Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Romantický
  • Krimi

Odysea (2016)

Jacques Cousteau v sebe stelesňoval všetko to, prečo väčšina ľudí považuje Francúzov za charakterovo najneznesiteľnejší národ sveta. Obrovské a neotrasiteľné sebavedomie, nadutosť, arogancia, presvedčenie o svojej vlastnej výnimočnosti. Až ich tam jedného dňa kompletne pohltia maghrebčania a černosi zo subsaharskej Afriky, ja veru slzičku nevyroním. Lebo po ľudskej stránke to bude pre Francúzsko znamenať len zmenu k lepšiemu. Dosť bolo ale o charaktere hlavného hrdinu. Jeho syn bol zato veľký sympaťák a jeho zásluha na vytvorení environmentálneho povedomia ľudstva je nepopierateľná. Nedá sa povedať, že by film bol nudný, ale má naozaj mnohé slabšie pasáže. Zato zábery spod vodnej hladiny sú neskutočné. Lepšia trojhviezda, tesne pod hranicou štyroch.

Světlo století (2006)

Je veľa vecí, ktorým rozumiem, ešte viac je ale vecí, ktorým nerozumiem. Každým dňom sa rozrastá zoznam jedných aj druhých. Nebudem sa teda tváriť, že rozumiem tomuto filmu, ale skúsim sa riadiť pocitmi. Stratený čas to isto nebol, film (teda aspoň mne) poskytuje transcendentálne zážitky z pohľadu úplne inej kultúry. Posledných 15 minút bolo už úplne mimo, ale celkový dojem dobrý. Hlavná otázka vyvstáva v súvislosti s budhistickým mníchom, ktorý by na radu doktorov mal konzumovať menej kuracieho mäsa. Nemajú byť všetci budhisti predsa vegetariáni???

Memoria (2021)

Keď vám v hlave duní ako pri útoku ťažkého delostrelectva, asi nie je niečo v poriadku. Ale stále lepšie ako zvonenie v ušiach, ktoré je u ľudí omnoho častejší prípad a takmer dokáže priviesť do šialenstva. Tento snímok dokáže navodiť určité nepopísateľné stavy mysle, akési polovičné déjá-vu a mnohé scény sú vďaka svojmu ambientnému charakteru priam pohladením po ubolenej duši. Len škoda, že čas sa tak nekonečne vlečie. A Tilda Swinton u mňa vždy vzbudzovala skôr antipatiu, to je ale čisto subjektívne.

plakát

Konštantínov tajný kód (2022) (TV film)

Viac takýchto projektov! A šíriť ako povinnú osvetu v tomto národe, ktorý už vykazuje všetky znaky intelektuálneho zmrzačenia. Normálne ma to nabudilo tak, že si po dlhej dobe asi spravím túru na Velestúr (hoci by aj tie "staroslovanské runy" na vrchole mali byť len podvrh z 19. storočia). Poznámka ku komentáru od kolegu Durgasa - "slovenským" národom, ktorému bol adresovaný Proglas, sa nemyslí dnešný slovenský národ v užšom slova zmysle. Ten pojem zastrešuje slovanské národy tých čias.

plakát

Miluji tě, Terezo (2000) (TV film)

Portugalsko tiež už nie je takou konzervatívnou katolíckou krajinou, ako bol človek z minulosti zrejme zvyknutý. Na druhej strane, toto bolo pohoršujúce aj pre mňa. 35-ročná doktorka stratila zrejme posledné zvyšky súdnosti a začne si romancu s 15-ročným synom svojej najlepšej kamarátky. Je dosť bolestné a trápne sledovať mnohé scény, veď koho by už napadlo zajačiť sa na záchode v prítomnosti prakticky celej rodiny, ktorá je za dverami? Chlapec kreslí ako Rembrandt, no v živote nepočul o Hieronymovi Boschovi? Ale tak možné to je, portugalské vzdelávanie bolo vždy v hanebnom stave a všetci simpletoni tam čítajú len futbalové noviny A Bola. V konečnom dôsledku ale pozoruhodný film, ktorému sa nedajú uprieť nefalšované emócie.

plakát

Slavná alba: Nirvana - Nevermind (2005)

Uuuuaaaarrrggghhh! "Keď budete niečo chcieť, nechcite to od nás!" Neviem, či túto vetu naozaj Kurt Cobain niekedy vyslovil, alebo sa mu len pripisuje, alebo tá myšlienka zaznela nejako inak. To je ale vlastne jedno, aj tak sa podľa toho celý život riadim...

Dcera (2021)

Veci, ktoré sa potvrdili po dopozeraní tohto filmu: Španielsko je v rámci thrillerov prakticky zárukou kvality. Belgický ovčiak je plemeno, ktoré a priori naozaj nemá rado žiadnych ľudí. Je nepochybne fajn vlastniť usadlosť v odľahlých končinách severnej Andalúzie. A práca s asociálnou mládežou nie je v zásade dobrou investíciou do budúcnosti.

plakát

Gauguin na Tahiti - ztracený ráj (2019)

Absolútna špička medzi dokumentami na tému maliarstva. Záživné od začiatku do konca, skvelá hudba, zábery prírody, fundované názory odborníkov. Ale ani najlepší dokumentarista by nenatočil zaujímavý film, ak by nebola fascinujúca už jeho samotná predloha. A tou je život Gauguina, ktorý opustil pohodlný bohatý život v Paríži a vydal sa hľadať svoje šťastie až na koniec sveta, kde trel biedu chudobný ako kostolná myš. V rámci umeleckých kruhov sa ale chudoba považuje za jeden z hlavných predpokladov pre umeleckú tvorbu (teda platilo to aspoň u básnikov, u maliarov je to diskutabilnejšie). Klobúk dolu pred talianskou produkciou.

plakát

Nejhorší člověk na světě (2021)

Problémy ľudí, ktorí všetko svoje osobné šťastie hľadajú vo vzťahoch. Bravo. Film (a realita všade navôkol) je jasným dôkazom, s akým úspechom sa to deje. Ako čerešnička na tortičke prichádza vkus hlavnej hrdinky. Nóri vo všeobecnosti vyzerajú dobre, solídna výška (vďaka množstvu skonzumovaných rýb), pohľadné tváre. No ale títo dvaja figuranti, osudové lásky jej života?! Potom mi však došlo, že film sa zrejme snažil o maximálne priblíženie k realite. Nuž a tá je šedá, to vieme. V konečnom dôsledku naozaj jeden z najvýraznejších počinov poslednej doby.

Bjarnfreðarson (2009)

Island nezvykne sklamať. Osobne ma zaujímal hlavne herecký výkon bývalého starostu Reykjavíku Gnarra. Ten človek sa nechal v kancelárii fotiť s nohami na stole, ružovými nohavicami a žltými topánkami. Zúčastňuje sa snáď každého pochodu gejov na svete a voľby vyhral s programom, že do ZOO zabezpečí ľadového medveďa a osušky pri bazénoch budú zdarma. Bohužiaľ, ako humorista ma Jón Gnarr nakoniec nejako neberie... Pár geniálnych scénok sa nájde (rodinná oslava po doktorskej "promócii"), ale je to len lepšia trojhviezda...

Ovládací panel
36. nej uživatel Slovensko