsou a jen dál rozvíjejí celý příběh. Celá hodina a půl je pak do detailu prošpikována obrazy záměrně symetrickými které hned potom kontrastují absolutní asymetrií, hrátky s perspesktivou a vlastně všudypřítomné nekonečno, kouř, dým i pára se proplétají jako červená nit dějovou linkou, jednotlivé obrazové, hudební a významové reference neustále ohraničují celý film do vlastně strašně malého prostoru, kdy se v různých kulisách, dobách a podmíkách odehrávají pořád ty stejné situace. Ohraničené zdí. Nebylo teď a předtím, nebyl jste vy ani oni, jen se ty malé kousky historie vašeho světa točí pořád ve spirále. Nakonec vám zbudou jen dvě možnosti - buď ten film budete rozdýchávat ještě dlouho potom, nebo vás naprosto mine. Otázka je, co je pro vás vlastně lepší.

• 8.12.2013  22:00
    Titanic II (2010)

Ošetření kreditkou, přežití zkázy ve skříni, přetnutí vedví, krásné exteriéry (a interiéry) skladišť a jedny schody na kterých každý upadne. Plus povedené masové scény s místy až 20 účinkujícími, do toho průlet tryskáčů a titanik na vodě renderovaný ve stylu her z roku 1995. Na druhou stranu málo žraloků, chobotnic nebo aspoň dinosaurů (doufám, že se dočkáme v sequelu). Suma sumárum jen za ***, jsou i lepší kousky,

• 2.11.2013  18:07
    Hudební masakry (TV pořad) (2013)

Jakkoliv jsou HM na webu v psané formě super, tak formát, co mají na stream.cz je zlo. Během těch dvou minut pomalu nestačí zaznít ani ona kritizovaná hudba a komentář se omezí na jednu větu.Byť s Jardou v mnoha věcech souhlasím, tak současná klipová forma je peklo. Proto jen *.

• 29.9.2012  23:37
    Metro (2004)

hvězdička za Franku Potente a hvězdička za její šatičky. Jinak film je to docela hloupý a s postupem času ani moc děsivý...

• 12.7.2012  00:28

Tak nevím. Hvězdičky za scénu s loutkama, závěrečnou scénu a za úvodní titulky. Zbytek? Určitě zajímavé, ale dle mého zabíjející jakýkoliv pokus o absurdní humor. Špatné načasování, špatné pointy, dost často spousta gagů vyznívá do ztracena, celkově je tempo takové divné. Navíc mi osobně hodně vadí ty postsynchrony, nemám rád ten sterilní zvuk. Tenhle film rozhodně nesedne každému a mně v tom nesednutí pomáhá i silná averze vůči čs. 70. rokům jako takovým... http://www.youtube.com/watch?v=LKI-XM0LRe4

• 10.6.2012  20:43
    Kameňák (2003)

Izer si postavil kariéru na vyprávění vtipů, které balí do "příběhů", ale na rozdíl od Trošky to docela umí a navíc o tom netočí velké a drahé filmy. Prostě protože to nefunguje.

• 9.6.2012  12:31
    Bowling for Columbine (2002)

Problém tohoto filmu je ten, že to není dokument, ale aktivistická fikce. "Fakta" jsou vylhaná, manipulovaná, zatajovaná, vymyšlená. Nemá smysl se o tom dál rozvádět, stačí se porozhlédnout po internetu, nebo si prostě zajít na web WHO a srovnat Moorem prezentovaná čísla s těmi skutečnými. O manipulacích typu "výslech předsedy NRA", který je předsedou čestným a vážně nemocným, takže opravdu je mimo, ale po celý den a musí se o něj pečovat, to už Moore nepovažuje za důležité zmínit. Takže - jako dokument - jasný odpad.

• 29.8.2011  17:08
    Brak (2002)

Je to brak, ale k odpadu to má daleko. Vzhledem k tomu, že si ten film na nic nehraje, občas má nápad, kamera docela jde a hudba je poskládaná (ne složená, ale posbíraná) taky docela vhodně. Některé narážky na jiné filmy mě docela pobavily. Na druhou stranu význam úvodních několika minut jsem moc nepochopil a trapný poslíček byl tak neskutečně trapný, že jsem mu vlastně přál daleko horší konec (že by nakonec splnil svůj cíl? :) ). V souhrnu, kdybych si chtěl natočit film a dopadlo to takhle, tak budu rád, když to dopadne aspoň takhle. Na druhou stranu, taky bych bral ale i tu podporu ;)

• 14.1.2011  21:57
    Trhák (1980)

Geniální slátanial. Dřív se mi ten film bůhvíproč nelíbil a připadal mi trapný, dnes je tomu právě naopak, v té "trapnosti" se přímo vyžívám. Ani mi nevadí hudební vystoupení, spíš naopak - světovost vesnice a zemědělců je úžasná. Spousta vtípků, gagů a bláznivin, pan Hrušínský coby zedník ve smokingu, pan Čepek coby nejlepší cholerik dějin filmu... Prostě parádní oddychový film.

• 14.1.2011  20:35

Jedni větší klauni než druzí, jen z těch rudějších jde tak trošku strach, kdyby dosáhli svého... Pořád lepší to solárko a škrobená konzervativnost a připíjení šampaňským ;)

• 14.1.2011  20:25
    Český mír (2010)

Byť se autoři přiklánějí spíš na jednu stranu (hádejte kterou), stejně je to hezká zábava, trošku srovnatelná s "Kupředu levá, kupředu pravá". Takže hvězdička za Krytináře a "mentalitu amerického lidu", hvězdička za "ami go home" a "greenpeace co bojujou s velrybama", hvězdička za tu krásně chladnou profesionalitu vojenské policie a jejího mluvčího (č. 0521), který se nebojí přiznat, že neví co udělá ostaný drát se zvířátky, neb není specialista na lesní zvěř a hvězdičku za luxusní lesní hudbu MIDI LIDÍ. A slova Ivana Martina Magora Jirouse "U některejch věcí nechci referendum, protože tenhle národ z 85% blbej jak hovno" tesat do kamene, ty kundo :)

• 2.4.2010  14:15
    Prostřeno! (TV pořad) (2010)

luxus! babica konečně našel své žáky!

• 14.3.2010  00:29
    Babicovy dobroty (TV pořad) (2008)

jirka rád chmatá do pánve svýma špinavýma pazourama a jeho halušky s půl litrem sádla s míchanýma vajíčkama a třicítkou eidamem navrh musí být bomba... jinak je to tak trapné, až je to místy vtipné. jinak pro kritiky pohlreicha - ať otevřou oči a všimnou si, že narozdíl od tohoto patlala, něco dokázal, řemeslu rozumí a co tvrdí má vesměs hlavu a patu. takže jeho arogance je omluvitelná (a divácky vděčná). narozdíl od opraváře snowboardů, který možná cestoval, ale vaří stylem "viděl jsem jejich národní jídlo, já bych to dělal asi takhle".

• 23.10.2009  22:10

nenáročná komedie pro příjemně strávený večer v milé společnosti

• 16.7.2009  22:54

televizní odpolední kratochvilný film, omylem uvedený na plátně. chabé dialogy se směšnými pokusy o dramatičnost, nešikovná kamera, strašná hudba...

• 1.3.2009  22:07
    Karamazovi (2008)

Opravdová síla divadla v absurdních kulisách. Emoce, prvotřídní herectví v klasickém díle. Geniálně jednoduchá hudba v pozadí, která tvoří další úroveň příběhu. Přelévání mezi představením a realitou. Vypočítavý závěr, pasující ale do příběhu. Scéna otevírající a zavírající vrata dějiště. Prvotřídní kus nejen v českých poměrech. (Mé dojmy pak osvětlí desítky ostatních komentářů)

• 23.2.2009  22:53
    U mě dobrý (2008)

Film, který mě první půlkou spíše uspal, ale tou druhou docela příjemně překvapil. Sice hra ála Ocean's Eleven je patřičně upocená (spusta vtípků mi až moc zapadala do černé série majora Maisnera) a sebeironizující (malý český člověk prostě i páše malé české podvůdky), místy i trapná, ale děj nabral spád a Polívka si tuhle roli (a půli) evidentně užíval ve vší nenucenosti. A možná jedna tisícina hvězdičky jde i za naprosto kýčovitý záběr na karavan proti rudému nebi (které tomuto filmu i obyvateli karavanu dodává na zlomek sekundy punc "Las Vagas").

• 13.2.2009  07:50

Taková příjemná krvárnička, která by se dala vzhledem ke svému původu hodnotit i výrazně výš. Ale to neustálé zlehčování a ňoumovitost rodičů mě spíš drží při zemi. Když jsem se ale před nedávnem dozvěděl o remaku, možná že změním hodnocení a dám víc jak ***. Klasika je klasika a klasika žánru o to víc.

• 13.12.2008  20:29
    Teorie velkého třesku (TV seriál) (2007)

Prvních pár dílů zajímavých, už jen pro nezvyklé prostředí a jistou náchylost k exaktnímu teoreticky-fyzíkálnímu prostředí. Tudíž nezvyklé, stejně jako když se vynořil IT Crowd. Bohužel, narozdíl od něj, každý další díl se vede ve stejném schématu, kdo, kdy, s kým a proč. To vše doplněné o "nerdí" hlášky, ale to je dle mého na originální vysoce hodnocený seriál málo. A takových seriálů je v každém směru nepočítaně. Ty tři hvězdičky jen za to, že jsem "včas prokoukl" a tedy se nesnažil nudit (nebo že bych byl nakonec příjemně překvapen?) dál.

• 25.5.2008  21:22

Film, který je jiný. A prostě musí, MUSÍ být jiný. Dvacet let je dvacet let. S indym jsem sice nevyrůstal, ale jeho předchozí dobrodružství znám a mám rád. Možná proto jsem jsme se (s pár kolegy podobného ražení) v kině smáli a usmívali i na místech, která z principu vtipná nebyla, jen připomínala minulost. On celý film by se dal pojmout jako připomínka minulosti. Indy (kupodivu) zestárl, má (bohužel...) syna a už nehoní nacisty. Sice je to škoda, protože tahle poloha mu seděla, na druhou stranu, o-háko-křížovaní kluci nebyli věčně a tak musí mít Indy, poplatně "době" adekvátní soupeře i adekvátní styl. A ať se to komu líbí nebo ne, padesátá léta, sověti a UFO jdou prostě dohromady. Tečka. Počátek filmu a jeho četné narážky na onu dobu byly víc než zábavné, byť neindiovské, ale reálie je prostě třeba vysvětlit ;). Zbytek je Indy, ve vší (byť trošku zchátralejší) parádě. A onen konec? Taky mě trošku zarazil a "zklamal". Ale pořád si myslím, že to k Indymu a dané době patří. Rozhodně důstojné pokračování a zakončení, daleko smutnější bych nakonec byl, kdyby posledním Indym byl Chrám zkázy, který hodnotím (sice obecně v této sérii s malým, ale přesto rozdílem) níže.