Laputa: Nebeský zámek (1986)

Ze zatím shlédnutých filmů od Miyazakiho je toto asi můj druhý nejoblíbenější hned po Mononoke (ne že by byli ostatní Miyazakiho filmy špatné, to v žádném případě). Film je tak akorát mezi dětským a dospělým pojetím, všechno okolo postav pirátů potěší (nic není jak se zdá na první pohled) a končí klasicky destruktivním finále. Film, který dá zavzpomínat na verneovky a filmy pana Zemana. Navíc to velké zaujetí létajícími stroji se mi hrozně líbí (krucipísek to abych si sehnal Kurenai no buta :-D) 9/10

Černý kotel (1985)

Tuhle Disneovku mám hodně rád, proto jsem měl radost, že ji konečně vydali. Jinak jak už někdo podotknul, tak je to adaptace fantasy pentalogie Kroniky Prydainu od Lloyda Alexandra(osobně moje nejoblíbenější knihy, když jsem byl menší). Adaptace je to sice hodně volná, ale i tak poděšila. P.S.: Podobnost s Pánem Prstenů už je v předloze, takže filmu bych jí nevyčítal

S čerty nejsou žerty (1984)

Pro mě osobně nejlepší česká pohádka(i když se jedná spíše o dobrodružný film s pohádkovými motivy, než to co si dnes lidé představují pod pojmem pohádka). Výborní herci(především Viktor Preiss, Petr Nárožný a neuvěřitelný Karel Heřmánek). Dále skvělá hudba ( i když otřesnou písničku "Petře, Petříčku......." si mohli odpustit). Navíc jsou zde čerti velcí sympaťáci a stojí na správné straně což přináší další plusové body.

Cesta do pravěku (1955)

Klasika nejklasičtější a takový český pradědeček Jurského parku :-)