Ephemeris

okres Turčianske Teplice
dejiny umenia, filozofia, Historia Magistra Vitae, ANTIFA

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 2.6.2019  15:09

Každá nevesta by mala mať niečo modré, pretože modrá je farbou vernosti. Niečo požičané od inej šťastnej nevesty, aby to zabezpečilo šťastie aj jej. Niečo staré, čo bude chrániť jej budúce dieťa. No a niečo nové, čo symbolizuje nový začiatok. Do ľavej topánky mincu pre šťastie a prosperitu. Toľko k anglo-saskej mytológii a symbolike. A teraz nech mi niekto povie, že všetky tieto veci niekomu mohli zabezpečiť skutočné šťastie. No asi ťažko, drahí veriaci! To už je ozaj zmysluplnejšie požičať si rovno chlapa svojej najlepšej celoživotnej kamarátky. Na večerný klystír mozgu takýto film úplne stačí, ale to je asi tak všetko.

• 11.5.2019  20:07

Hlavný hrdina má trable podobného typu ako rómska rodina v jednej slovenskej osade. Na plynovom sporáku sa im vytvoril obraz Ježiša Krista a všetci osadníci sa k nim chodili hromadne modliť! To bola aféra! Až starosta tie dvierka sporáka musel zobrať do obecného trezoru, nech majú pokoj... Toto je o dosť iný a rovnako zaujímavý príbeh. Deprimovaný zlomený muž a jeho susedka zo Silent Hillu tvoria pozoruhodný pár. Mlčanlivé dievčatko má charizmu väčšiu než polovica Kalifornie a latinsko-americkej veriacej som uverila úplne všetko. K tomu ambientná hudba, toto nemôže byť na menej než päťhviezdu...

• 18.1.2019  23:38
    Shal (2012)

V priebehu natáčania tohto filmu bolo zabitých: mnoho vlkov, mnoho oviec, elementárna logika aj divákova trpezlivosť. Absurditu života v nehostinnej kazašskej stepi veľmi výstižne opísal už Čingiz Ajtmatov vo svojom slávnom románe "Deň dlhší ako ľudský vek". Tu sa na rozdiel od literárneho veľdiela žiadny zázrak nekoná. Ostala len absurdita života, absurdita konania úplne všetkých zúčastnených postáv a aj vlkov. Tretia hviezda je len z ohľaduplnosti...

• 13.1.2019  12:36
    Jan Palach (2018)

Post-truth internetová doba je fakt na hovno obdobie pre život. Naša zlatá digitálna mládež dokáže mozgovo pobrať asi len memes, pokémonov a slovenský hip-hop. Tak sa úplne pokojne môže stať, že v ankete o najväčšieho Slováka dejín zvíťazí poloretardovaný velocipedista Sagan žijúci v Monaku, inteligencia je na výsmech a celkovo je to tu úžasné a krásne. Mnohé historické činy sa znevažujú, resp. sa o nich ani nevie. Tu si z komentárov rôznych mudrlantov môžeme prečítať, že v prípade Palacha sa oslavuje duševne chorý človek, čo si nevážil svoj vlastný život a ktorého čin bol úplne zbytočný. No, z pohľadu priemerného konzumného jedinca súčasnosti je asi naozaj ťažké pochopiť, že sú ľudia, pre ktorých ich vlastný život nepredstavuje tú najvyššiu hodnotu. Film samotný je vizuálne atraktívny, dobové reálie zvládnuté veľmi dobre, autori sa vyhli pátosu (pátos je niečo, čo dokáže zničiť veľa historických filmov). Celé to pôsobí mimoriadne civilne a sviežo. Záverečná scéna je mrazivá a v kombinácii so skvelou hudbou ostane divákovi ešte veľmi dlho v hlave.

• 6.1.2019  17:33

Len by som chcela pripomenúť, čo písal v jednej zo svojich kníh nedávno zosnulý izraelský spisovateľ Amos Oz: "Takmer všetky konflikty na svete sa dajú charakterizovať ako súboj dobra a zla. Je jasné, kto sú tí dobrí a kto sú tí zlí. Súboj Izraelcov a Palestínčanov je však súbojom dobra a dobra, kde nebojujú tí správni chlapci s tými zlými chlapcami, ale kde bojujú správni so správnymi." Tak si vyberte. Ale to je vlastne nemožné. Taký Radek99 to vo svojom komentári vidí inak a presne jemu boli predošlé vety určené. Odhliadnuc od filozofickej roviny, film je pútavý, dynamický a jeho ozdobou sú herecké výkony. Prestrihávanie na tanečný súbor je efektné a režisér veľmi dobre vedel, čo robí. Za mňa veľmi dobre, pozriem si to pokojne aj viackrát.

• 24.12.2018  23:02

Zaspomínam si na svoju seminárnu prácu o bratoch Grimmovcoch a Charlesovi Perraultovi... Človek by neveril, do akej hĺbky sa dá pri analyzovaní rozprávok zájsť... Červená čiapočka znamená nastupujúcu menštruáciu a premenu dievčaťa na ženu a tak celkovo, Matka hus by sa asi divila, o čom tie jej rozprávky vlastne boli... Základných motívov je len pár, dobro musí vždy zvíťaziť nad zlom a podobné vzorce... Týmto sú tvorcovia rozprávok dosť limitovaní a raz sa tá studnica proste vyčerpať musí. Je to asi ako s hudobným štýlom trance, tí úbohí DJs už tiež posledných pár rokov len vykrádajú sami seba... No a je tu Štedrý deň 2018 AD. Po zhliadnutí Žita na ČT1 už som sa o nenávratnom vyčerpaní rozprávkovej invencie definitívne presvedčila. Zrejme v kontraste so spomínaným paškvilom pôsobí zrazu kováč Martin pomerne osviežujúco. Umiernená stopáž, pomerne inovatívne pôsobí hlavný hrdina s jeho zrakovým hendikepom. Taktiež mierne temnejšia struna, zaváňajúca Pavlom Dobšinským. Toto je možno jeden z posledných záchvevov určitej originality, osobne považujem televíznu rozprávku už za kompletne mŕtvy žáner.

• 11.12.2018  09:45
    Chatrč (2017)

Naozaj nemám problém s týmto námetom. Veď ja nemám zásadný problém ani s motivačnými citátmi na facebooku! Zdieľajú ich ľudia, čo sú sami psychicky v totálnych sračkách, v domnienke, že tak zapôsobia na iných, prípadne im pomôžu. Nemám problém ani s tým, že Boh vyzerá ako tlstá Mississippi Mama. S čím však už problém mám, sú bezobsažné dialógy. Nesledujú štruktúru "otázka A - odpoveď A", ale skôr "otázka A - odveci tliachaniny B". Takže tu sme sa vskutku k žiadnym odpovediam nedostali. Ešte dobre, že sme tu žiadne ani nehľadali...

• 7.12.2018  16:45
    Florian (TV seriál) (2015)

https://www.youtube.com/watch?v=rH9AriEezeI nie je veľa hudobných klipov, čo by boli lepšie. IMHO.

• 3.12.2018  23:04

Jošua ben Pantera a sociálna pracovníčka z Magdaly, tak to je veľká dvojka! Väčšia než Rómeo a Júlia, Tristan a Izolda, väčšia než Bonnie a Clyde. Film začína sľubne. Vykresľuje problematickú rozorvanú dušu plnú spirituality a túžiacu po niečom hlbšom, hľadajúcu a neustále rebelujúcu. Vizuálna stránka bezchybne minimalistická, zo všetkého akoby vyžaruje svetlo. Ak by to takto pokračovalo aj ďalej, najvyššie hodnotenie by bolo zaručené. Lenže nie, ono to nakoniec spadá do šedého priemeru a ak film na túto tému neprichádza s niečím novým, tak už proste nemá čím zaujať. Čo s filmom, ktorý si nedokáže udržať pozornosť až do konca? Čo s knihou, ktorá po sto stranách prestane byť zaujímavá? Nič, len vyhodiť, na nič nie je súca. Hoci sa touto témou zaoberám hlbšie, dalo sa to dopozerať len tak-tak. Pár informácií v záverečných titulkoch sa nakoniec ukázalo byť asi najväčším prínosom tejto dvojhodinovky.

• 21.10.2018  22:46

Odkaz pánovi kktovi s nickom MM_Ramone... To vieš, my vymetení feťáci, pomätení slniečkári a smradľaví hippiesáci, čo si radi púšťame sračkový ezoterický hudobný šunt typu Dead Can Dance, my sme proste iní. Nás takýto titul má čím zaujať...

• 21.10.2018  22:42

Nemecko je jednoznačne najväčším svetovým producentom televíznej romantiky. Je ale chémia medzi milencami v bežnom živote taká nulová ako medzi ústrednou dvojicou v prípade tohto filmu? Ak áno, netreba sa diviť, že každá štvrtá Nemka ostáva v živote úplne bezdetná (a to je exaktný demografický údaj).

• 5.10.2018  10:37
    Bílý Bůh (2014)

Svet je slzavé údolie hlavne pre ľudí, keďže ľudské kognitívne schopnosti ďaleko prevyšujú tie zvieracie (zrejme). Ľudia však zo svojho postavenia bieleho Boha spoľahlivo zabezpečia, aby bol svet slzavým údolím aj pre zvieratá. U tých si už nemôžeme byť až tak istí, do akej miery vnímajú svoje nešťastie, avšak emocionálna inteligencia je hlavne u psov nesporne veľmi vysoká. Moja výhrada voči tomuto maďarskému filmu spočíva v tom, že k hlavnému psiemu hrdinovi som si nedokázala vybudovať žiadny vzťah. Okrem toho naozaj nevyzeral ako kríženec, ako bolo viackrát spomenuté. Naopak, jeho ušľachtilý výzor evokoval čistú rasu. Grandiózne vystupňované finále ma nezasiahlo asi tak, ako tvorcovia zamýšľali. Každopádne, pozoruhodný počin, ktorý sa úplne vymyká všetkému, čo sa o psoch doteraz natočilo.

• 4.10.2018  14:18
    Malý princ (2015)

Citujem z predslovu slovenského vydania Exupéryho románu Citadela, vydanie 2001: "Jeho diela Južná pošta, Nočný let, Zem ľudí, Vojnový pilot, List rukojemníkovi, Dať zmysel životu tvoria celistvý a vzácne vyrovnaný celok. Jeho filozofická rozprávka Malý princ (sprevádzaná autorovými pôvabnými kresbami) už desaťročia odoláva všetkým snahám o interpretácie a prežila nedotknutá všetky pokusy o jej komerčné zneužitie".... No, tak to platilo až dovtedy, kým sa tvorcovia nerozhodli natočiť tento film. A priblížiť tak literárnu klasiku pútavou a dynamickou formou dnešnému mladému divákovi. A ja sa pýtam, prečo by sa kur*a malo stále vychádzať dnešnému mladému divákovi v ústrety a podsúvať mu klasiku v modernom atraktívnom háve, aby si k nej našiel cestu. Čo takto keby si radšej tá generácia zdegenerovaných kktov, ktorá nám tu vyrastá, našla cestu pekne k tomuto literárnemu dielu sama, nijako si to neuľahčovala a pokúsila sa ho pochopiť také, aké je!

• 30.7.2018  14:54

Celý život som sa pýtala prachu, prečo som naň alergická... a keby len naň. Peľ trávnatých bylín, roztoče, latex... no nič. Odpoveď neprichádza, prach nečujne sedí na skrini. Nečujne ako tento bezpohlavný film, ktorým sa dá ale pomerne štýlovo prenudiť až do víťazného konca. A áno, Selma Hayek je obrovská krásavica. Raz darmo, tmavá krása akosi vždy víťazí nad tou jemnou "blondínkovskou" na celej čiare.

• 25.7.2018  13:22

Noci naozaj môžu byť krajšie ako dni. Hlavne vďaka spánku. Nevzdávajte sa svojich snov! Spite ďalej... Ale k veci: neskutočne iritujúca vec, ktorá mi bohužiaľ maximálne nesadla... Absolútne nefunkčné veršovačky, nefunkčné dialógy filozofického i nefilozofického charakteru. A nado všetko vytŕča kvantum absolútne nefunkčnej nahoty. Nie.

• 17.7.2018  17:45
    Až na dno (2017)

Po dopozeraní si pripadám ako absolventka študijného odboru antropológia-parašutizmus. Už kedysi dávno Petr Novotný vo svojej relácii o varení zvykol hovoriť: "Nebojte sa odvážnych kombinácií!". Kombinácia podmorského výskumu a boja proti terorizmu znie viac než lákavo, podarilo sa ju aj obrazovo a atraktívne maximálne využiť. Odpustím aj 25-ročnú profesorku, či príliš zbrklé a neromantické zoznamovanie ústrednej dvojice. Práve tá neotrepanosť námetu robí z tohto filmu jedinečný zážitok. Objektívne je to tak na štyri hviezdy, piata je protestná vzhľadom na tunajšie podhodnotenie.

• 1.7.2018  12:10
    Mnich (2011)

"Láska nemôže žiadnym spôsobom hrešiť, ako ani oheň nemôže chladiť" (Sv. Augustín).

• 2.6.2018  14:39

Koľko námahy toto muselo stáť! A tá samozrejme nevyšla navnivoč.

• 25.5.2018  14:49

Dosť už bolo filmov o neschopných a roztomilo trápnych introvertoch. Nie sú schopní interakcie s ľuďmi, nie sú schopní telefonovať, nie sú schopní toto ani tamto. Introvertky vyzerajú trošku inak (logicky o dosť horšie ako Mélanie Laurent), takže toto jej neverím. Hoci dnes ľudia majú v hlave veľké problémy, to je pravda. A k tomu americký dement, čo v Paríži nevytrčí päty z hotela, kde ho všetci štvú. Lebo chudák čaká na stratený kufor. No povedzte, komu toto treba? All of my nopes.

• 21.5.2018  14:37

Kedysi nebola ľudská existencia len o rozhodovaní medzi EKOnomikou a EKOlógiou. Dnes je však prežitie ľudského rodu podmienené buď jedným, alebo druhým. V konečnom dôsledku vôbec nie zlý film. Synopsa podobná B-čkovým romantickým filmom na TV DOMA. Dravý a úspešný zlý developer prichádza na krásny vidiek s vidinou uzatvorenia kolosálneho obchodu. Očarí ho však miestna sedliačka, on zaznamená "moment of clarity", precitne, je z neho rázom iný človek, zazvonil zvonec, rozprávky je koniec. Tu je to však s A-čkovými hercami a našróbované na dosť autentickú a dosť šedivú realitu. Ubrať trochu toho amerického pátosu a záverečnej teatrálnosti a spokojnosť mohla byť väčšia...

• 7.5.2018  23:12
    Bab'Aziz (2005)

Ďalší spirituálny film, ktorý pozná odpovede na všetky otázky bytia. Má však v skutočnosti tieto odpovede? Asi ani nie. Čo ale každopádne má, je krásna hudba a impozantné lokácie.

• 17.4.2018  14:38

Nuž a takto sme bojovali proti tej prekliatej vodke... Každému je jasné, že vo väčšine prípadov neúspešne. Ale čo už s takým životom, na takom mieste. Príroda krásna, komáre štípu, čas sa takmer nehýbe. Stimulov, prečo otvárať jednu fľašu za druhou, je tu ozaj neúrekom. Asi to veľmi s filmom nesúvisí, ale istý chlapík menom Slava už 13 rokov úplne sám žije na meteorologickej stanici na ďalekom ruskom severe... a ten pokoj v jeho tvári je na nezaplatenie... galéria priložená https://www.theguardian.com/artanddesign/gallery/2015/oct/26/evgenia-arbugaeva-weather-man-the-most-cut-off-man-on-earth-in-pictures

• 16.4.2018  09:43

Detský pamätník v jeruzalemskom múzeu holokaustu Yad Vashem má podobu nedokončeného domu. Predstavte si, že privediete na svet dieťa. Je to ako začať stavať dom. Dáte do toho všetko, obetujete všetko najlepšie zo seba. A niekto to zničí, nedovolí dielo dokončiť. Každý, kto bol vo vnútri toho pamätníka, na to len tak nezabudne. Rovnako ako na tento film.

• 15.4.2018  23:28
    Trojí život (TV film) (2018)

Keď chcete sklamať dvoch ľudí naraz, nemusíte liezť do postele s dvoma ženami... Stačí ísť na návštevu k rodičom... ako vraví starý vtip. No a po chvíľke slabšieho humoru prichádza hodnotenie slabšieho kúsku. To, čo by ako-tak ešte mohlo fungovať ako fraška na doskách divadla, absolútne nemôže fungovať na obrazovke TV. Každé jedno gesto, každá jedna scéna... bola hyperbola. Veľká bieda, veľká bieda...

• 28.3.2018  15:24

No nedostávam to úplne...

• 2.3.2018  08:00

Vzaté v širších súvislostiach: naozaj je americký vzdelávací systém taký podradný, keďže blbí Američania nevedia hlavné mesto Stredoafrickej republiky a kde je Slovensko? Namiesto toho sa učia kreativite, tímovej práci, sebaprezentácii a zdravému (?) sebavedomiu. U nás by chalanisko skončil v špeciálnej škole s deťmi z osady a do konca života sa živil doma v izbe lepením sáčkov alebo navliekaním gorálok. K filmu: pátos sa nezaprie a Amíci bez neho už nie sú schopní natočiť žiadny film. Keby to bolo brané len z pohľadu Auggieho, tak by to bol priemer. Fokus na iných členov rodiny a priateľov tomu veľmi pomohol.

• 13.2.2018  17:11

Dosť pomohlo prostredie atraktívnej Cartageny. Ak by sa film odohrával niekde v Paríži alebo Marseille, jednalo by sa už o čistý podpriemer. Hladinkár Lambert je odporný od prvej do poslednej minúty, principiálnych alkoholikov bytostne neznášam. Tento určite už aj zabudol, prečo vlastne pije. Najlepším snímkom o kvadruplegikoch naďalej ostáva Skafander a motýľ. Sophie Marceau ani jej charizmatická opatrovateľka mu bohužiaľ nemôžu konkurovať.

• 13.2.2018  14:20
    matka! (2017)

Neškrabem nechtom po tabuli, lebo mi je to nepríjemné. Nepijem moč, lebo mi je to nepríjemné. Ani špendlíky si pod kožu nepichám, nie je to príjemné. A sledovať toto, to je ako dobrovoľne do rúk vziať odpornú obrovskú tarantulu a nechať sa riadne dohrýzť. Napuchnúť a získať ešte aj alergickú reakciu, pričom benefit sa neskôr ukáže ako žiadny. Jedine ak by to do budúcna posilnilo Vašu imunitu pre takéto prípady. Toto bol vstup mimo moju komfortnú zónu, Aronofskeho teritórium je nebezpečné. Ostáva s láskou spomínať na Requiem a Labuť. Pretože tak isto, ako sa zbytočne radikalizuje celý svet, ani tento režisér sa nevyvíja smerom, ktorý by sa mi pozdával...

• 21.1.2018  22:47

Pravda je nudná, priateľ môj. Nudná ale môže byť v niektorých prípadoch aj fantázia, nudné môže byť v podstate všetko. Úvodné filozofické múdra osamelého muža sú osviežujúce, taktiež je pozoruhodné, ako režisér diváka núti rozmýšľať. Ďalej sa film uberá pomerne prekvapujúcim smerom. Snáď veľa neprezradím, ak poviem, že je to smerom zo severu na juh. Pozoruhodný počin, ale Veľká nádhera aj Mladosť sú neporovnateľne lepšie.

• 20.1.2018  20:59

Ako už povedal ruský klasický dramatik, ak sa v jednom dejstve na scéne objaví zbraň, je jasné, že v ďalšom dejstve sa z nej bude strieľať. Prevedené na počiny Ingy Lindströmovej: ak sa na scéne objaví bývalý kamarát z detstva alebo spolužiak, je jasné, že v hlavnej hrdinke vzplanú city. A dotyčný spoľahlivo nahradí jej momentálneho partnera, z ktorého sa prekvapivo vykľuje hnusne sebecký, egoistický hajzel. Zrazu je jasné, že aj tak sa k sebe nehodili a absolútne nemali budúcnosť. Nová láska má voľnú cestu. Koniec absolútne devastačného spoileru, ktorý rozhodne nikto nečakal a preto bude mať pokazený zážitok zo sledovania.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7