• Fantasy

Ovečka Shaun (2007) (seriál)

Každý deň sa na farme niečo nepredvídané odohraje a mňa zanecháva v očakávani, čo nová epizóda prinesie. Roztomilá ovečka Shaun s jej kúskami, ktoré ma neraz navrátili do detských čias a vyčarili veliký úsmev. Skvelý anglický humor nielen pre deti a úvodný hudobný doprovod sa mi navždy vryli do pamäti.

Chef's Table: France (2016) (seriál)

Kreativita v kuchyni, láska pridaná do každého sústa a kulinárske umenie, všetko čo ma napĺňa pri ponorení sa do môjho milovaného koníčka. S obrovskou radosťou som sledovala, ako sa abstrakcia nápadov stáva umením na tanieri, tak intenzívnym, že už len vizuálna reč útočila na všetky moje zmysli.

Afrika (2013) (seriál)

Okúzľujúce farby Afriky, pestrofarebnosť, rôznorodosť a mágia prírody. Od prvej sekundy ma chytila za srdce a nepustila ani pri tej poslednej. Milujem zeleň, spev vtákov, vôňu kvetov, šepot potokov a v tomto unikátnom dokumente som sa aspoň na chvíľu mohla preniesť do srdca Afriky, precítiť fascinujúci svet zvierat a rastlín. Seriál ponúka ale ďaleko viac, spolužitie, pochopenie, súcit a zábery, aké som ešte nikde inde nevidela, srdcovka.

Bratr Slunce, sestra Luna (1972)

Srdečne doporučujem všetkým milovníkom histórie a starého filmového remesla. Franco Zeffirelli vyrozprával nádherný obraz o bezpodmienečnej láske, o láske prichádzajúcej z výšin. Pri sledovaní som sa jemne zmietala v očarujúcej škále emócii, zadosťučinenia, sĺz šťastia, až som nadobúdala pocit vznášania sa. Slová mi už nepostačujú na opísanie oduševneného zážitku.

Jamie vaří doma (2007) (pořad)

Jamie je moja srdcovka, vďaka nemu som sa naučila variť pochutiny, do ktorých by som sama nikdy neišla. Skombinovanie ingrediencií, aké by ma ani vo sne nenapadlo a pritom stále zdravo a chutne. Veľmi sa mi páčilo okúzľujúce domáce prostredie a príjemný oddych pri sledovaní.

Hrabě Monte Christo (1954)

Jean Marais je neprekonateľný v podobe Grófa Monte Christa. Kto by mohol lepšie poňať túto adaptáciu slávneho Dumasovho románu, ak nie Francúzi. Jeden z mála vydarených pokusov o verné spracovanie jeho knižnej predlohy, ktorý vo mne zanechal veľké množstvo pozitívnych emócii a aj keď sa už film zaraďuje pre pamätníkov, moje srdce si navždy podmanil.

Nedotknutelní (2011)

Tie najkrajšie príbehy napíše sám život. Úsmevná tragikomédia s veľkou dávkou lásky, porozumenia a humoru. Film o priateľstve, o živote, ktorý sa mi vnoril veľmi hlboko do srdca. Nedotknuteľní zaujali svoje pevné miesto v modernej kinematografii.

Blbec k večeři (1998)

Nepoznám veľa filmov, u ktorých mi až slzy tiekli potokom od smiechu. Po skončení som sa nemohla dočkať, kedy si tohto blbca na večeru znova pozriem. Už len ľutujem, že som nikdy nevidela pôvodnú divadelnú hru. Absolútna srdcovka spomedzi všetkých komédii.

Cyrano z Bergeracu (1990)

Cyrano žije v každom z nás. Dokonalá adaptácia, pri ktorej som nemala pocit, že sledujem iba film. Milovaná francúzština, nádherná poézia, hudba, kostýmy z tej doby ulahodili mojej duši. Najpresvedčivejšia rola Gérarda Depardieu.