• Pohádka

Polibek draka (2001)

Snad jediný Číňan, který nepostrádá charisma. Jet Li je naprosto skvostnej a je - vlastně vždycky byl můj oblíbenec. Pokud můžu porovnávat, podobně si cením snad jen Jackieho Chana pro jeho nesporný komediální talent, mimo toho, že se taky umí perfektně ohánět :) Naprosto kolosální byla Legenda o opilém mistrovi... Ale zpět, příběh je jednoduchý a snadno předvídatelný, ale o to tu moc nejde, že? Akce je suprová a má ten správný říz, nezapomenutelný je souboj Jeta s oběma bratry (?) v kancelářích policejní stanice. To byla ta pravá třešnička na dortu. Bruce Lee hadr.

Princezna ze mlejna (1994)

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Je skoro neuvěřitelné, že ji natočil zrovna Zdeněk Troška, známý tím, že vede své herce k přehrávání a až trapnému pitvoření (Z pekla štěstí). Jistě, tady si to taky neodpustil (viz knížepán a čert), ale právě u Yvetty to vůbec nevadí, ba naopak. Má lví podíl na konečném hodnocení, její čertík je prostě neodolatelný. Krásná pohádka s nádhernou hudbou a dobrými herci.

Proroctví (2009)

Ano, až na ten konec... výborný, mysteriózní sci-fi s Nicolasem Cagem. Ten konec výsledný dojem pokazil, ale i tak - 4 hvězdy a ani jsem se při hodnocení nečervenal!

Převrat (2015)

Rozhodně kvalitní, akcí našlapanej akční thriller. Scény působí syrově, realisticky a to je moc fajn. Palba z vrtulníku na nebohé osazenstvo hotelu ukryté na střeše, házení děcek přes bezuzdnou propast na vedlejší, níže položenou střechu do náruče strachy pološílené matky... mohl bych takto pokračovat. Vlastně celá ta část v hotelu byla super. Z Asiatů šel místy strach, Owen Wilson v netypické roli překvapil, Pierce Brosnan hrál jen druhé housle, ale i tak to byl koncert. Bohužel jsem ale i mírně nespokojen. Bylo to sice všechno napínavé, ale nemohl jsem se zbavit pocitu jakési neviditelné aury nad Wilsonovou rodinou, jež je provázela celý film. Prostě všichni kolem umírají - umlácením, v dešti kulek, pod koly vozů - ale celá rodina to všechno přečká ve zdraví, byť s nějakými šrámy. Nepůsobí to prostě realisticky. Možná jsem hnidopich, ale lépe by to celé působilo, kdyby někdo z nich zařval. Možností bylo za celý film kvantum. Ale i tak, dobrý to bylo, zaujalo to dokonce i mou přítelkyni, jež je jinak k filmům netečná :) Celkově necelé 4 hvězdy.

Příběh kmotra (2013)

Rozmýšlel jsem se mezi čtyřkou a trojkou, je to něco mezi. Protože mi ale přišlo finále poměrně slabé, nedodělané, dal jsem filmu nakonec tři hvězdy. To ale neznamená, že je to slabší film. Mne osobně vždycky strašně sere, jak se v současné kapitalistické demokracii dějí podobné věci, včechny ty kauzy poslední doby, velmi slabá a mírná justice, která vlastně přispívá k tomu, aby se všem těm šmejdům nic moc nestalo a skoro se mohli vysmívat všem slušným lidem. Zavřete ho, až zčerná! Proto mě film emočně pohltil. Dobré herecké výkony obou hlavních představitelů, jen škoda toho konce.

Rambo II (1985)

Některé skvělé scény, všechno mi ale zkazil souboj Ramba s ruským bitevním vrtulníkem. Trochu přitažené za vlasy. Stallone je ale skvělý a stejně jako originál, i toto je klasika.

Rozpuštěný a vypuštěný (1984)

Při scéně, kdy praktikant Hlaváček líčil Trachtovi průběh výslechu prostitutky Vilmy v bordelu, jsem se smíchy potrhal - a to doslova. Geniální :)

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

První dva díly považuju za kultovní záležitost. Pravda, každej se na to dívá jinak, někomu nemusí tento prcek sedět. Mně teda seděl - ale pouze v těchto filmech - zato teď, v dospělosti, mi už nesedí vůbec.

S čerty nejsou žerty (1984)

Ultimátní. Ukažte mi nějakou zahraniční pohádku, která by se jen přiblížila tomuto blyštivému skvostu. Nemožné. Dokonce marně pátrám v paměti, zda-li mě chytla za srdce i nějaká jiná pohádka z naší produkce více než tato. Tento počin řadím ještě výš než legendární pohádku "Byl jednou jeden král". Skvostný, charismatický Karel Heřmánek, geniální Petr Nárožný, podmanivá hudba Jaroslava Uhlíře... mám pokračovat? Chtěl bych být potomek Ferdinanda Sličného a Josefy Šílené :)

Sekretářka (2002)

Nebudu to nijak dlouze komentovat. Je to netradiční, komorně laděný snímek s vynikajícím scénářem i hereckými výkony obou hlavních představitelů. Jamesovi i Maggie jejich role věříte a právě Maggie Gyllenhaal je tu přímo k sežrání, prostě přesně vystihla ten typ žen, které byste šoustali od rána do večera. Pátá hvězdička je také proto, že se film naprosto přesně trefil do mého vkusu i přesvědčení.