Bičianka z doliny (1981) (TV film)

Veľmi zaujímavý TV film, ktorý má dobrý scenár a hlavne potešia aj herecké výkony, takže sledovanie je príjemným zážitkom. Bičianka má invalidného muža a dvoch dospelých synov, ktorí ešte (aspoň podľa nej) nemajú vyhliadnuté nevesty... Ale všetko sa zmení, keď za ňou príde chudobná suseda s peknou dcérou, ktorá je podľa nej tehotná s jej mladším synom. Bičianka sa musí pripraviť na svadbu, ale to ešte nevie, že aj starší syn už svadbu plánuje... Problémy nastanú, keď umrie otec a tak najbližšie 3 mesiace svadby nemôžu byť. Medzičasom sa však všetko zmení, hlavne čo sa týka tehotenstva neviest... :o)

Papírový lev (1968)

Jeden z prvých Alanových filmov a hneď v ňom pôsobil, ako ostrieľaný harcovník. Samotný film sa podľa mňa až zbytočne veľa venuje technickej a taktickej stránke amerického futbalu, pričom vzťah hráčov k novinárovi, ktorý experimentuje a chce dokázať, že aj amatér dokáže "uhrať" aspoň niečo medzi profíkmi, by mohol dostať ešte viac priestoru... lebo je veľmi zaujímavý! Potešilo ma aj to, že v závere sa film nekončí tak, ako by sa skončila väčšina komerčných filmov s podobným námetom, čiže nejakým "famóznym" športovým výkonom amatéra. :o)

Maska (1985)

Skutočný príbeh chlapca s leonitídou (choroba kostí, kedy sa vápnik neustále hromadí a zväčšuje kosti, špeciálne v tvárovej časti, pričom človek sa začne podobať skôr na leva) je síce zaujímavý z toho pohľadu, ako Rocky Dennis dokázal napriek negatívnym predpovediam žiť takmer 17 rokov, dokonca by sa dalo povedať "plnohodnotným" životom. Jeho úspešné štúdium, alebo optimistický postoj k životu s nádejou na lásku, sú fakt obdivuhodné... Ale to je asi tak všetko, čo je na tomto filme zaujímavé. Koniec sa dal predpokladať, takže v tomto film určite nezaujal, herecky tu nie je čo ospevovať (aj keď Eric Stoltz sa práve vďaka zobrazeniu Rockyho dokázal v mladom veku presadiť aj v ďalších filmoch), takže film samotný by som kľudne označil ako slabší odvar podobného (ale oveľa oveľa zaujímavejšie spracovaného) Slonieho muža.

Edi (2002)

Nerozumiem tomu, ako mohol tento film vyhrať hlavnú cenu na Artfilme v Trenčianskych Tepliciach, lebo podľa mňa okrem dobrej vizuálnej stránky tento priemerný film neovplýva ničím zaujímavým. Hlavný hrdina je svojimi činmi absolútne nepochopiteľný, dokonca ani herecky nebol zvládnutý nijak zaujímavo. A samotný príbeh je miestami nudný a o množstve nelogickostí sa asi ani nemusím vyjadrovať. Poľské filmy mám rád, ale tento ma fakt sklamal. No a ten záver - škoda slov... :o(

Poslední skotský král (2006)

Ganocídy v niektorých afrických krajinách poslúžili ako námet už viacerým zaujímavým filmom a Posledný škótsky kráľ je jedným z nich... Na rozdiel od asi najlepšieho filmu tohto druhu Hotelu Rwanda, je však v tomto filme menej emócií a trochu chladnejší príbeh, avšak treba zase spomenúť geniálne herecké výkony... Špeciálne Forest Whitaker zahral asi životnú rolu a právom získal všetky tie ocenenia.

Bambi (1942)

Podobne ako v prípade Dumba, ide o netradičnú a prekvapivo veľmi úspešnú animovanú rozprávku, ktorej hrdina v knižnej predlohe nelámal žiadne rekordy v popularite, ale jeho filmové spracovanie malo naopak veľký úspech. Príbeh o malom jelenčekovi, ktorý príde o svoju matku, je miestami dosť sentimentálny, no aj napriek tomu je krásny a zaujme malého aj veľkého diváka hlavne čistotou a prirodzenosťou všetkých postáv. Poteší aj pekná animácia a hudobná stránka filmu.

Dumbo (1941)

V dobe, keď sa na filmové plátno dostávali hlavne klasické rozprávky ako Snehulienka, či tradične obľúbené detské postavy ako Mickey Mouse, Winney the Pooh a pod., sa Disney štúdio rozhodlo sfilmovať málo známu a už vôbec nie knižne populárnu predlohu o ušatom sloníkovi Dumbovi... a spravilo proste geniálny ťah! Tento animovaný celovečerný film je skvelý po obsahovej, hudobnej či vizuálnej stránke. A ten príbeh, akokoľvek miestami dosť drsný, musí chytiť diváka za srdce. A nedá mi ešte nespomenúť halucinogennú scénu, ktorou sa tento film preslávil medzi dospelými - je proste fantastická (resp. fantasmagorická:).

Útěk (1972)

Rôznorodosť filmov od Sama Peckinpaha, ktoré som zatiaľ videl (8.1.2009), je priam neskutočná... Drsná a krvavá kovbojka The Wild Bunch, hororovo psychlogická dráma Straw Dogs a teraz romantická krimi road-movie Útek... Aj napriek tomu, že to bolo zaujímavé, tak to hodnotím ako naslabší film z tých spomenutých troch. Chýbal mi totiž nejaký zaujímavejší príbeh, ktorý by tento film odlíšil od množstva filmov s podobnou tématikou - prepadnutie banky a následný útek pred stranou zákona, či komplicmi.

Potomci lidí (2006)

Výborný námet, ktorý tvorcom poskytol množstvo zaujímavých situácií a skvelých myšlienok... Veď napríklad nápad s tým, že ľudstvo eviduje najmladšieho človeka na Zemi, je podľa mňa úchvatný. :o) Režijný prínos Cuaróna je veľmi citeľný a okrem dokonalej technickej stránky filmu oceňujem hlavne tú temnú atmosféru, ktorú sa mu podarilo navodiť anarchiou a vojnou medzi imigrantmi a vojakmi... Záver je síce pekný, ale bohužiaľ mi až tak nevzal dych, aby som tomuto ozaj dobrému filmu dal plné hodnotenie.

S čerty nejsou žerty (1984)

Mnohé české rozprávky patria ku filmovým klasikám a dá sa to povedať aj o tejto. Hlavne vďaka dobrému príbehu, ktorý vtipne využíva predstavy ľudí o pekle, čertoch a o tom, ako sú zlí ľudia potrestaní tým, že ich zoberú čerti do pekla... Okrem príbehu ma však veľmi príjemne prekvapila aj technická stránka filmu, špeciálne kamera. Myslím, že tento zábavný rodinný film právom patrí medzi TOP200 na CSFD.