Aniara (2018)

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY! Piloti jsou nový druh fatalistů. Potlačují své emoce. Upozorňuji, že milovníci přeplácaných nereálných hollywoodských mega-blockbuster-shitů budou nejspíše sklamáni. Jde o nádhernou ukázku střetu pesimistického a optimistického pohledu na realitu. Optimisté jednoduše přežijí v těchto krizových situacích déle. Hlavní hrdinka je bezpochyby optimistka, která vidí světélko naděje i v takto bezvýchodné situaci. Nic se však nevyvíjí k lepšímu, spíše naopak, a i ona časem ztratí veškerou naději a podlehne brutální pravdě. Netvrdím, že je to naprosto dokonalý film, nějaké mouchy by se našly.Například netuším, kde se po třech letech stále bere alkohol do baru, v takové stresové situaci by pravděpodobně konzumace lihovin stoupla o 300% a při tisících lidech by už po roce nic nezbylo. Stejně tak chyběla nouzová komunikace se Zemí, žádná prosba o pomoc? Pokud by lidstvo dokázalo sestrojit tak ohromné vesmírné plavidla, jistě by jejich bezpečnost a bezpečnost posádky zajišťovala pomocí nějakých menších, rychlejších lodí, sloužících k případné evakuaci. Zdejší komentáře jsou vcelku úsměvné. Že tam není žádná akce a nic se tam neděje a nikam to nesměřuje? Halooo...není to náhodou realistický film o ztracencích ve vesmíru? Že jsou herci ošklivý? Vy snad kolem sebe v životě vidíte jen modely a modelky, tak jak se nám snaží namluvit v hollywoodských pohádkách? Pro mě je to naopak další plus pro tento realistický film. Střílení, výbuchy a akci čeká jen autistický milovník laciného hollywoodu čímž potvrzuje že vymití mozku bylo úspěšně završeno. Gratuluji, nejspíš dostanete na ambasádě automaticky ovčanku USA. Raději si pusťte Avengers než tento film. Právě ta rutina na lodi a nekonečná nuda zahušťuje atmosféru, přicházejí deprese, kulty a sebevraždy. Že se život hlavní hrdinky točí i kolem sexu? A ten váš snad ne? Že jsou na tak obrovské vesmírné lodi restaurace, diskotéky, nákupní střediska a bazény přijde někomu zvláštní?? Přesně takto máme vybavené už i zaoceánské výletní lodě a nikomu to zváštní nepřijde ;) Že je tam dost nezodpovězených otázek? Pro Goaulda: a) Pravděpodobně objekt jiné civilizace, složení se nepodařilo zjistit - je to sci-fi, tak proč sakra ne?? b) Samozřejmě to věděli, lhali už od začátku, proč si myslíš že při tom prvním oznámení veřejnosti byl kapitán tak nervózní? Vždyť jim lhali neustále. c) Ve sci-fi filmu může. Tvoji poslední větu jsem nepochopil, oni přece nevěděli že budou mít nehodu, tak proč by zůstávali na Zemi a čekali na smrt? Amen :) Pro Vojacekr: Země ve skutečnosti je přesně takovou lodí, protože neobíhá pouze Slunce, ale spolu se sluneční soustavou i střed naší galaxie (mléčné dráhy) a celá galaxie se i s námi řítí vesmírem neznámo kam. Mimochodem pravděpodobně nikdo nezaregistroval několik scén kdy se hlavní hrdinka dívá z okna na střed naší galaxie, a tento pohled se ani po 10ti letech pohybu nijak nezměnil. Přesně takto by to totiž vypadalo i ve skutečnosti, kdy neustále vidíte stejný statický obraz, a máte nepříjemný pocit, že jste se nepohli ani o píď, což jen umocňuje pocit beznaděje. Při desátém výročí vychýlení lodi z kursu směřující původně k Marsu oznámí kapitán, že Aniara je jedním z lidmi vyrobených objektů, které se dostali nejdál do vesmíru. Při rychlosti přes 60km/s se v té době pravděpodobně nacházeli v heliopauze, tedy na hranici naší sluneční soustavy, za kterou již začíná nekonečně prázdný mezihvězdný prostor. Tedy naděje na nějakou záchranu je nulová. Jen pro zajímavost, sonda Voyager 1 vypuštěna v roce 1977 opustila při rychlosti 17km/s sluneční soustavu teprve dne 25. srpna 2012, tedy po 35 letech. Dne 10. ledna 2019 byla ve vzdálenosti 145,11 astronomických jednotek (21,708 miliard kilometrů) od Země a je od ní nejvzdálenějším objektem který vytvořil člověk. Po hodně dlouhé době na mě dýchla atmosféra chladného, temného a nekonečného vesmíru, ve kterém je, byť několik tisíc pasažérů, méně než kapka v moři. Jde o inteligentní, velmi reálné a proto depresivní scifi, které nekončí happyendem povinným v hollywoodských, nereálných, mainsteemových sračkách, točených primárně pro výdělek, nikoliv pro kvalitu příběhu. Ptáte se, co by se pravděpodobně dělo s tisíci pasážery na obrovské vesmírné lodi, která je po havárii neovladatelá a letí neznámo kam? Podívejte se na tento film.

Český žurnál - Děti státu (2017) (epizoda)

Jak moc je tento dokument objektivní či zavádějící si udělám až na základě svého kritické myšlení. Ale vřelé díky Ivaně Pauerové Miloševičové, že dala podnět vzniku dokumentu o této problematice a já si mohu doplnit střípky mé ne/informovanosti. Jen tak dál. Ještě jednou děkuji Vážení autoři i účastníci. A čas věnovaný tomuto tématu nebyl rozhodně promarněný.