Okamžik zlomu (2007)

Zvláštna koncepcia krimi thrilleru, kedy divák od začiatku vie, kto je vrahom, ale netuší, akú tajomnú hru s vyšetrovateľmi si prichystal... Hopkins hrá síce hlavnú rolu, ale mám pocit, že ho vo filme vidno menej, než Rosamund Pike (asi to bude tým jej šarmom:). Záver filmu ma trochu sklamal a "vďaka" nemu som uvažoval aj nad nižším hodnotením... ale nakoniec som ostal pri 4*, ktoré sú spravodlivé hlavne kvôli tomu nápadu "dokážte mi vinu!".

Divotvůrkyně (1962)

Životný príbeh Helen Keller je natoľko zaujímavý, že úplne chápem to množstvo filmov a dokumentov, ktoré sa ním inšpirovali. Špeciálnou časťou jej života je obdobie detstva (opísanom v autobigrafickom diele "The Story of My Life"), kedy sa súcit jej najbližšej rodiny začal prejavovať na jej správaní skôr negatívne a tak jej rodičia povolali mladú (takmer slepú) učiteľku Anne Sullivan, ktorá svojou odvahou a odhodlaním dokázala Helen vysvetliť význam slov a našla spôsob, ako s ňou komunikovať... Toto je jeden krásny film, na ktorý nikdy nezabudnem. Ináč, výkony oboch herečiek v hlavných rolách boli doslova fantastické.

Street Kings (2008)

Street Kings u mňa oscilujú niekde medzi 2 a 3*, lebo tak chladný a tuctový príbeh v podaní dobrých hercov a tiež veľmi kvalitne technicky spracovaný, som už dávno nevidel... Scenár pôsobí doslova ako 10. odvar čaju, lebo filmov tohto typu som videl už strašne veľa a pritom ich špeciálne nevyhľadávam. Jediné, čo je trochu iné, je fakt, že kladného hrdinu hrá v podstate zlý policajt. :o) Tento film je iba priemerným krimi thrillerom, ale má svoje tempo, tak nakoniec oscilácia skončila na 3* (ale musel som prižmúriť jedno oko;).

Kruh 2 (2005)

Úplne zbytočné pokračovanie vydareného hororu, lebo to neprinieslo absolútne nič nové a okrem režisérskeho "pohrávania sa" s vodou bolo aj žánrovo veľmi slabé. Scéna s jeleňmi je síce zaujímavá, ale v kontexte filmu som ju už vôbec nepochopil... Kruh 2 je podpriemerný horor bez štipky inovácie.

Tik Tak (1997)

Severská kinematografia vie potešiť a ani tento poviedkový film nesklamal. Dej filmu sa odohráva v jednom meste počas jednej noci, pričom zobrazenie je zámerne chronologicky trochu poprehadzované, aby o to viac vyznelo náhodné prepojenie všetkých epizód. Najzaujímavejšou epizódou podľa mňa bola tá okolo 2 skinheadov a emigranta, ktorý ich v krčme ukecá na niečo, čo robia celkom bežne... Ale aj postava smoliara Kenta, ktorý plánuje odchod do Austrálie, predá (vymení:) svoj byt a doslova príde o všetko, len nie o svoju milujúcu ženu (ktorá má pre neho jedno prekvapenie:), je veľmi pekne vykreslená a zahraná... Celkovo je to nadpriemerný film o ťažkých životných situáciách, ktoré náhoda dokáže častokrát zmeniť na nepoznanie.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Úplne typický 4* film, ktorým Woody Allen potešil, ale neprekvapil. Potešia hlavne výborne vykreslené charaktery všetkých ženských postáv, špeciálne výkon a postava Rebeccy Hall ma celkom zaujali. Chápem aj ocenenie horkokrvnej a "vyšinutej" postavy Marie Eleny v podaní Penelope Cruz, lebo ju zahrala ozaj presvedčivo (aj keď mala oproti takej Johansson iba minimálny priestor). Aj napriek tomu, že to ani zďaleka nepatrí medzi najlepšie Allenove kúsky, tak si myslím, že to stojí za zhliadnutie. Určite aj vďaka pekným záberom mesta Barcelona... :o)

Milionář z chatrče (2008)

Je to tak trochu rozprávka na bollywoodsky spôsob, ale priznám sa, že mi to veľmi sadlo a užíval som si sledovanie tohto filmu veľkými dúškami. Scenár je taký dobrý, že úplne chápem Dannyho, ako veľmi tento film chcel natočiť. Zasadenie príbehu do Indie, množstvo nehercov a unikátne zábery zo "slumu" robia tento romantický príbeh o hľadaní lásky a bohatstva (už teraz je to známe:) Oscarový trhák minulého roku. Boyle sa nezaprel ani skvelou hudbou a našlapaným tempom, takže zahral presne na moju nôtu (oproti zdĺhavému a pomalému PPBB je toto doslova šprint Usaina Bolta v Pekingu:). Mám z toho dobrý pocit a po Trainspottingu sa v Boyle-ovej filmografii konečne objavil ďalší skvost.

Ptáčník z Alcatrazu (1962)

Zaujímavý, aj keď asi trochu idealizovaný príbeh človeka, ktorý 54 rokov (z toho 42 na samotke) svojho života strávil vo väzení, pričom jeho záujem o vedu z neho spravil spoločensky význameného človeka. Náhoda ho totiž priviedla k chovaniu vtákov vo svojej cele, a keďže sa s pribúdajúcim množstvom vtákov zvyšovali aj ich choroby, tak sa Robert Stroud pokúšal o nájdenie liekov na ich uzdravovanie. Film je ozaj veľmi pekný, Burt Lancaster v hlavnej roli je vynikajúci a keby nebola taká dlhá stopáž, tak by som s prehľadom dal aj 5*.

Nesvatbovi (2005)

Otrasná romantická komédia, kde som nechápal takmer žiadne konanie postáv a už tobôž nie celkový výsledok... Herci aj herečky prehrávajú, scenár má toľko múch, až to nie je únosné... no proste slabota.

Láska přes internet (1998)

Toto nie je nič pre mňa... A ten sentimentálny záver bol proste neuveriteľný - neverím, že tomu niekto uveril! :o(