Beatles: Perná léta (2016)

Jo, tady budete odcházet s pocitem, že jste ten Fenomén přece jen konečně trochu víc poznali, pochopili a ,,byli u toho". Mnohem lepší než o tom jen slýchat v debatách hudebních kritiků a z vyprávění, nebo číst v encyklopediích. Tady je To pro vás živé, blízké na dotek.

Zlatá reneta (1965)

Než se na to budete koukat, měli byste se vnitřně nastavit na to, že to není dějové, ale zato lyrické a meditativní. Potom do sebe všechno krásně zapadne, i s progresivními filmařskými postupy a Hlasem pana Högera. Co na tom, že pomíjivost času a nevratnost toho, co bylo, je už tolikrát zpracovaná - tohle je přece i o nás, a tak se to nikdy neobnosí.

Vévodkyně (2008)

Další obyvatel široširé škatule ,,nevyužitý potenciál". Tématem je silná osobnost v boji se společností a jejími konvencemi, navíc v hezky vyšňořeném historickém kontextu - to je přece silný list v ruce na počátku partie. Jenže když se každému dílčímu tématu věnujete jen letmo a narychlo, tak se v nich i to hlavní utopí, a vy místo fullhouse a kupy žetonů zůstanete jen s jalovým pocitem.

V jako Vendeta (2005)

Důležité: hodnotím film, ne jeho společenský přesah. No a to hodnocení? Jak je základní kostra dobře zpracovaná, hezky se na to kouká a herci dělají, co se jen dá, přesto cítíte, že tady se nevyužil zdaleka potenciál - hlavně obsahově, a tím ani myšlenkově. To ale neznamená, že se nemáte zvednout a mazat se na ten film podívat: už teď je v kánonu filmové tvorby počátku tisíciletí.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Plusy: Mr. Bale, vizuál obecně a ztvárnění Boha konkrétně. Mínusy: nic víc než to uvedené v Plusech ve filmu nenajdete, a to je zvlášť u biblické motiviky velká škoda. Klouzat po povrchu tam, kde je tolik obsahu po ruce...

Já, padouch (2010)

3* jsou za kvalitní animák, ta čtvrtá za to, že v několika směrech přinesl tematickou revoluci - čím konkrétně, to už dnes asi většina lidí dobře ví. Ostatní aspoň mají námět, proč se na to brzy podívat.

Spotlight (2015)

Třikrát sláva, po všech těch letech zas jeden poctivý kus investigativně-novinářského filmu. Osobně mě nepřestává fascinovat, jak žánr, kde se z mnoha ,,hollywoodských" úhlů pohledu ,,prostě nic neděje", může tak účinně fungovat. Zároveň i v tomto případě se té účinnosti docílilo hlavně kvalitními herci - ti zaslouží pochvalu největší. Silné, aktuální téma a soundtrack jsou pak dvě třesně na dortu. Kéž se tyhle filmy točí i dál.

Daleko od ní (2006)

Tady se těžko hledají slova. Ten film vás bude bolet (a zajímat) tím víc, čím víc o daném tématu víte a čím víc si uvědomujete jeho reálnost pro nás všechny. Tady to uvidíte vykreslené do intimního, tichého, ale naléhavého detailu - a to je velká hodnota.

Philomena (2013)

Lepší 3*. Decentně kořeněný britským humorem tu dostanete další civilní-a-tím-víc-naléhavý příspěvek ke vděčnému tématu ,,vše, co jste chtěli vědět o hřešení moderní církve a báli jste se na to zeptat". Vhodné do mixu se Spotlight.

Tři dny ke svobodě (2010)

Tady je to jednoduché: herci, děj, kamera i tempo jsou tak realisticky podané, že to celé působí úplně přirozeně - a to i přes vyhrocený námět. Life Happens - tady vám to ukáží velmi přesvědčivě. Bonusem je několik brilantních nápadů hlavního hrdiny, kterýma mě dokonale převezl.