Klub poslední naděje (2013)

Jezdec rodea Ron Woodroof (Matthew McConaughey) žije divokým životem plným alkoholu, drog a náhodného sexu. Jednoho dne se mu udělá nevolno a probudí se v nemocnici, kde se od lékařů dozvídá, že má AIDS. Ještě horším poznatkem je, že mu doktoři dávají nejvýše 30 dní života. V nemocnici už jej odmítají zapsat na listinu, kde se na pacientech testují nové léky proti této zákeřné chorobě a předepisují mu jen něco na tlumení bolesti. Ron se proto rozhodne odjet za hranice do Mexika, kde je legálních spousta léků, které ve státech nesežene. Ron je začne převážet přes hranice a rozjede obrovský bysnys s nemocnými pacienty, kteří dávají přednost Ronovým lékům, před těmi nemocničními. Začne tak nerovný souboj s byrokracií a nesmyslnými zákony...Matthew se konečně dostal ze škatulky lámače dívčích srdcí a poslední rok předvedl, že může hrát jakékoli těžké role. To co předvedl tady, bych ale od něj nečekal. Nejen, že kvůli své roli dokázal neuvěřitelně zhubnout, ale zahrál ji tak skvostně, že kdyby za tohle nedostal oskara, asi by se spousta diváků divilo. Ve filmu mu navíc skvěle sekunduje Jared Leto v roli transsexuála, kterého jsem vůbec nepoznal. I příběh zní velmi uvěřitelně a natočeno je to velmi reálně. Klub poslední naděje patří právem mezi top filmy roku 2013. 75%

Králova řeč (2010)

Bertie (Colin Firth) je po smrti svého otce, krále Jiřího V. (Michael Gambon) a po abdikaci jeho nástupce Eduarda VIII. (Guy Pearce) zvolen králem Anglie. Bertie ovšem tuto poctu nese velmi těžce. Kvůli své vadě řeči, kterou trpí od dětství, se stydí promlouvat ke svému lidu. Jeho žena mu však domluví schůzku u prostého logopeda Lionela (Geoffrey Rush), se kterým zpočátku velmi těžce vychází. I když Bertie několikrát odmítne podstupovat Lionelovu podivnou léčbu, nakonec uzná, že Lionel je opravdu nejlepší a poté co Anglie vstoupí do války s Německem, se společně připravují na první královu řeč...Velmi dobré herecké výkony, jsou největší předností tohoto filmu. Celkově je ale příběh slabý a nezaujatého diváka jako jsem já nezaujme. Ono se vlastně celý film jen žvatlá a koktá a prakticky se ve filmu nic moc neděje. Pravděpodobně film nedokážu docenit jako jiní uživatelé, ale pro mě to prostě není taková pecka, na kterou bych nasledující týdny s úžasem vzpomínal. Vlastně na ni zítra zapomenu. 45%

Zlodějka knih (2013)

Německo 1938. Malá Liesel (Sophie Nélisse) přijíždí ke svým novým rodičům Hansovi (Geoffrey Rush) a Rose (Emily Watson), kteří ji koupili společně s jejím bratrem od jejich matky, která už je nedokázala živit. Bratr ale po cestě zemřel a tak se Liesel ocitá sama v úplně novém prostředí. Brzy se seznámí se stejně starým chlapcem ze sousedství Rudym (Nico Liersch), který veme Liesel poprvé do školy. Liesel ale neumí číst a tak se stane terčem posměšků. Se svým problém se svěří svému novému otci Hansovi a ten ji ve sklepě učí číst. Když jde jednoho dne Liesel s čistým prádlem do starostova domu, objeví zde obrovskou knihovnu, ze které začne krást knihy. Problémy ale Liesel a její okolí teprve čekají a to ve chvíli, kdy začne Hans s Rose schovávat na půdě jejich přítele, hledaného židovského chlapce Maxe (Ben Schnetzer) a Německo vzápětí vstoupí do války...Nádherný příběh malé holčičky, která se vinou velmi špatné nevlídné doby ocitá u cizí rodiny. Film má sice pomalejší rozjezd, ale snaží se příběh plně rozvíjet a seznámit diváky s těmi důležitějšími postavami. Druhá půlka filmu už je pak balzámem na duši, především díky hlavní představitelce Sophie Nélisse a jejím nevlastním rodičům, které bravůrně sehrála dvojice Rush-Watson. Kaňkou na krásném filmu je snad jen nepříliš dobrý český dabing a tak doporučuji shlédnout film v původním znění. 70%

Brotherhood (2010)

Skupina nováčků chce vstoupit do vysokoškolského bratrstva Sigma Zeta Chi. Mají však před sebou těžký úkol. Musí přepadnout benzínku a vzít malý obnos peněz jako důkaz bratrství. Starší kluci mají ovšem vše pečlivě připravené a ve skutečnosti jen chtějí, ať zelenáči prokáží svou odvahu. Problém nastane, když zastaví u špatné benzínky a nováček Kevin (Lou Taylor Pucci) benzínku skutečně přepadne se zbraní v ruce. Prodavač se však brání a Kevine postřelí do ramene. Ostatní kluci si pro Kevina příjdou a při myšlence na velké problémy zmlátí a unesou prodavače. Jenže policie mezitím dostala informaci o loupeži a tak mají všichni zaděláno na pořádný průser...Od začátku až do konce velmi svižné kriminální drama o tom, co všechno se může posrat, když máte za kamarády pořádné kretény. Film podobný Zkurvené noci, která je však o třídu lepší. Vyzdvihnu hlavně rychlý a jednoduchý příběh a příjemnou hudbu na závěr. 60%

Na cestě - Na cestě po Almaty (2010) (epizoda)

Jiří Bartoška a Miroslav Donutil slovně provádějící diváka po kazašškém Almaty...Dokument ukazuje chudé, avšak rychle se rozvíjející bývalé hlavní město. Člověk ani o takových místech neví i když zde žije přes milión lidí. Tudíž velmi zajímavá prezentace. 65%

Na cestě - Na cestě po Algarve (2007) (epizoda)

Jiří Bartoška a Miroslav Donutil slovně provádějící diváka po portugalsém Alagarve...Méně zajímavý díl, který poukazuje jak je Algarve téměř liduprázdné. Možná bych to nazval Nuda v Algarve. 40%

Na cestě - Na cestě po Albertě (2008) (epizoda)

Jiří Bartoška a Miroslav Donutil slovně provádějící diváka po kanadské Albertě...Krásná země a dokument znázorňující jak drsné hory, tak velkoměsta až po vyschlé prérie. 60%

Síla pomsty (1986)

Agent Matt Hunter (Michael Dudikoff) odjíždí se svou malou sestrou do New Orleans za svým kamarádem Larrym Richardsem (Steve James) a jeho rodinou. Larry kandiduje na senátora a všichni se společně chystají na místní slavnosti, kde má mít Larry svůj projev. K tomu ale nedojde, protože se na slavnostech vyskytne několik ozbrojených mužů, kteří s úmyslem zabít Richardse smrtelně zraní jeho syna. K útoku se přihlásí radikálně pravicová skupina nazývaná Pentagram, která nechce mít ve své zemi jiné národnostní menšiny a už vůbec ne v politice. Totožnost členů Pentagramu však není známa, ale mají určitou slabinu, zabíjejí své nepřátelé na jakémsi honu na lidi v nepřístupném lesním terénu. Vláda tam chce poslat Matta, ten ale rázně úkol odmítne, s tím, že chce pomoci Larrymu chránit jeho rodinu. Larry ale nechce jen přihlížet vyšetřování a když je pod záminkou televizního rozhovoru lákán do pasti, rozhodne se Larry dobrovolně vzít spravedlnost do svých rukou a Matt mu bude samozřejmě nápomocen...Parádní, až brutální akční film a asi to nejlepší od Dudikoffa, kterému stejně jako v Americkém ninjovi skvěle sekunduje Steve James. Kdo film viděl, jistě se mu vryl do paměti závěrečný asi půl hodinový hon čtyř ozbrojených bojovníků na Dudikoffa v deštivém lese, což je vrcholem celého filmu. Já řadím Sílu pomsty ke špičce béčkovcýh filmů z 80. let. Kdo má rád tyto klasiky VHS nesmí tento syrový akční thriller opomenout. 75%

Na cestě - Na cestě po Addu (2008) (epizoda)

Jiří Bartoška a Miroslav Donutil slovně provádějící diváka po maledivském Addu... Dozvíme se jak se žije na maledivách místním obyvatelům. Tentokrát ale nepadne řeč o turismu a o zajímavých místech, což mě mrzelo. 45%

Na cestě - Na cestě po Acapulcu (2006) (epizoda)

Jiří Bartoška a Miroslav Donutil slovně provádějící diváka po mexickém Acapulcu...Hezké, poučné. Dozvíme se něco o historii i něco ze současné doby. Je zajímavé vidět, jak se tato oblast proměnila. 60%