Duna: Část druhá (2024)

Spoiler varovanie  DV je vyborny reziser, chyba vsak putavy scenar. Audiovizualny skvost, no duch Duny absentuje. Zasadne dejove linky uplne vynechali, alebo ich urobili pre "jednduchsich" ludi... Motivacia a vyvoj postav rovnako ako v jednotke su skoro nulove. Vsetky dolezite veci su nechane nech si domyslia divaci. Zasadny doraz sa dava na cirkevny fanatizmus, a skoro ziadny na vesmirnu politiku, korenie, Imperatora. Postavy robia rozhodnutia, ktore bez psychologickeho podlozenia stracaju hlbku a v zlomovych momentoch na mna posobili chladne a bez emocii. Co je obzvlast skoda, pretoze v knihe bolo vsetko dokonale podlozene a v priestore 5 hodin dvoch filmov, sa dalo vsetko podrobne vykreslit. Hlavne prva polovica tohto filmu (narusanie dodavok korenia) zabrala hodinu no dala sa skratit do 15 minut. Pri com klucove prvky Duny absolutne chybali, konkretne: 1. Vesmirna guilda a navigatori: maju vo vesmire monopol na vsetok obchod a cestovanie no vo filme ani zmienka 2. Mentati: najblizsi radcovia vsetkych rodov aj imperatora, opat ziadna zmienka 3. Chani a Paul mali dieta, ktore neskor zabili Sardaukauri ked znicili Siech, co ich vztah este viac utuzilo, namiesto toho sa tu hadali lebo Chani neverila Paulovi... 4. Postava Chani: v knihe absolutne podporovala Paula, a pre mier v galaxii chapala politicku svadbu s Irulan a zohrala rolu konkubiny a matky Paulovych deti (naslednikov) 5. Weiring way: Tajny Benegesseritsky sposob boja ktory ovladal Paul, umoznujuci v boji docasne obrovsku rychlost (kratky teleport), a prave preto bol Paul neporazitelny Fremenmi.  Takto uplne davalo zmysel preco vyzvat Stilgara nemalo zmysel, lebo NIKTO z nich by nemal sancu. Vo filme bol iba Paul zrazu top bojovnik, bez nejakeho vacsieho podlozenia. 6. Casovy skok: Trvalo niekolko rokov ked Paul potom ucil Weirding way Fedaykinov, ktory si potom vedomosti dalej rozosielali medzi sebou, az vycvicil celu armadu a prave vdaka Weirding way a dlhemu treningu zacali porazat Harkonenov aj Sardaukarov! V tomto filme to vyzera akoby miliony Fremenov iba sedeli na juhu na zadku kym im drancovali planetu, pri tom ju mohli vdaka svojim velkym poctom hocikedy ovladnut. Paul ich nenaucil nic, iba na nich raz nakrical, ze ho maju pocuvat, lebo Benegesserit priniesli proroctvo :D 7. Paulova sestra Alia, ktora v knihe po casovom posune uz mala 2 ci 3 roky a prave ona zabila barona, co potom zasadne ovyplvnilo jej postavu a samotny Arakis v dalsich castiach 8. Vylakanie imperatora: v knihe prave tym specialnym sposobom boja dokazali narusat dodavky az navigatori a bene Gesserit videli buducnost kde bola ohrozena dodavka korenia, a prave tym donutili cisara aby konal, isiel vyriesit problem na Dunu... Vo filme mu.. napisali list :D  9. Na konci ked Paul nie len porazil Sardaukarov a Harkonenov, ale mal moznost znicit produkciu korenia a ten kto ovlada korenie ovlada vesmir, preto navigatori, imperator, ani rody Landsraatu nemali na vyber a automaticky uznali Paula za noveho imperatora.

Star Trek: Picard (2020) (seriál)

Z najpozitivnejsej scifi serie sa stala ta najpesimistickejsia. Star Trek sa od VSETKEHO odlisoval vzdy tym, ze ako jediny videl buducnost ludstva v pozitivnom svetle. Aj ked sa od Rodenberryho vizie odclenoval z casti uz Deep Space 9, aj napriek velkym konfliktom a dilemam, si aj DS9 vzdy zachoval myslienku pozitivneho napredovania ludstva, a tym, ze ukazal aj nedostatky zaroven ukazoval, ze sa to da urobit aj lepsie. ST nikdy neserviroval divakovi "pravdu" do huby, ale kazdu situaciu analyzoval z kazdej moznej stranky a nechal na divakovi co si z toho zoberie. Nic z toho uz vonkoncom neplati. STP je iba dalsia dystopia, ktora neprinasa do sveta vobec nic nove a naopak, to stare co bolo dobre zhadzuje pod ciernu zem. Politicka korektnost je na prvom mieste, kde kazdy mudry, sikovny a vyplvny clovek je zena. Ked sa povysovala nad Picarda jeho Romulanska spolubyvajuca povedal som si OK, ked admiralka, povedal som si OK, ked to bola anrdoid vedkyna, povedal som si OK, ale ked este aj Deana Troi, bola mudrejsia a usmernovala ho, uz som fakt toho mal dost. Hned v prvej epizode hovoria, ze je Picard v top kondicii a v podstate uplne v poriadku, napriek tomu mu vsetci a stale ukazovali, ze je iba senliny dedo, a vsetci ho brali ako piate koleso pri voze. Tato postava nema zrazu absolutne ziadnu autoritu, na to, ze zachranil galaxiu skoro tolko krat ako Kirk sa sprava ako ustrachany zatrpknuty clovek, ktory navyse robi uplne nelogicke rozhodnutia! Celkovy koncept epizodovych serialov sa vymenil, za dlhodobu pribehovu liniu, ktora je uplne zle a nelogicky napisana. 3 priklady: 1. Romulanske IMPERIUM, musi ist na Zem, ked im vybuchne jedna planeta? Nemaju nahodou v svojom dominiu dalsie stovky planet na zitie, kde by nemuseli byt zavisli od federacie? 2. Jat Vash znicili Mars - Utopia fields, este PREDTYM ako im mohli vyslat na pomoc tie lode? 3. Dash nevahala, a bola doslova sekundy od znicenia vsetkeho ziveho vo vesmire, na zaklade informacie, ktoru mala asi 2 minuty, ale Picard jej slepo veril, ze "urobi spravne rozhodnutie"? Preco? Epizody maju casto chaoticky dej, a niektore z nich doslova mohli byt uplne vynechane a pribehu by to nijak neublizilo, dokonca mozno pomohlo, lebo by mal rychlejsi spad. Serial posobi ako by ho niekto napisal za 5 minut, a hlavne ako by ho pisal niekto, kto nechape co je to Star Trek! Dalsia obrovska prilezitost premhrana v mene dnesnej prilisnej korektnosti a boji za dobro, ktory nam vsak ukazal ST uz pred 60 rokmi a to v ovela lepsej podobe. Akoby sme urobili krok spat v evolucii.

Mizerové navždy (2020)

Co chcem najviac vyzdvihnut, je ze po mega dlhej dobe tu mame Hollwydoosky trhak, kde je zaporna postava zena, a hrdinovia muzi :D Az som z toho bol prekvapeny, ze dnes tocia aj "normalne" filmy:) Z filmu som dostal presne to co som cakal. Dostojne pokracovanie svojich predchodcov, nie je to iba vykradac nostalgie, ale prichadza s novymi vyzvami.. Aj ked sa miestami da dej celkom predvidat, vo filme je iba par slabsich scen inac sa stale nieco deje, no neposobi pritom nejak zbytocne preplacane... Herecky vykon najma Lawrenca sa mi velmi pacil. Film, na ktory sa clovek tesi, a splni ocakavania, to sa dnes skutocne ceni.