Another (2012) (seriál)

Už keď som videl promo poster povedal som si toto chcem vidieť. A stalo sa. A dobrá predtucha nesklamala. Keď som bol nadšený z Ghost Hound ešte som netušil, že tu na mňa čaká Another. Vyrvaždovčka, pri ktorej nikdy neviete ako to presne je, a stále si ponecháva nejako to tajomstvo až do samého konca. Je pravdou, že stred je miestami taký slabší ale chata/stredisko to plne vynahradilo. A to sa mi ľúbi. Hudba a kresba je tiež výborná. Takže za 10 a ku mne do TOP.

Another: The Other - Inga (2012)

Doslova nultý diel. Je trochu jednoduchší ako celý seriál, ale po krvavom konci príjemne padol. A no, áno končí tam kde začína, že ma človek chuť to zhliadnuť opäť celé.

Dantalian no šoka - Ibarahime (2012) (epizoda)

Ech, tá moja pamäť. Už pomaly zabúdam na to aké slabé niektoré kúsky boli. Azda za to mohol môj prílišný pozitivizmus, kde som divoko-vysoko hodnotil hoc si to nezasluhovalo. A toto je daň z toho. Bývať kritickejší, vyhnem sa v budúcnu (vlastne teraz v prítomnosti) takému omylu, ako siahnuť po tomto OVA. Obyčajné klišé, ktoré ničím nezaujme. V sérií sa mi dačo páčilo, len si ani za nič neviem spomenúť čo to bolo. No v tomto diely sa to rozhodne nenachádza. Typický príklad nevydareného bonusu na DVD.

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Po dlhej dobe som sa dostal do kina a teraz ľutujem, že som si niečo o tom neprečítal skorej, nešiel by som. Snáď len úvodná epizóda s Maggie Simpson, bola hodná ceny lístka. Inak sa mi dostal rodinný výplach zasadený medzi postavy Doby ľadovej, pri ktorom ma nad hranou spánku držal iba Scratt (ten nikdy neomrzí) i keď snáď to hlavné bolo už v traileroch /kde sme boli ušetrený žvástov rodinných filmov). Slabé 3 a matná spomienka na prvý diel, ktorá stál za to. Toto je len odvar nesúci sa na značke. Nevidel som 3D, to možno zlepší zážitok, ale i tak....

Džinrui wa suitai šimašita (2012) (seriál)

Škoda, že nebolo viá-cej! Anime, ktoré sa na prvý pohľad nemusí zdať ale pod farebným (a vskutku kvalitným) zovňajškom sa skrýva perla. Jej veľkosť však závisí od vašich preferencií, kde nie každá epizóda môže sadnúť. Zato humoru, priam až čierneho sa nebráni. Podáva ho pritom takým spôsobom, akoby sa jednalo o tú najbežnejšiu vec na svete, často v podobe krátkych a nečakaných vsuviek. A najkrajšie sú na tom myšlienkové pochody hlavnej hrdinky, ktoré boria bežný stereotyp. Tentokrát rozhodne správna voľba. A k tomu všetkému opening od nano.RIPE.

Girls und Panzer (2012) (seriál)

Nechcem to tak povedať, ale nenapadá ma iné, než to bola teda riadna blbosť. V dobrom i zlom. Ak toto nebolo myslené ako paródia, tak sa potom autori teda dobre prestrelili a nezaslúži si to ani tie body, čo dám. Tradične netradičná logika, ktorá irituje ani nie tak v tankoch, to nie, to by som ešte pochopil ale k ich športovému prístupu. Však čo nechajme ich rozbiť polku mesta nech je zábava a ešte sa tešme, že si môžme vďaka tomu vystavať nové... Počtom postáv sa nebojí ani vyšších výziev a nebyť zbytočných "bonusových" opakovacích dielov, ani by ste netušili, čo všetko za upišťanú háveť, s prepáčením, sa tam vyskytuje. V podstate jediný takým kladom a využitým potenciálom seriálu je dizajn, na ktorom si hlavne tankofili pochutnajú a... Kaťuša. V podstate vďaka tomuto úryvku som sa k ním dostal a vydržal to pozerať. Bohužiaľ, vystačil by som si zrejme aj s úryvkom. Nechcem to tak povedať ale nenapadá ma iné... strata času? S očami prižmúrenými až po zem a silnou dávkou optimizmu dávam tesne 4 body.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Keď mám hodnotiť film "sám o sebe", tak musím podotknúť, že sa mi dostal miestami epický kúsok, avšak ktorý ma dve chybičky. Prvou je väčšie fps, takže niekedy to vyzerá dosť zvláštne, priam ako telenovela, hold sila nezvyku. Druhou je úplne zbytočne 3D, áno niečo vyzeralo ozaj pekne ale väčšinu času som si hovoril, že som mohol ísť na normálnu verziu. Navyše niektoré predely sa zrovna nevydarili. No keď mám film hodnotiť ako fanúšik Tolkiena, musí priznať, že som vážne sklamaný. Napchať dej 50-60 strán do 3 hodín, je fakt sila (radšej keby boli 2 filmy, lebo mám pocit, že 3 bude 3 hodinová bitka) a diery zaplátať zápiskami a poznámkami z iných kníh, trošku sa pohrať s dejom, ba vymeniť postavu (teda ja si Radagasta vôbec nepamätám, za to Toma Bombandila hej) chce vážne odvahu. Navyše ma trošku zarazil aj hudobný motív (Nazgúl téma pre heroický boj trpaslíka?). Takže 4 hviezdy a sladká spomienka, keď som bol v kine na Pánovi prsteňov. PS. Trošku ma miestami zarážal slovenský preklad tituliek, či už niektoré názvoslovia, ktoré si v sk pamätám úplne inak (snáď ho v posledných edíciách nezmenili) alebo nie zrovna korešpondujúce vety. A ako čerešnička na záver, z ktorej som sa skoro rozplakal: Od kedy chodia v kinách pred filmom televízne reklamy, trailery áno, to k tomu tradične patrí ale TELEVÍZNE REKLAMY---> Hanba celému Maxu, človek platí lístok aby nemusel čučať na reklamy HANBA! (ale k hodnoteniu filmu to nerátam)

Králův dvojník (2012)

Na pár dní kráľom, alebo keď šašo nájde vznešenosť. Kórejské historické filmy mám v celku rád, aj keď som ich až tak moc nevidel. Ale ako väčšina aj tento film trpí podobnými neduhmi. Prehnaná dĺžka a preťahujúci sa koniec, snažiaci sa vybudiť slzu ľútosti a u Kórejcov azda i ten patriotizmus. Je to síce pekné, ale chce to poznať správnu mieru a tu ju trošku prešvihli, čím film dosť zhadzujú. No stále sa to dá dobre pozerať a keď zvládnete tieto neduhy prekusnúť, čaká vás príjemný film so štipkou zdravého humoru, a nejakou to dramatickou pasážou oblečenou do dvorského hávu. Dal by som niečo medzi 3-4 hviezdami, predsa len tá stopáž, z ktorej občas riadne trčí vata, dá zabrať.

Nazo no kanodžo X (2012) (seriál)

Tak dneska letí slintanie? Ale nie, nebolo to také zlé, dokonca som sa aj dosť bavil, síce asi ako mladší bavil by som sa viac. Trošku netradičné pojatie vzťahu a postáv, však časom zapadá svojím spôsobom do stereotypu žánru, našťastie som človek, ktorý dokáže byť voči stereotypom slepý a tak som si to zvládol dopozerať. Síce som sa neváľal smiechom ako napríklad pri School Rumble ale úsmev na tvári sa udržal aj keď len veľmi pozvoľna. Totiž tam, kde by mal ísť seriál ďalej a čo to o postavách prezradiť, len sa opakuje v zabehnutom motíve na tému nám všetkým známu. A tak i záhadné dievča zostáva viac menej nepoznaným, než skutočnou záhadou. 7 bodov.

Nazo no kanodžo X - Nazo no Natsu Matsuri (2012) (epizoda)

Typický príklad, keď OVA je len bonusovým dielom, ktorý nebol vydaný v rámci série hoci tam patrí. A ako poväčšinou, opäť diel z letného festivalu, ktorý si nedokáže ani udržať štýl a je plný klišé.