• Krátkometrážní

Les sebevrahů (2016)

Keby chcem byť veľmi stručný, tak poviem len "Les je chutná hororová jednohubka", ale nechcem byť, takže to trošku rozviniem: Po prvom pozretí pred 4 rokmi, kedy som bol na tom v kine, som až od strachu tri dni nevedel normálne spať. Vždy keď som zavrel oči som si predstavoval tie halucinácie a mal som pocit, že v izbe je ešte okrem mňa aj niekto iný a hovorí mi aby som sa otočil (len tak pre zaujímavosť, mal som vtedy čerstvo 15 rokov). Dnes som si Les pozrel tretíkrát. Síce nemôžem povedať, že by som sa pri pozeraní nudil, no zároveň nemôžem povedať ani to, že by som bol rovnako nadšený a vystrašený. Niektoré scénky úplne stratili svoje čaro, a vydesiť ma dokázali len naozaj tie najvydarenejšie, čo je ale na druhú stranu pochopiteľné, keďže mnohé z nich som už poznal a vedel som čo od nich čakať, ale tu sa aspoň ukáže, aké kvalitné samotné scénky sú a či dokážu aj pri x-tom pozretí v človeku vyvolať hrôzu. Tu sa tak vo väčšine prípadov nedeje, no aj napriek tomu som názoru, že Les je v kombinácii s dobrým námetom, krásnym prostredím, a celkom sympatickou hlavnou postavou, jeden z tých kvalitnejších hororov, alebo minimálne lepších priemerných hororov, ktoré posledné roky vznikajú. Vzhľadom ku klesajúcej tendencii mojich sympatií k tomuto filmu, asi bude lepšie, keď si ho už nikdy, alebo aspoň najbližších 10 rokov nepozriem, aby som nabudúce nemusel meniť hodnotenie a prepisovať komentár na negatívnejšiu nôtu. Momentálne to teda vnímam ako lepší priemer, takže dávam 3*.

Sinister (2012)

Sinister- film, vďaka ktorému som sa stal závislý na horore, a zároveň jeden z prvých hororov (ak nie aj úplne prvý) ktorý som kedy videl. Je to jeden z filmov, ktoré som si musel pozrieť znova, pretože keď som mal 14 rokov, som nejaké ČSFD ešte neriešil. A po šiestich rokoch sa môj názor nezmenil, nadšený som rovnako. Atmosféra je neskutočne desivá, spolu s príbehom o vraždách a dokonalou hudbou ani nehovorím. Skoro po celú dobu pozerania som mal prekrížené prsty a od strachu sa mi až potili dlane. Pri nočných scénkach som sa modlil, nech už je konečne deň, a bál som sa, aj keď som už v drvivej väčšine prípadov vedel, čo bude nasledovať. Lakačky možno sú trochu menej náročné, ale plusom je, že Sinister nie je ten tip hororu, ktorý stavia svoj úspech len na "bubu" scénkach. Celková atmosféra mi prišla oveľa desivejšia ako samotné lakačky. A aj Mr. Boogie je veľmi podarený. Pri pohľade na tie videá s ním, mi behal mráz po chrbte. Jediným mínusom tohto filmu, je slabšia prvá polovica, ktorá ma miestami nudila až tak, že som si začal pozerať niečo na telefóne, takže aj vďaka nej dávam s ťažkým srdcom "len" 4*.

38 (2014)

Tento dokument som prvýkrát videl v kine keď som mal 14 rokov. Pre mňa ako chalana, ktorý v tom čase hral hokej, a koho vzor bol práve Palo Demitra, bolo zhliadnutie tohto dokumentu povinnosť. Asi nie som jediný, kto sa stal svedkom toho, že celá sála plakala od prvého do posledného človeka, a ani sa nečudujem. V tom čase som ešte nebol na ČSFD takže na hodnotenie som sa vôbec nesústredil. Dnes som si dal po 6 rokoch opáčko, a z pôvodných 4 hviezd (ktoré som dal len z prvého dojmu ako som si to pamätal) mením hodnotenie na 5. Nie je to klenot medzi dokumentmi, ale svoj účel určite splňuje na maximum. Pekne zhrnutý život Palka Demitru od jeho začiatkov, až po nečakaný a smutný koniec. Aj keď som ho nepoznal osobne, z tých rozhovorov bolo cítiť, že tak ako na ľade, tak aj mimo neho bol výborný človek a veľká osobnosť. Ako som už spomínal, je to silne emočná záležitosť, hlavne ku koncu, takže ak ste to ešte nevideli, odporúčam mať po ruke vreckovky.

At Home With Olaf (2020) (seriál)

Nevnímam ako zlý nápad, že niečo takéto uzrelo svetlo sveta, ale skoronemý Olaf= menej vtipný Olaf. Najvtipnejšie je na ňom práve to, keď rozpráva, no v tomto seriáliku prehovorí len veľmi málo. Ale popravde ani veľa priestoru rozprávať nemá, keďže skeče trvajú cca minútku. Aj keď vezmem do úvahy to, že je to bolo vytvorené pre pobavenie detského publika, príde mi to slabé, z Olafa sa dá určite vyťažiť viac. Čo sa týka kvality samotných skečov sú tak 50 na 50. Niektoré aj napriek krátkosti času dokážu vytvoriť, keď nie smiech, aspoň úsmev na tvári (napr. Pumpkin, Birthday, Brush), alebo obsahovali peknú pointu (I am with you), no niektoré naopak boli úplne zbytočné a nezaujímavé. (Sleep, Ice) Dávam slabé 2 hviezdy.

Ledové království: Polární záře (2016) (TV film)

Lego animáciu moc nemusím, čiže tento počin bol u mňa už vopred s veľkou pravdepodobnosťou odsúdený na neúspech. Po zhliadnutí môžem povedať, že moje obavy sa z časti naplnili. Nie je to úplne hrozné, ale v tejto lego animácii a štýle príbehu postavy stratili svoje čaro. Jedine Olaf to drží nad vodou svojimi klasickými hláškami, ale na druhú stranu vyzerá strašne divne, a veľmi divne to aj skončí. Výhodou je, že je to krátke, takže aj keď to nebolo tip top, celkom rýchlo to ušlo a človek sa nestihne nudiť.

Cennet'in Gözyaşları (2017) (seriál)

Nie som fanúšikom tureckých seriálov. Už len keď vidím upútavky na nejaký turecký seriál, tak sa chytám za čelo, že čo je to za somarinu. K Cennet som sa dostal vďaka mojej priateľke, ktorá ma nahovorila aby som si s ňou pozrel jednu epizódu, keďže už to mala rozpozerané a bežalo to ako večerný program od pondelka do štvrtka. Po prvej epizóde bol môj názor rovnaký, ako na všetky turecké seriály: turecká nepozerateľná sračka. Keď ma však onedlho nahovorila ešte na ďalšie dve epizódy, a postupne som začal chápať deju a správaniu postáv, moje predsudky voči tomuto seriálu sa začali rúcať a každou epizódou ma to bavilo viac a viac, až som si nakoniec pozrel všetky diely, a vôbec to neľutujem. O zvraty a dramatické scény tu nie je núdza, stále sa niečo deje, na jeden zvrat nadväzuje ďalší a seriál má málo hluchých častí kedy som sa vyslovene nudil, čo je obdivuhodné vzhľadom k tomu, že seriál má cca 80 hodín dokopy. Ďalším dôvodom prečo sa oplatí tento seriál vidieť, je postava Arzu Soyer (Esra Ronabar) a jej vývin v seriály od prvej po poslednú časť, kedy sa asi z najnenávidenejšej postavy stane vaša obľúbená. Ale aby som bol spravodlivý, určite to nebolo len o plusoch a z časti chápem všetky tie odpady ktoré sem hodnotiaci nahádzali, lebo nie je to niečo, čo dokáže pozerať každý. No predtým, než tento seriál hodíte do jedného vreca k odpadom, odporúčam pozrieť si viac epizód a až potom posúdiť, či je to naozaj odpad alebo nie, pretože po pozretí jednej epizódy, som nebol príliš nadšený ani ja. Ďalším mínusom sú určite špeciálne efekty, ktoré boli strašne do očí bijúce a jednoznačne to uberalo kredit seriálu. Sklamaním bol pre mňa aj koniec seriálu, kde veľa vecí zostalo otvorených a nedoriešených, čo je veľká škoda, pretože sa podľa mňa z toho dali vybiť ešte nejaké zaujímavé zápletky, ale ako celok je to ale podľa mňa priemerný pozerateľný seriál, ktorý si určite ešte niekedy pozriem znova a viac sa zameriam na hodnotenie po epizódach. Zatiaľ teda z prvého dojmu dávam 3*. (24.4.2023): Po druhom pozretí celého seriálu a ohodnotení všetkých epizód dávam hodnotenie 50%.

Miro Jaroš: Dobré ráno, vstávame! (2015) (hudební videoklip)

Dobré ráno, vstávame! je vcelku do pohody pesnička pre malé deti a aj spolu s klipom je to celkom pozerateľné. Jediným a dosť rušivým elementom pre mňa boli namaľované dievčatá. Aj keď v dnešnej dobe už je to asi normálne, že už pomaly deti na prvom stupni ZŠ sa maľujú, a aj keď je to možno len maličkosť ktorú si tam možno ani nevšimnú, no myslím si, že niečo takéto by v klipe pre deti nemalo byť.

Tyranosaurus: Zhouba Aztéků (2007)

Kráľ Aztékov má jeden veľký nedostatok, ktorý podľa mňa netreba konkrétne pomenúvať. Každý kto film videl, určite tuší, alebo vie, aký nedostatok mám na mysli. No aj napriek tomuto technickému hendikepu, si dovoľujem tvrdiť, že titul 30. najhorší film je pre tento počin trošku krutý a zaslúžil by si kapánek viac percent. Napr. na IMDb má 29%, čo je skoro 2,5x lepšie hodnotenie. Áno chápem, nie je to ten tip filmu, pri ktorom budete mať otvorené ústa a tlieskať od nadšenia, no zároveň to nie je ani niečo, čo by malo patriť medzi top300 odpadov Československej filmovej databázy. Aj napriek jednoduchému scenáru a viacerým mínusom, ktoré film obsahuje som sa počas celú dobu pozerania celkom bavil a myšlienkami som ani raz nevybočil. Hercov by som tiež nehádzal do jedného vreca, mne sa väčšina výkonnostne pozdávala a na môj vkus hrali v rámci možností celkom uveriteľne (vadili mi len scénky, kde niekto umieral, tie boli absolútne bez emócii). Niektorí herci si získali aj moje sympatie (čo sa mi nestalo SKORO ani pri jednej časti Final Destination), napr. krásna Dichen Lachman hrajúca postavu Ayacoatl. Za zmienku však stojí aj herec Jack McGee hrajúci postavu Gria. Scénky s nim sú takým odľahčujúcim spestrením filmu a každa jedna ma bavila. Tento komentár pôsobí možno až moc pozitívne, vzhľadom k môjmu hodnoteniu, ale pri tom počte negatívnych komentárov som nechcel byť ďalší hejter a pokúsil som sa to napísať inak. Ak chcete zistiť negatíva filmu, na to je tu ďalších cca 180 komentárov :-) Moje hodnotenie: 35%, 4/10.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Krásny a zároveň jednoduchý animák, ktorému nič nechýba. Krásna hlavná postava, zaujímaví záporní hrdinovia, vtipné momenty, o ktoré sa postaral hlavne kohútik Hei Hei a úžasný záver, ktorý málokoho nechá chladným (v prípade, ak sa mu rozprávka páčila). Dosť ma prekvapili časté komentáre k otravným pesničkám, pretože ja z duše nenávidím muzikálové rozprávky, no tu mi ani jedna nevadila a vôbec mi neprišli otravné. Možno v slovenčine bolo niektoré slová horšie rozumieť, ale v češtine sú všetky top, najmä tá ktorú spieval krab.

YZOMANDIAS x NIK TENDO - Kawasaki (2016) (hudební videoklip)

Top vecička od týchto dvoch pánov, čo sa týka skladby aj klipu. Klip síce jednoduchý, no za to v krásnom prostredí (hlavne ten tenisový kurt) a v kombinácii so songom ma to vôbec nenudilo, aj napriek tomu, že je to dlhšia pesnička. Je to určite jeden z tých lepších klipov od M+.