Gamshijadeul (2013)

Veľmi dlhú dobu som nevedel o čo presne tam ide a keď sa to konečne rozbehlo film bol už v polke. Miesto očakávanej kriminálky hra na agentov, ktorí radi chodia a chodia a chodia a prezliekajú kabáty. Ale aby som toľko nekrivdil, film v druhej polovici naberie druhý dych či skôr to pravé tempo a tak tú úvodnú nudu aspoň trochu zúročí. A konečný lov na tieň už stál za to. No pocitu, že sa z toho dalo vyťažiť viac a akéhosi pilota sa niet a niet zbaviť. Predlohu som nevidel.

Garireo 2 (2013) (seriál)

Až na zmenu jednej z hlavných postáv a komparzistov v podstate nedošlo k žiadnej zmene. No, hádam len hudba sa viac unormálnila. Inak schéma zostáva stále tá istá a časom sa riadne ohrá. Navyše rozdeliť poslednú epizódu do dvoch bolo absolútne zbytočné, obzvlášť, že sa nejednalo o najlepší diel. Bohužiaľ priemer nad priemer.

Hataraku maó-sama! (2013) (seriál)

Nato, že sa jednalo o klasický šónen, som bol milo potešený. Seriál nejaké nové žánrové zvraty neprináša a svojím spôsobom je veľmi schematický, čo sa môže zdať odradzujúce, hoc na prvý pohľad láka vydareným dizajnom. Ale i tak som sa bavil. Už len myšlienka nechať jeho urodzenosť Satana obracať hamburgre u McDonalda je priam božská. Takisto humor (často o hraný) sa nesnaží za každú cenu vtierať a našli sa aj originálne scénky. A nakoniec nano.RIPE... K dobru sa počíta aj rozumná dĺžka.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Až sa mi tomu nechcelo veriť, ale aby som zaspával pri filme v kine? To sa mi ešte nestalo. A pritom to bol Hobit! Ale takto to už dopadá, keď sa snažíte filmovať nad rámec (riadne nad rámec) predlohy a musíte všetko vypchávať vatou. Možno efektnou, ale stále vatou. A keby bola aspoň trochu originálna. Ale ono to bolo plné klišé, aké vedia točiť len blbí Amíci (s prepáčením). No a keď sa to konečne rozhýbe, utnú to. A tak sa môžu diváci dívať na hromadu CG v štýle BBC rozstrihaného ako herné medzi-videá a v 3D takmer nepozerateľného. Poddať sa a miesto jedného filmu natočiť tri bola najväčšia chyba (hoci výnosná). Možno som pri jednotke ešte skočil na lep a nechal sa zaslepiť novou tolkienovskou nádielkou... tentoraz mám však triezvejší názor. A ako čerešnička na záver (mimo hodnotenie) sa nám opäť Cinemax vyfarbil a klesol u mne o jednu latku nižšie - nielenže sa im tie TV reklamy pred filmom nezunovali ale tentokrát nevedeli ani vypnúť svetlo.

Non non bijori (2013) (seriál)

Nič nové, nič zaujímavé. V podstate som vždy po dvoch dieloch už zaspával. Obdobne som sa nechal nalákať introm od nano.RIPE a o to väčšie sklamanie ma čakalo po zistení čo sa za tým skrýva. I tá krátka dĺžka je pre tento krát akosi pridlhá a poniektoré pasáže boli absolútne zbytočné. A najhorší na tom bol ten umelý, vysvietený pozitivizmus. Až som mal pocit, či azda sa nesnažia podvedome nalákať ľudí k životu na vidieku. Takúto skrytú, bezhlavú propagandu bez štipky vtipu či dôvtipu na skutku nemám rád. Verím, že z tejto už i tak obohranej témy sa v "sedliackom" prostredí dalo vyťažiť viac.

Rozen Maiden (2013) (seriál)

Poznáte ten pocit, keď si želáte pokračovanie, ale potom čo sa vám ho dostane ste sklamaný. Tak toto je presne ten prípad. Úplne zbytočný úvodný diel a poloprázdny dej, ktorý s pôvodným anime Rozen Maiden nemá veľa spoločného (teda neviem ako s predlohou!). Áno, boli tam tie postavy ale... Radšej keby z toho spravili drámu o stroskotancovi, než sa to snažiť zapredať značke a niečo z nej vyžmýkať. Rozhodne som si nový súboj o Alice predstavoval inak. Škoda, že som lenivý počítať a zistiť na koľko sa utrhli autori od predlohy alebo na koľko stojí za prd už pokračovanie samo. Ale tak či onak, nefungovalo to.

Sinsegye (2013)

Na ceste k trónu proti svojej vôli? Alebo kde končí a začína už nová hranica. Ja som čakal, že to bude taký kórejský akčniak s nejakým tým mafiánskym zázemím ako býva na Kórejcov zvykom a možnože potlačia tak trošku na atmosféru aby sa nepovedalo. Ale poviem vám, zatlačili poriadne a atmosféra bola fakt hustá. Samozrejme to samotné film k výšinám nevynesie, veď takých dobrých thrillerov sa nájde. Tak čím to je? Tým, že to točili Kórejci a tí neváhajú pridať vždy čerešničku nakoniec. Očakávam všeličo ale tentokrát ma film naozaj presvedčil "Takto to neskončí" a predsa! Prekvapenie s potešením na mojej strane.

Ačči kočči (2012) (seriál)

Po dlhej dobe som siahol po niečom bez deja, ala spracovaná 4koma, no nič svetoborná to nebolo. Prišlo to však ako príjemná zmena. Síce kvalitou to na Jocubu či Azumangu nemá, videl som aj o mnoho horšie kúsky ale popravde úsmev mi z tváre nezmizol. Azda mám (tajne) rád neko štýl, alebo to bolo tou šialenou Majoi. Zato ostatné postavy boli dosť šablónovité a áno, podaktoré aj liezli na nervy. Navyše seriál sa časom "opozerá" a začína sa opakovať, príde tak vtipný už len na pár miestach. Vyslovene bez žiadnych očakávaní za sedem, ale inak by to bolo...

A Channel +Smile (2012)

Myslím, že tu platí to isté čo pre seriál, kedže sa vlastne jedná o dve bonusové epizódky (Yamamori Pancake, A Picture of a Wish), nelíšiace sa od zvyšku. Pre tých, ktorých seriál pobavil (ja) príjemné predĺženie, pre ostatných asi zbytočný čas. Opäť okolo 7,5.

Another (2012)

Škoda preškoda. Tak zaujímavá predloha a nič z toho. Seriálu to rozhodne nesiaha ani po päty. Asi je to tým, že som vedel odkiaľ fúka tak atmosféra išla niekam do prázdna a navyše všetko je to také nejaké moc zhustené. Niekedy to pôsobí takmer až parodicky. Nedá sa povedať inak, než sklamanie. Kto stojí o Another, radšej nech siahne po animovanej verzií. Kto ju videl, nech sa pripraví na hodinku a pol viac menej nudy.