Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Romantický
  • Krimi
  • Dokumentární

plakát

Pěreval Ďatlova (2020) (TV seriál)

Záhada Ďatlovovej expedície ma zaujímala omnoho skôr, než to začalo byť kúl a dovolím si tvrdiť, že to mám slušne naštudované. Voči seriálu som bola preto skeptická, ale je to neskutočná pecka. Rovnomerne pracuje vlastne so všetkými teóriami (vojenská, UFO, snežný muž, domorodci, žiarlivosť, atď), pridali tam ešte aj nacistov. Pobavila úsmevná vsuvka, že mladý Boris Jeľcin sa pokúšal získať miesto na výprave. Najväčšou záhadou aj tak ostáva fakt, že obidve ženy v skupine - Zinaida Kolmogorovová (22) aj Ľudmila Dubininová (20) boli v okamihu smrti panny. Nuž, ZSSR a slušné 50. roky, dnes by to už veru možné nebolo. A pre zaujímavosť: vo filme je zobrazený nemecký hrad Wewelsburg, ktorý bol kultovou centrálou SS a objavil sa napríklad aj v PC adventúre Lost Horizon.

Zničujicí láska (2007)

Filmy, kde účinkuje tučný dobrácky prďola Lassgard, ma už prestávajú baviť. Ženskú je lepšie vôbec nekomentovať, je to presná obdoba zhypnotizovanej veverice, ktorá v džungli najskôr strnulo zíza na pytóna a potom mu pomaly vlezie do papule.

plakát

Noční vlak do Lisabonu (2013)

Keby v najkrajšom meste Európy (rozumej: v Lisabone) natočili úplne hocičo, vďaka neopakovateľnému svetlu tohto mesta a všadeprítomnej "saudade" by to k výsledku pridalo jednu hviezdičku. Príbeh je naozaj trochu pomalší, ale kto si počká, ten sa dočká.

Březový háj (1970)

Smutné ako brezový háj v Poľsku, prípadne filmový ekvivalent Symfónie smutných piesní od Henryka Goreckého. Stanislaw s mierne vyšinutým úsmevom všetkých bozkáva, čo ma mierne konsternovalo. Avšak po krátkom samoštúdiu som zistila, že nie všetci pacienti s tuberkulózou sú infekční. A čisto pocitovo pripájam citát vyškrabaný do steny gestapáckej väznice v Zakopanom, ktorý veľa vraví o poľskej duši: "Mama, neplač, nie. Nebies prečistá Kráľovná, vždy ma ochraňuj."

plakát

Tenkrát v Anatolii (2011)

Správny výber pre tých, ktorých s uhrančivosťou dokáže upútať mach na strome, stará hrdzavá bránka či orosená pavučina na okne... Rečičky a príbehy mužského sveta s krátkym (a účinným) ženským kontrastom. Škoda, že to pokračovalo aj po rozvidnení.

plakát

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Za dažďa sa nedá strieľať z luku, lebo je vlhká tetiva. To bolo napríklad rozhodujúce v bitke pri Kreščaku roku 1346. A pri stavbe monumentálnej nedobytnej pevnosti z kameňa dáva úplne dokonalý zmysel nechať do nej tenkú drevenú vstupnú bránu... Dosť bolo uštipačných poznámok. Ešte v 90. rokoch som fandila knižnej predlohe a tento týždeň mi konečne z Číny dorazil aj "ash nazgh" prsteň :)

plakát

Wild Mountain Thyme (2020)

Fukin šajt, dis is sum Oiryš rromantik! Tak toto bolo teda niečo! Tie z nás, ktoré si intenzívne chcú vyrábať košíčky, piecť koláče a adoptovať mačky, čakali veru niečo iné! Toto v niektorých pasážach pripomínalo absurdnú drámu alebo rovno dadaizmus. Netvrdím, že je to zlé, dokonca zvažujem tretiu hviezdu, ale tá sa asi predsa stratila v daždi.

Ajka (2018)

Ďalší filmový šampión z kategórie "ak si myslíš, že Tvoj život je naprd, lebo sa Ti dnes zlomil čerstvo nalakovaný necht, tak si pozri toto". Príbeh, oproti ktorému aj tie najbrutálnejšie sociálne romány od Charlesa Dickensa pôsobia ako rozprávky o poníkoch.

plakát

Gagarin: První ve vesmíru (2013)

Pri pohľade na komentáre mám pocit, že pri filme o Gagarinovi sa hodnotí toto všetko: invázia do Československa v roku 1968, vojna na Donbase či väznenie Alexeja Navaľného. Tak neviem, ja som videla strhujúci a zaujímavý film o obyčajnom človeku z núdznych pomerov, ktorý sa stal legendou.

Bestie bez vlasti (2015)

K hodnoteniu filmu to samozrejme nepatrí, ale pre pochopenie čiernej Afriky odporúčam prečítať knihu Eben od reportéra Ryszarda Kapuścińskeho. Skvelá je hlavne kapitola o tom, ako sa uprostred dôležitej frekventovanej cesty medzi dvoma veľkými mestami zjavila obrovská jama. Tá extrémne spomalila dopravu, ledva sa dala prejsť. Hneď pri nej však kamionistom kopu miestnych ľudí začalo predávať proviant a iné drobnosti. Nikomu už potom nenapadlo jamu zakopať, lebo sa z nej vlastne stala živiteľka niekoľkých dedín. Tento kontinent našinec nikdy nepochopí, ani jeho konflikty. Film je presne to, čo očakávate od príbehu o detských žoldnieroch. Veliteľ bol charizmatický, škoda ale, že v určitých častiach stopáže sa k divákovi nemilosrdne začala vkrádať nuda...