Pluk mizerů - Epizoda 2 (2022) (epizoda)

V druhej časti si začínam zvykať na to, že je to natočené týmto "chytľavým" spôsobom, aj keď chytľavé to určite nemusí byť pre každého. Na druhej strane, je vidieť že seriál nebol lacný, takže to aj celkom chápem. Stále tu teda prevláda vtip a sebavedomé až teatrálne vystupovanie hlavných postáv, sem tam sa vynorí otázka, čo by na to povedali skutočné postavy keby žili, možno by tak s úsmevom kývli rukou, no aspoň vieme že všetko tu má reálne základy a zvyšok je, takpovediac pre hladného diváka.  Určite verím že to zvážnie, keď pôjde do tuhého. Tak ako v reálnom živote. 70%.

Pluk mizerů - Epizoda 1 (2022) (epizoda)

Na začiatku (aj na konci) zaznel soundtrack od AC/DC a nemôžem povedať, žeby sa mi tá hudba do doby 2.svetovej vojny nehodila, ale to len preto, lebo AC/DC mám celkom rád. No potom začne verejné ponižovanie Francúzov, Austrálčanov a Egypťanov a vlastne kohokoľvek kto nie je Angličan a to všetko takým, povedal by som satirickým tarantinovským rozprávaním. Ano, každý Anglán je tu majster samotného svetla a ja preto dávam iba 3. Ale, dúfam že práve to bude mať svoj zmysel neskôr a všetkých tých rozmaznaných anglických frajerikov a machrov tie zákopy, tanky a delá poriadne zmenia. Zatiaľ 60%.

Svědkové zrady aneb měli jsme se bránit? (2008) (TV film)

Dôležitá téma, až na to, že nemám rád kecy typu "Slováci nemali radi Čechov", alebo opačne. Vôbec to takto v skutočnosti nie je a osobne, hoc nie som militantne založený človek, za Čechov by som šiel bojovať ako aj vtedy, tak aj teraz. Aj v prvej línii. A takto to vníma každý obyčajný a normálny človek, ktorý za okolnosti čo sa vtedy stali nemôže a ktorý si váži priateľstva medzi národmi. A toto nebolo obyčajné priateľstvo. Takže nedajte sa zmiasť niektorými postrehmi jedného človeka, pri všetkej úcte, ja to vidím inak. 75%

Mŕtvi nespievajú (1965) (TV film)

Dnes je to už druhý slovenský film, kde sa iba nalieva. Tentokrát od začiatku až do konca, takmer v každej scéne, prinajlepšom v každej druhej. Za to bez milosti hviezda dole (zamýšľal som dokonca dve), aj keď chápem tú dobu a jej dôvody, opitý Kroner mi skrátka ide na nervy a s tým nespravím nič. Je vlastne celkom zázrak, že dávam štyri hviezdy (aj keď je to len tak tak), vďaka scénam z frontu. Tam exceluje opitý Kvietik, opitý Mistrík a ďalší opilci. Ale celkom ma to bavilo. Na druhej strane sú tu niektoré civilné línie, ktoré ma nebavili (nesympatický poštár) a má to dosť dlhý, nutný rutinný zoznamovací začiatok, keďže je tu veľa postáv a línií, ktoré sú poprepájané. Lettrich bol dobrý režisér a ja dávam rovných 70%.

Smrť chodí po horách (1979) (TV film)

Tak pôvabný názov filmu a tak premárnený potenciál. Škoda, ja by som si so schopnejším režisérom vedel predstaviť výborný film. Námet bol skvelý, ale tak odfláknuté (niektoré) scény, to ani nikomu inému ako režisérovi nemožno prisúdiť. Je vidieť, že to bolo len narýchlo zbúchané a každá scéna išla na prvý pokus. Niektoré sú ok, niektoré nie. Inak je to čisto "partizánsky" film, alebo skôr o tom, ako jedna opilecká partizánska banda dokáže spraviť viac škody ako úžitku. Našťastie tam bol aj triezvy Kvietik a tiež záporná postava, ktorá vám ešte ostane chvíľu v hlave. Na konci ale zistíte, že to ani koniec nemá. Hlavne že sa tam nalieva. 62,5%.

Ako sa Vinco zaťal (1977) (TV film)

Po kratšom váhaní som sa jasne rozhodol a dávam tomuto slovenskému televíznemu filmu päť hviezd. Raz, dávnejšie som ho už videl a dobre sa na to pamätám, pretože Ako sa Vinco zaťal je skrátka iný, je ľahko zapamätateľný a ja už vtedy som si povedal, že toto si iste ešte niekedy pozriem (teraz si to vravím znovu). Vinco vôbec nie je tá najkladnejšia postava na svete, ale je tak zaujímavo napísaná, že vás skrátka baví sledovať, či ňou vôbec niečo pohne, alebo či ostane sama sebou. Je to vlastne, do istej miery psychologický film. A herec hlavnej postavy, tak to je pre mňa samo o sebe jedno obrovské prekvapenie. Tomuto filmu sa podarilo ma ani sekundu nenudiť a to aj napriek tomu, že pol filmu sa odohráva na mne veľmi nesympatickom mieste, medzi tou najtupšou pijačinou v krčme. Už to je priam zázrak. Odporúčam. 85%.

Přerušená píseň (1960)

Dnes som už videl jeden vojnový slovenský film (Človek na moste) a musím povedať, že Prerušená pieseň je oveľa vyšší "level". A predsa dávam nakoniec tiež iba tri hviezdy. Oproti menovanému je to staršie, zato to má pekné farby, má to prekvapujúco veľkú výpravu a väčšiu produkciu je tu teda naozaj vidieť. Máme tu celkom sympatickú hlavnú postavu, nejakú akciu a je tu aj romantická zápletka. Ale všetko tu aj tak pôsobí akoby bez duše, akoby to mala byť iba nejaká propagandistická zákazka a taktiež sa tu chce toho príliš veľa stihnúť, čo spôsobuje že film stráca konzistenciu a vy si ani nestihnete obľúbiť postavy, ktoré na konci padnú. Ale za zhliadnutie to určite stálo. 69%.

Človek na moste (1972)

Táto malá raritka ma celkom prekvapila a rád by som ju ohodnotil aj vyššie, ale vzhľadom na jej jednoduchosť nemôžem, teda ak sa má jednať o filmové dielo. Je to skôr poviedka, len také malé, nepatrné zrnko z toho všetkého, čo sa v týchto časoch dialo a celý dej by sa dal zhrnúť do jedinej krátkej vety. K tomu ešte, film je z roku 1972, ale ja som mal skôr pocit, že je z roku 1942. Lenže neviem, či to bol zámer, alebo to celé bolo len tak narýchlo "zfušované". Dávam 65%.

Boli sme pri tom (2021) (pořad)

Táto talkshow je úplne v pohode. Videl som síce len jeden diel (ten kde bol Müller s Hammelom), ale viem si predstaviť, že tie ďalšie nebudú o nič horšie. Vinczeová dáva tie správne otázky a vie aj pohotovo (a dokonca aj vtipne) reagovať. A rozhovory nerušia všeliaké trápne džingle, ale naopak, môžeme vidieť užitočné ukážky z archívov už zabudnutých tv relácií a podobne. U mňa za 70%.

Jeden život (2023)

Nicholas Winton umožnil za nacistickej okupácie  Československa 669 deťom, aby sa dostali do bezpečia. Veľa z nich by tú dobu isto neprežilo, keďže sa jednalo prevažne o deti židovské. Tento príbeh sa počas rokov dostával do zabudnutia a Winton zrejme trpel dilemou (pochválim sa týmto mojím činom, alebo to celé nechám zapadnúť prachom?) Na sklonku života si on sám vybral prvú možnosť, keďže dobrých príkladov nie je nikdy dosť. Ak ste už o Wintonovi vedeli (napr.z dokumentárnych filmov), tak vám veľká časť filmu príde ako rutina a až neskôr sa ukáže, že aj o tom (vyššie spomínanom) je tento film. Winton tiež nechcel jeho príbeh zveriť hocikomu, keďže dobre vedel, aké sú médiá senzáciechtivé len kvôli publicite ich značky. Tak aj o tomto je tu nejaký náznak. Výborný Hopkins stvárnil Wintona dobre (to povedal Wintonov syn). Dávam 74%.