ACCA 13 ku kansacuka (2017) (seriál)

To tu ještě nebylo, seriál o vládním spiknutí s tempem a urgencí Flying Witch :)) Mám tak trochu pocit, že to tu většina tak trochu nepochopila... pokud člověk nehledá akci a drama, což ani cílem seriálu není, a místo toho ACCA vidí spíš jako takový slice of life (a k tomu sedí i celkový tón seriálu a jeho konzistentní tempo), hned je to o něčem jiném. Kromě toho když na to přijde, je tu i komplexní a velice dobře napsaný příběh (jen je potřeba sledovat detaily), solidní děj a zajímavé postavy; k tomu tu máme ještě i výbornou a stylovou grafickou stránku a minimálně stejně dobrý soundtrack - horší 8/10, já se rozhodně nenudil.

Adači to Šimamura (2020) (seriál)

Nakonec největší překvapení sezóny. Začátek mi nepřišel nijak výjímečný, spíš takové trochu nudné a ničím nevybočující základní yuri, ale zdání klame; Adachi to Shimamura má perfektně fungující charakterovou stránku do té míry, že se na ni může spolehnout kompletně a v podstatně vůbec nepotřebuje nic jiného, ale tam to nekončí, protože i tonálně je to víceméně bezchybné a ve výsledku nevadí ani ty typicky LN monology. Celý ten tón je takový trochu zvlášťní - je to pomalé a každý je v tomto tak trochu pod vlivem, jinak se to popsat nedá. Přemýšlel jsem o tom, co mi to připomíná - a není divu, je to stejný autor jak Denpa onna to seishun otoko, což bylo svého času taky překvapení, i když tady v daleko větší míře. Takže jediné co se dá vytknout je celkem průměrná animace (ale ono nic lepšího ani není potřeba, svůj účel plní stoprocentně). 7EP Slabší 5*. ********* 12EP update: 9+/10; nejhorší věc je asi absence endingu, ale to bylo už dávno celkem jasné.

Aggressive Retsuko (2016) (seriál)

Na flashový seriál vcelku dobré. Některé epizody jsou lepší, některé slabší, ve většině případů to vychází na ty lepší a skoro vždy ta minuta pobaví. A jde na tom dobře vidět, jak jsou vlastně všude lidi stejní... :)) 7+/10

Aikacu! Idol kacudó! (2012) (seriál)

Zpočátku se může zdát, že jde jen o další z nekonečné řady anime o hudebních idolech - jenže přibližně kolem 12. dílu se začíná ukazovat, že na tom přece jenom bude něco víc. Na povrchu se Aikatsu! zdá být poněkud naivním seriálem pro děti kolem 8 let, jehož přimárním cílem je být reklamou, a z prvních pár epizod nelze nikomu brát za zlé, že by si myslel, že to tak bude i nadále - jenže od podobných seriálů (třeba PriPara) se Aikatsu! liší především legitimně dobře napsanými postavami a obrovskou variabilitou jednotlivých dílů, což z toho dělá vysoce zábavnou záležitost po celých 178 epizod. +++++ Kromě toho, že jde o vysoce pozitivní a když o tom člověk po čase trochu zapřemýšlí, vůbec ne až tak hloupou věc (naopak, dokonce není ani tak komerční, jak se zpočátku zdá), Aikatsu! stojí hlavně na postavách - je jich tu obrovské množství, z nichž skoro všechny dostanou spoustu času na obrazovce a vývoj, jaký by jim často mohly jiné anime seriály závidět (a to ani nemluvím o tom, že se na něj mezi epizodami nezapomíná a má definitivní vliv a následky po celé trvání seriálu). Vzhledem k délce seriálu je tu i obrovské množství aktivit, a dostane se na snad úplně cokoliv, včetně kempování, horolezectví, potápění i kácení stromů (opravdu :))). I vedlejší B-epizody mají do nich vloženy až trochu zvláštní množství péče a úsilí, a režie je ve většině případů na podobně vysoké úrovni. Zaměření je víceméně epizodické, je tu sice určitý příběh, ale moc na něm nezáleží, všechno stojí na charakterech, jejich interakcích a zasazení do struktury jednotlivých epizod. +++++ Bohužel je tu i pár vad. Seriál má 4 řady, tři o ~51 epizodách a jednu kratší. První řada je kromě slabšího začátku bez větších chyb, ale druhá řada je jak více zaměřená na větší příběh, tak i přináší vcelku velké množství nových postav, které nejsou všechny až tak dobré, jak ty z první řady; je tu sice stále spousta dobrých individuálních epizod a stále jde o vysoce zábavnou věc, ale jde vidět určitý pokles kvality. To se naštěstí mění s řadou třetí, která kompletně vymění hlavní obsazení (nová hlavní hrdinka Akari Oozora se objevuje jako vedlejší postava v polovině druhé řady a je zdaleka nejlépe napsaná v celém seriálu), vrací se ke kořenům a přináší přesně tu novou čerstvost, kterou seriál už delší dobu potřeboval. Čtvrtá řada se pak nese v duchu té třetí a má výborné finále. +++++ Ale co vizuální stránka? 2D animaci nelze nic moc vytknout - pastelově barevné, ale tradičně kreslené grafické zpracování s lehkými vodovkovými pozadími sedí dobře, stejně tak shoujo designy postav, které působí dost ze staré školy, což není vůbec negativní věc - samotná hudební vystoupení jsou udělaná pomocí 3D počítačové animace, což je dnes v žánru standard. Bohužel ze začátku kvalita 3D animace není nic moc, resp. modely vypadají jak ze starší videohry, docela nízkopolygonové a chybí jim detail, stejně tak proporce postav jsou celkem mimo. Tohle se ale přibližně každých 8 epizod viditelně zlepšuje, po 16 epizodách už je to přijatelné, a od druhé řady (a hlavně té třetí) patří 3D animace k nejlepším v žánru (hlavně díky použití motion capture, což znamená daleko přirozenější, ne tak robotický pohyb jak v jiných idol anime). +++++ Vzhledem k tomu, že jde o hudební anime, tak zvuková stránka je dost důležitá. A Aikatsu! v tomto ohledu nezklame; pro anime bylo složeno něco kolem 80 unikátních skladeb, každý má v anime několik verzí, a i když ne všechny mi seděly, každý si něco najde - v tom pomáhá na poměry žánru překvapující variabilita žánrů, nejde jen o pop - dostane se i na inspiraci rockem, ska, latinskoamerickou hudbou, funkem, rock-and-rollem, doo-wop, synth-popem a dalšími; všechno má kvalitní profesionální produkci, a každý charakter s vystoupeními má zvlášť dabérku a zpěvačku, takže v obou ohledech jsou výkony vysoce konzistentní. Hudba v pozadí je jednoduchá a dobře použitá, není co vytknout. +++++ Aikatsu! není bezchybným anime, ale v rámci žánru patří mezi top a zdaleka nejde o odfláknutý seriál - naopak. Slabší začátek a druhá řada sice trochu kazí celkový dojem, ale stále je to na 8/10, pokud tedy člověk není cynický Subjektiv.

Akebi-čan no sailor fuku (2022) (seriál)

Natřikrát destilovaný iyashikei, který rozpouští jakoukoliv souvislost mezi kvalitou a narativem a místo toho do popředí dává až trochu zdánlivě voyeuristickou pozornost k detailu, což je pak v podstatě celé anime. To bude pro spoustu lidí kontroverzní a pro některé nepřekonatelný problém, nicméně ono tady v podstatě nic objektivně škodlivého není a fanservis tam vidí jen ten, kdo jej tam chce vidět; Akebi-chan no sailor-fuku je nádherně atmosférická a uklidňující záležitost, skoro každá epizoda je perla sama o sobě, a produkčně jde zdaleka o to nejlepší co tento rok vyjde, s neskutečným standardem animace ve skoro každé epizodě, což je o to více působivé, protože studio CloverWorks dělalo tuto sezónu naráz na třech anime. Nemá to sice takovou hloubku jako třeba Shoujo Shuumatsu Ryokou, ale záleží opravdu na tom? 10-/10

Akiba meido sensó (2022) (seriál)

Bohužel pár slabších epizod uprostřed kazí mírně celkový dojem, ale jinak jde o perfektně zpracovaný gangsterský pastiš s originálním a překvapivě výborně funkčním konceptem; je to vtipné kde to má být, seriózní když se tomu chce a přemýšlivé když je to potřeba, režie je na jedničku, stejně tak produkce. A třešničkou na dortu je jedna z nejlepších závěrečných epizod roku, že až člověk skoro zapomene na těch pár slabších. 8-/10

Alice to Zóroku (2017) (seriál)

V podstatě slepenec dvou úplně rozdílných seriálů - akční část je docela dost špatná a slice of life část celkem dobrá... za zmínku stojí otřesné CG, dobrý soundtrack a slušné 2D grafické zpracování; kdyby to bylo čisté slice of life, dal bych 6; bohužel těch špatných věcí je tam až moc, 4+/10.

Amanču! - Advance (2018) (série)

Zpočátku to vypadalo dobře, první polovina se mi určitě líbila - jenže pak přišla strašná část s Peterem a i když potom byly ještě 3 další epizody, ani jedna z těch finálních mě nějak zvlášť nechytla. Vizuálně a zvukově je druhá řada dle očekávání na úrovni, ale škoda... 5+/10

Aru Zombie šódžo no sainan (2018) (TV film)

Po chvíli sledování tohoto filmu je celkem jasné, že má jít o osmdesátkový comedy slasher, nebo na něj alespoň odkazovat; jsou tu všechna žánrová klišé a postavy taky sedí, problém je to, že 95% filmu je skoro nestravitelná nuda - těch zbývajících 5% sice má nápady a občas je to i cekem prdel (takový headshot záchodem je chuťovka, až mi to ty klasiky osmdesátých let připomnělo), ale to nezachrání ten zbytek plný nudy a amatérismu... takže ve výsledku 3/10.

Assault Lily: Bouquet (2020) (seriál)

SHAFT nám tu přináší anime adaptaci nové série moe figurek a nejlepší s čím mohli přijít je... něco co by se dalo popsat jen jako Marimite, ale ve formě akčního braku. Takže ano, jde o brak největšího kalibru, ale vypadá to parádně (ta spousta práce na tom jde vidět, je tu parádní animace, SHAFT tomu dodává svůj klasický šmrnc, ale ne do té míry aby to bylo otravné), zní to parádně (včetně nové pecky od RAS z projektu BanG Dream!, polovičatou audio produkci nečekejte), a hlavně jde o vysoce zábavnou záležitost, se spoustou yuri, ZR, vlastních jmen, apod. Nic hlubokého nečekejte, ale zatím 2EP slabé 4*. ********* 12EP update: nakonec to mohlo dopadnout podstatně líp; je tu zřejmá nekonzistence a podivné tempo, kdy se to celé zdá jako 24-epizodový seriál nacpaný do 12 epizod (nejvíc to jde vidět v závěru) a spousta dějových linek zůstala ignorovaná. Produkčně sice paráda celou dobu, a dobré epizody měly vysokou úroveň, a dokonce ani ty seriózní věci mohly být často podstatně horší (i když v podstatě všechno kolem Huge lore se zdálo jako ignorování priorit), ale oproti začátku jde stále o downgrade o dva body, takže 5+/10.