Letecká válka (2010) (TV film)

U Amerických vojnových dokumentoch už akosi podvedome očakávam že budú trochu viac patetické a ešte tak americko vlastenecky podané, aby to poriadne pocítil každý neameričan. A často akoby už chceli povedať že to hlavne oni zachránili (oslobodili) Európu, no takto tú vetu nikdy nepostavia lebo vedia že by to bola hanebná lož. Okrem toho my všetci v Európe dobre vieme, kedy až USA vstúpili do vojny (asi ako keď sa dvaja bijú a tretí príde po výhru). Ale tento film taký nie je, tento je hlavne o dobrých záberoch vo vzduchu, úprimných výpovediach o zabitých kamarátoch, o falošnej propagande, o túžbe prestať už zabíjať a odísť odtial preč.

Taxikář ze Soulu (2017)

Zdá sa mi že FiLM v Južnej Korei je vrcholovým športom, a práve vďaka krvavo nadobudnutej slobode si tamojší filmový priemysel užíva zdravej rivality medzi talentovanou domácou konkurenciou. Tá už dávno dosiahla svetovú úroveň. Kiežby aj u nás tak raz bolo.. Zadĺžený taxikár zo Soulu si vybojuje svoju životnú zákazku a tak v najlepšej nálade, netušiac čo ho čaká, vyráža s pasažierom do cieľoveho mesta. Po ceste sa k nim pridávam aj ja, lepšie povedané strhnú ma so sebou, a ocitám sa v roku 1980 v meste Kwandžu, o ktorom som nikdy nepočul. Zmes strachu a bezmoci tu tvorí atmosféru v ktorej sa už nedá dychať. Bublina - dlhé roky živená obmedzovaním slobobody, klamstvami, a životom pod stálym dohľadom - sa nadula na maximum a určite už musí čochvíľa prasknúť. Zisťujem že sú tu fajn ľudia a vedel by som sa s nimi dobre zabaviť, no v tom sa ocitám znova na ulici, bublina už praskla, strieľa sa tu, umierajú ľudia a ja vstávam z kresla a film dopozerám vpozore. Neviem akému publiku bola určená scéna na konci, asi nejakým lamam. Stálo ich to teda jednu hviezdičku, ale inak po celý čas decentne perfektná kamera a vtiahnutie do rôzne temných priam autentických atmosfér (striedajúcich sa v kontraste s farebnou dávkou naivity), to všetko zanieslo niektoré scény do absolútnej dokonalosti filmového priemyslu. KRITICKÁ POZNÁMKA K TITULKOM: v jednej z verzií čes.tituliek je preklad na konci filmu nesprávny a zavádzajúci - novinár sa ešte raz (dva roky pred smrťou) snaží stretnúť s taxikárom a - konečne dostať späť svoje filmy ("die Aufnahmen" - nahrávky) - to už v tomto preklade uvedené nie je .

Mesto tieňov - Zberateľ (2012) (epizoda)

Výborný štart druhej série, herci sa zdajú viac zohratí,  pozorujem napríklad aj lepší strih.. hlavne ma seriál potešil kvôli tomu, že má - úroveň. Na tie naše - viete čo..

Krimi (2009) (pořad)

Kriminalita na Slovensku stúpa a tak tomu bude ešte ďalších x desaťročí, o tom niet pochýb - to pre nás pripravila vláda, vládnuca proti ľuďom, a zaistila to tak, že nás z toho ani žiadna Európska únia nevytiahne. Že ľudia začnú prichádzať o byty a sťahovať sa do garážov sa už tiež začalo potvrdzovať, a začne sa aj o zániku slovenského národa, pretože to nám tu za posledných minimálne dvanásť rokov už nezvratne pripravili, zatial čo si napchávali vrecká z eurofondov a zo štátnych.. Myslím ale, že toto nie sú tie dôvody, kvôli ktorým prišla Tv JOJ (premňa inak odpad televízneho vysielania vôbec - len pozri na zfarbenie TV JOJ na csfd/televize ), so spravodajskou reláciou Krimi. Ale bol to predsa len dobrý ťah, keďže tu doposiaľ nič podobné nebolo. A u mňa je to jediný dôvod, prečo som túto stanicu už dávno nevymazal z môjho TV.

Inspektor Max (2018) (seriál)

Posledná epizoda Výstrel nebola vôbec zlá, práve naopak, ako jedinú som ju po 10 minútach nevypol a pozeral som so záujmom až do konca. Dobrý príbeh, vážny záporák, a tiež som už nemal taký pocit akoby všadeprítomného amaterizmu. No najviac som žasol, keď som v soundtracku spoznal gitaru Michala Pavlíčka. Neskutočný riff geniálneho gitaristu sa ešte párkrát zopakoval presne tam, kde si to dramatizácia žiadala. Táto jedna epizóda to tiahne na štyri hviezdy a tak rozmýšľam, ako by seriál dopadol keby nám túto časť dali ako prvú.. (čo by vlastne kvôli scénáru nešlo) A ešte rozmýšľam, čo na tomto seriáli bolo najhoršie, či to nebol samotný Juraj Kukura, alebo skôr tá postava, ktorú tu stvárnil?

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

To musela byť neskutočná (ale tá prirodzená) eufória počas celej práce na tomto dokumente. Taký príbeh potom musel už len brať všetky sošky zaradom. Ten typ človeka je mi známy, určite ho vôbec netrápili nejaké ušlé zisky za hudbu, ktorú ajtak vytvoril z lásky. Je to ozaj výnimočný dokument a aj keď je dokumentárny film môj obľúbený žáner, tento príbeh si skrátka pýta okrem tohto dokumentu ešte aj veľké sfilmovanie.

Polícia (2009) (pořad) odpad!

Úprimne rád by som sa dožil doby, kedy budem môcť toto hodnotenie zvýšiť ja, ale tak isto aj všetci ostatní užívatelia. Zatial táto "Polícia" len smrdí samochválou. Objektivita je teda dlhodobo zmrazená pod bodom nula, a o nejakom náznaku kritiky ani nehovoriac (to už by som chcel veľa?) . Myslím že by ľudí zaujímalo (napríklad) to, ako policajt pred rokom strieľal na auto ktoré na jeho pokyn nezastavilo, zabil pri tom chlapca sediaceho vzadu, ktorého si nevšimol kvôli tónovaným sklám. Tento obyčajný teenager často hrával cez sieť (aj s mojim synom) hru Counter Strike, ničím sa neprevinil - a zrazu ho nebolo. Zmenilo sa odvtedy niečo na prevenciu? Nedozvieme sa, pritom v tom alebo v inom aute mohol sedieť aj môj syn alebo hociaký iný syn/dcéra niekoho iného.. No a tento fúzatý moderátor, ten by vás zatvoril hoci aj za dlhé vlasy!

Vzpomínky na lásku (2004)

..tak toto teda nebol len tak nejaký romantický film. Toto dielo prináša odkaz na vyššie hodnoty zmyslu života a meno JaeHan Lee si musím dobre zapamätať, lebo týmto filmom ma presvedčil o tom, že je to nie len veľký režisér, ale aj veľký Človek. Je to jeho film "telom aj dušou", keďže okrem mimoriadne precítenej režisérskej práci je aj autorom scenára. Preto som si istý, že na toto meno sa budem môcť aj do budúcna spoľahnúť. Je ale pravda, že ešte v prvej polhodine, po tom, keď druhý krát filmom zaznela akási (menej hodiaca sa) latino melódia, vtedy som tomu chcel udeliť 3 rány "z mylosti". Postupne ma ale o kvalitách presviedčali herci (na ňom vidieť od istého momentu jeho zaľubenosť; jej sa dá z výrazu prečítať každá maličkosť), potom aj príbeh, a v neposlednom rade hudba - tiež bola postupne stále už len lepšia. 90%

Bílé maso (2008)

Tento krimi thriller s atmosférou "Sedem", to mohol určite dotiahnuť o dosť ďalej, ak by neobsahoval tých pár nepochopitelností, ktoré mne ešte dlho po záverečných titulkoch ostali vŕtať v hlave. Celkom určite sa pritom nejedná o chyby v scenári, keďže sa na ňom podieľali tri osoby a ďalších "x" osôb ho muselo pred filmovaním čítať. Fakt mi nejde do hlavy, že pri pátraní po jednej osobe (v desať miliónovej metropole) bývalý detektív nabúra autom presne do toho správneho. Chyba v dabingu to asi tiež nebola, a s mojim sluchom už vôbec. spoiler Keď ráno obvineného prepúšťajú na slobodu (po tom čo sa ku všetkému priznal!), má plný balík s cigaretami a následne asi o jednu scénu ďalej zisťuje že mu došli cigarety, a opäť - zavíta do toho správneho obchodu. Hlúpe správanie predavačky je už v poriadku, ako aj nezdvihnutý telefón, čo bola preveľká škoda, je to ale normálne. Inak celý dej sa časovo odohráva v priebehu jednej policajnej služby, všetko ostatné pôsobí veľmi temne a zároveň tak realisticky, že by som asi najradšej tie nedostatky prehliadol...

Záhada Blair Witch (1999)

Tento pseudo horor nie je v skutočnosti ničím iným, než podvodom na diváka. Moje hodnotenie svedčí o tom že tiež som sa nechal pri plnom vedomí podviesť. No skrátka, takto sa "robí film" vtedy, keď sa chce nejaký amatérsky filmár (podnikateľ) zviditeľniť a preskočiť z úplnej nuly hneď do výšin. Samozrejme bez toho, aby sa priučil remeslu a pomaly si všetko preskákal. Dokonca aj samotné základy na ktorých stojí dej, sú surovo ukradnuté z Cannibal Holocaust. Na záver stačí už len dodať, že títo dvaja pseudorežiséri si zaslúžia po tomto počine už len padať smerom dole.