Hataraku maó-sama! (2013) (seriál)

Nato, že sa jednalo o klasický šónen, som bol milo potešený. Seriál nejaké nové žánrové zvraty neprináša a svojím spôsobom je veľmi schematický, čo sa môže zdať odradzujúce, hoc na prvý pohľad láka vydareným dizajnom. Ale i tak som sa bavil. Už len myšlienka nechať jeho urodzenosť Satana obracať hamburgre u McDonalda je priam božská. Takisto humor (často o hraný) sa nesnaží za každú cenu vtierať a našli sa aj originálne scénky. A nakoniec nano.RIPE... K dobru sa počíta aj rozumná dĺžka.

Sanbiki no samurai (1964)

Miestami už trochu klišé, miestami zopár zaujímavejších momentov ale rozhodne múdra dĺžka a múdre spracovanie. Síce to riadne pripomínalo čambaru, ale tá samurajom sluší. Nebyť tam len toho moralizujúceho ducha...

Toradora! (2008) (seriál)

Hej, bolo to často plné klišé i jasné ako sa to bude asi končiť, aj keď sa autori chvíľu snažili tvrdiť opak. To naťahovanie na konci si fakt mohli odpustiť. No napriek tomu sa mi to páčilo. Azda som sa rabukomov ešte nepresítil, či skôr ich toľko nevidel. Možno i preto mi to neprišlo tak podpriemerné ako iným "fajnšmekrom". Síce za plnú to nebude, na isté perly to naozaj nemá, ale ešte neskazený preplnením mainstreamom si dovolím hodnotiť za 8. Ach beda tým, čo budú nasledovať...

Hanbun no cuki ga noboru sora (2006) (seriál)

Neviem, námet dobrý ale spracovanie akési fádne. Väčšinou pri takýchto anime pejem chváli k nebesiam ale tentokrát sa k ním nejako nemám. A nemôžu za to len tie nevhodné vsuvky. Stopáž vydarená a ani to nejak moc nepreháňali, a predsa tomu niečo chýbalo. Azda som sa nevedel v žiť do postáv lebo pôsobil až moc izolovane? Či som už žánrovo presítený. Za pozretie to rozhodne stojí ale plnú si to nezíska. Je to tak trochu ako tie staré príbehy. Poznáte ich kvality a pred druhými ich viete spätne doceniť. Ale keď ich máte v rukách prídu vám zrazu akési nevýrazné. Prečo ale ceniť, keď som ju pri sledovaní nevnímal? Lepšie ***.

Aienji (2003)

Asi som sa už kórejských drám presítil a ony na mňa prestali pôsobiť. Alebo som bol azda už od začiatku podvedome obrnený voči koncu? Nie. Asi to bode naozaj tou slabšou kvalitou a rozťahanosťou. Kórejské filmové vody vedia ponúknuť o mnoho zábavnejšie alebo napätejšie filmy ako bol tento a to i u priemernejších kúskov. Tento krát to bola slabota.

Tokijští kmotři (2003)

Čo majú spoločné muž, ktorý prišiel (takmer) o všetko, tranzvestita skladajúci haiku a rozmaznané dievča, ktoré utieklo z domu? Okrem toho, že všetci tvoria podarenú rodinku bezdomovcov? No predsa sú vianoce a tak majú dostatok času aby sa vybrali po ceste zákonu schválnosti a doručili pritom jedného najdúcha. Hoc sa film tvári ako typický rodinný, niečim sa predsa len líši. Sú to síce len drobné vsuvky ale dodávajú filmu isté čaro. Krátke momenty, keď vám nekonečný úsmev na chvíľu spadne a vy sa musíte tváriť vážne. Áno, občas to hraničí s pátosom, ale... no a? Mám rád, keď sa u filmu môžem nahlas zasmiať.

Katanagatari (2010) (seriál)

Pôvodne som plánoval napísať typický porovnávací komentár o tom ako si toto anime robí srandu z bežne zavedených tendencií. Poznáte to, klasický "šónen", kde sa bojuje, hádžu sa názvy pred každým útokom, veľa veľa efektov, nejaký ten humor, láska, štipka moe a mohol by som takto pokračovať celú noc. A oni to všetko prekrútili až do takej mieri, že to začalo fungovať ako má. A hneď nato by som ohodnotil aká skvelá bola kresba, tobôž hudba - tvrdiac pri tom, že sa jedná o umelecké dielo nevídaných kvalít. Isto by som si neodpustil poznámku, že sa jedná o najukecanejšie anime aké som kedy videl s tým, že to veru nie je na škoda ale dotvára to pravé čaro tohto anime... Toto všetko a mnohé iné som pôvodne plánoval napísať... No po poslednom dieli, mi to ide z ťažka. Emočná hladina sa zbúrila do nevídaných výšin. Najprv som zatracoval, potom sa krvilačne usmieval zadosťučinením a potom to prišlo... Autori sa rozhodli ešte pre jeden nemiestny vtip, ktorý im nevyšiel. A ja teraz neviem či hodnotiť vysoko či azda im to oplatiť a toto anime zatratiť.

Geunyeoreul midji maseyo (2004)

Jáj, to vám bola teda pekná mrcha, takto rozhádzať niekomu život. A ešte takým zábavným spôsobom. Úvod síce visel na vážkach, ale čo chvíľa sa to rozbieha a človeku nezostáva iné než sa chytať za brucho. A prehrávanie hercov túto komickosť len podtrhuje. Hej áno aj na tú romantiku dôjde, typicky kórejsky. Nájde sa aj nejaké to klišé, ale na škodu moc nie je. Autori si navyše pekne pohrali s odkazmi v dialógoch. Pupok sveta to nie je ale rozhodne to stojí za pozretie.

Dantalian no šoka - Ibarahime (2012) (epizoda)

Ech, tá moja pamäť. Už pomaly zabúdam na to aké slabé niektoré kúsky boli. Azda za to mohol môj prílišný pozitivizmus, kde som divoko-vysoko hodnotil hoc si to nezasluhovalo. A toto je daň z toho. Bývať kritickejší, vyhnem sa v budúcnu (vlastne teraz v prítomnosti) takému omylu, ako siahnuť po tomto OVA. Obyčajné klišé, ktoré ničím nezaujme. V sérií sa mi dačo páčilo, len si ani za nič neviem spomenúť čo to bolo. No v tomto diely sa to rozhodne nenachádza. Typický príklad nevydareného bonusu na DVD.

Džinrui wa suitai šimašita (2012) (seriál)

Škoda, že nebolo viá-cej! Anime, ktoré sa na prvý pohľad nemusí zdať ale pod farebným (a vskutku kvalitným) zovňajškom sa skrýva perla. Jej veľkosť však závisí od vašich preferencií, kde nie každá epizóda môže sadnúť. Zato humoru, priam až čierneho sa nebráni. Podáva ho pritom takým spôsobom, akoby sa jednalo o tú najbežnejšiu vec na svete, často v podobe krátkych a nečakaných vsuviek. A najkrajšie sú na tom myšlienkové pochody hlavnej hrdinky, ktoré boria bežný stereotyp. Tentokrát rozhodne správna voľba. A k tomu všetkému opening od nano.RIPE.