• Rodinný

Pod horou (1982) (seriál)

Videné, bohvie po koľkých rokoch a je to geniálne. Za málo peňazí tu je veľa muziky. Myslím, že to je seriál s najprimitívnejšími trikmi a najjednoduchším dejom, vrámci "rodinných sci-fi", aký som kedy videl. Ale má to strhujúcu, strašidelnú atmosféru, silné emócie a jemný nádych "experimentálnej psychológie". ZuzanQa a M7797M, díky vám za SK titulky.

Julekongen (2012) (seriál)

Tuctový, vianočný, rodinný seriál. Trochu prihlúply, trochu sterilný, ale hlavne podobný ako 10 iných škandinávskych vianočných seriálov či filmov, aké tam v posledných rokoch vyrábajú ako na bežiacom páse. Minulé Vianoce u nás v TV frčala porovnateľná Selma zachraňuje Vianoce.

Aneta (1995) (seriál)

Pre mňa veľká nostalgia, vidieť tento seriál znovu po rokoch. Kedysi sa jeho predloha stala pre mňa úvodom do holandskej kultúry. Dlhé roky som obdivoval všetko holandské a holandčinu. Druhá vec je, že Aneta ako seriál, je veľmi chabou adaptáciou knižiek o Annejet, ktoré boli do češtiny preložené naozaj krásne.

Veronica wa šinu koto ni šita (2005)

Táto verzia Veronika sa rozhodla zomrieť, sa síce drží Coelhovej knihy, ale je to štylizovaný (vizuálne a dialógovo) úlet.

Schwabenkinder (2003) (TV film)

Prišlo mi to presne vypočítané, aby to čo najviac emocionálne zasiahlo diváka. Mám pocit, že príbehy z Alp minulých storočí (Heidi) sú si v mnohom podobné.

Slovania (2020) (seriál)

Slovania sú lepšou paródiou (nasmial som sa), než drámou a o historickosti tu nemožno hovoriť. Obrovské množstvo scenáristických chýb, ma prestalo trápiť po 3. dieli, keď som pochopil, že logika tu proste škrípe. No a čo? Som rád, že sa producenti pustili do tohto projektu. Museli dopredu vedieť, že budú finančne stratoví, a tak šetrili, kde sa dalo. V každej časti padla hmla, alebo bola noc, ale to nevadí. Cinkota sa vypol k životnému výkonu a Hryc hral sám seba. Trošku viac sa mohli blysnúť Loj a Maštalír. V každom dieli bol sex, mágia a "šokujúce" násilie, čím sme sa zaradili k trendu súčasných západných historických seriálov. Je dobré, že šlo o experiment koprodukcie s Ukrajinou (podľa mňa celkom úspešný), lebo mám pocit, že potenciál CZ/SK koprodukcií sa nateraz vyčerpal. Dnes (13. 5. 2021) to má na CSFD 53%, ale trebárs na IMDB 62%. Myslím, že Slovania za okolností, v akých vznikali, sú celkom dobrým, nebojím sa povedať na naše pomery nadpriemerným, seriálom. Ale nesmieme ich brať smrteľne vážne.

Wintertochter (2011)

"Nedonosená" indie roadmovie, ktorá sa nepokúsila ani spolovice využiť potenciál deja (dcéra hľadá biologického otca). Namiesto toho vznikla pomerne pochmúrna dráma o hľadaní identity. V poslednom čase mám dojem, že poľsko - nemecké koprodukcie sú dosť depresívne.

Pascha - z utrpenia k životu (2015) (TV film)

Ak nie ste gréckokatolík a neviete, kto je Cyril Vasiľ, tento dokument vám veľa nepovie. V opačnom prípade hrozí, že sa pri ňom rozplačete, pretože spomína aj na ťažké časy jeho otca v rokoch 1948-68. Dominantnou je línia o súčasnosti (rok 2015) vladyku Cyrila (momentálne v Košiciach - rok 2021). Arcibiskup Cyril Vasiľ je pre slovenských gréckokatolíkov asi to isté, čím je pre slovenských rímskokatolíkov Jozef Kardinál Tomko. Mám na mysli nie len hierarchické postavenie, funkciu vo Vatikáne, ale aj emocionálny vzťah. Aj keď ho osobne nepoznáte, cítite pred ním rešpekt. Vidieť jeho otca, fotky z mladosti, či vidieť ako slúži rímskokatolícku svätú omšu je jedinečný zážitok. Komentár, čo doprevádza tento film, napísal Daniel Pastirčák. Toto je rozhodne jeden z najlepších dokufilmov o grkat. cirkvi na Slovensku.

Síť svobody (2017)

SPOILERY! Včera TV Lux odvysielala nový kresťanský film podľa skutočných udalostí, Sieť slobody. Nešlo v ňom ani tak o Boha, ako o záchranu životov. Samotná akcia bola úžasná a odvážna vec. To, čo tu kriticky hodnotím, je filmové spracovanie. Scenár mal kopu logických chýb. Bachari boli ľahko podplatiteľní flákači, ktorí nezvýšili ostrahu ani po zmiznutí viacerých zajatcov. Sestry sa na akcie pripravovali tak okato, že by ich museli chytiť pri 1. pokuse. Postavy občas vymenili strany bez bližšieho vysvetlenia. Celý film bol natočený naivným spôsobom, až takým, že som mu nedokázal veriť.