Lucy (2014)

Ak by mala Lucy nejaké pokračovania, určite by som ich lepšie uvítal, ako napríklad takú Milu Jovovich a jej schopnosti v Resident Evil. Pretože v Lucy to dáva zmysel. Ale Lucy žiadne pokračovania mať nemôže, pretože Luc Besson jej doprial v týchto osemdesiatichpiatich minutách dosiahnutie absolútneho vrcholu ľudskej (?) existencie. Besson si nepochybne dáva ten najkvalitnejší "matroš" pod nebom a teda vie o čom hovorí. Ale v tých grafických efektoch na konci mohol naozaj trochu ubrať. Inak dobré. 70%.

Zápisník jedné lásky (2004)

Aj mne občas padne vhod poriadny romantický film. Tento ním je od začiatku do konca. Možno sa mi nepáčil začiatok v lunaparku, keď sa Gosling snaží takto na hulváta prebrať dievča tomu týpkovy na ruskom kolese. Ja by som mu určite dal jednu zaucho a príbeh by hneď skončil. Tu sa ale pokračuje ďalej a Gosling je už počas celého zvyšku filmu úplne iným človekom. Tvorcovia filmu nám neustále podsúvajú rozdiely v sociálnych pomeroch. Bohatý, chudobný, chudobný, bohatý....nie že by mi to vadilo, (keďže ja na tie prachy zas až tak nie som), len mi to už prišlo dosť "klišé". Ale oukej, vo filme nepretržite účinkuje aj značná dávka chémie, takže som bol celkovo spokojný. Dávam 76,5%.

Smečky (2023)

Povedal by som, že toto je taký amatérsky film začinájúceho režiséra, ktorý sa silou mocou snaží bez väčších finančných prostriedkov posunúť niekam vyššie. Či na to má, si povedať netrúfam, ale myslím, že aspoň s tým scenárom sa mohol trochu viac pohrať. Tak tu máme akýsi slaboduchý odvar niečoho, čo sme už niekde videli, alebo aj jednoduchú road movie zo špinavej marockej ulice, kde otec spraví takmer čokoľvek, aby uživil rodinu a neváha do toho zavliecť aj svojho syna. Niekto teda nám, Európanom asi chcel ukázať, ako to chodí v tomto drsnom marockom vidieku za obyčajného dňa a zobral si na to dve originály rovno z ulice, čo je asi jediné dobré, čo spravil. S týmito nehercami to aspoň vyzeralo exoticky, ale do rána na ten film aj tak úplne zabudnem. 52,5%.

Saljut-7 (2017)

Rusi opäť potvrdzujú, že to naozaj vedia (mám na mysli točenie filmov). Neviem ako veľmi sa scenár držal skutočnosti a faktov, skôr si myslím že sa ich takmer vôbec nedržal. Ale tak vieme, že filmári tieto príbehy potrebujú trochu zdramatizovať a dôležité je, že v tomto prípade im to aj krásne vyšlo. Tiež sa mi páčilo, ako to tí Rusi opäť vedeli jemne osladiť malou štipkou romantiky, alebo sa trochu popýšiť drobnými rekvizitami z osemdesiatich rokov (olimpijský maco, elektronická hra Nu pagadi atď.) Je to dojemné, má to napätie a samozrejme vizuálna stránka, tá sa tiež celkom podarila. Dávam 72%.

Pieseň o sivom holubovi (1961)

Škoda, lebo vďaka vynikajúcej kamere sa na tento film dobre pozerá, teda až kým sa nedostavia tie všetky patetické momenty, ktorých je toľko, že ich nakoniec  prestanete počítať. Ako poďakovanie sovietskemu vojakovi a československým partizánom to aj vzhľadom na rok natáčania chápem, ale aj tak, je tu toho naozaj priveľa a dnes sa už na to pozerá tak trochu zvláštne. Ale tie decká to zahrali bravúrne. 67,5%.

Amadeus (1984)

Možno som som to pri prvom pozretí ešte tak nevnímal, no pri tom druhom musím povedať, že je to priam geniálny film. To isté musím povedať o scenári a tiež o hereckom výkone, predovšetkým hlavnej postavy, dvorného skladateľa Salieriho. Pri pozornom sledovaní je to veľký zážitok. Formanov Amadeus v sebe obsahuje skladateľskú vášeň, má v sebe zlo a nenávisť, dobro a lásku, ale aj napätie a neskutočné množstvo závisti... Ten film má v sebe všetko. Odomňa jasných 90%.

Válka policajtů (2024)

Myslím, že Arpád Soltész by ako scénarista do budúcna mohol byť zárukou kvality. Ten človek sa v tomto žánri vyzná, nič tu neprehnal a do svojho príbehu primiešal aj veľa pravdy. Skrátka vie ako to chodí a ako to tu chodilo v šialených deväťdesiatich rokoch (až hanba). Ok, všetky postavy sa tu tvária, ako absolútni majstri svetla, ale odhliadnuc od toho, bolo to naozaj dobré a nakoniec, veľa slovenských zmrdov sa takto aj skutočne správa. Použila sa tu naša východniarska intonácia, podobná tej talianskej, čo podľa mňa nemá žiadne čaro, ale môže sa to zdať autentickejšie, aj keď českému divákovi by to mohlo celkom vadiť. Herec Juraj Loj vie zahrať všetko veľmi presvedčivo a kvalite filmu tým veľmi pomohol. Ale aj práca Mariána Mitaša bola majstrovská. Pre mňa prekvapenie a...koľko to thrillerov na Slovensku máme? Za mňa 75%

Modrooký samuraj - Série 1 (2023) (série)

Ak dám tejto prvej sérii Modrookého samuraja lepšie tri hviezdy, myslím že je to akurát. Animácia mi celkom učarovala, niektoré jej detaily boli naozaj krásne. Aj dej vyzeral na začiatku celkom sľubne, ale už niekde v strede série som mal jasno, že to bude asi dosť precenené dielo. Naozaj je to až tak bohovské, že to má 90%? Ja to vidím inak, ale nevadí mi ani, keď sa občas ocitnem v menšine. V prvom rade, po niektorých epizódach (nie však všetkých) som mal čo robiť, aby som sa donútil pokračocať v sledovaní. Takže asi tomu niečo chýbalo. Možno len nejaká pridaná hodnota. Tá tu úplne absentuje a každá postava si tu ide jednoducho svoje. Aj na nejaké dojatie tu môžete rovno zabudnúť, nemá to žiadne emócie, dokonca aj tá jediná dojímavá scéna v ôsmej časti ma nechala chladným. Niekedy tu pokulhávala logika, čo by sa dalo aj odpustiť, ale povedal by som, že čo sa týka hlavnej postavy, tak aj fyzikálne zákony. Ale oukej, aj keď je to určené pre dospelého diváka (sexuálne scény), beriem to ako rozprávku o pomste. Dávam 65%.

Modrooký samuraj - Omezený počet cest (2023) (epizoda)

Oproti prvým dvom dielom je to zlepšenie, pretože príbeh tu začal pomaly naberať kontúry a tiež tu začína byť prítomný aspoň malý náznak chémie medzi postavami, čo by mala byť v následujúcich dieloch už úplná nutnosť. Zatiaľ mi tu ale nič dych nevyrazilo a dávam teda triezvych 70%.

Vedlejší produkt - Epizoda 1 (2024) (epizoda)

Čistokrvná kriminálka od prvej do poslednej minúty. Herci sú celkom prirodzení a nimi zahraté vzťahy medzi postavami veľmi uveritelné, takže všetko tu funguje ako má. A má to dokonca aj napätie. Som zvedavý čo bude ďalej. Zatial 75%.