Terminator Salvation (2009)

Vizuálna stránka bez chýb, postapokalyptické terminátorovské univerzum je tu vykreslené skutočne excelentne, avšak obrovské množstvo nelogickostí v scenári ako aj scenár samotný nedovoľujú hodnotiť vyšie ako 3*.

The Perfect Sleep (2009)

Pomerne zvláštny film odohrávajúci sa vo zvláštnom univerze, obsadenom zvláštnymi postavami. Ústredná postava pripomína herného Maxa Payna, s implantovaným čipom humornej sebareflexie. Projekt, ktorý si už iba kvôli neštandardnému spracovaniu zaslúži pozornosť. Lepšie 3*.

Van Diemen's Land (2009)

Mrazivá hudba v kombinácii so statickou kamerou podtrhujú psychologický podtón snímku. Tak trocha zvláštny film. Ale dobrý.

Veřejní nepřátelé (2009)

Dielo bohužiaľ nedosahuje hĺbku, aká by sa k takejto téme hodila. Dôsledkom je dlhšie vťahovanie diváka do atmosféry a miestami plytké vykresľovanie charakterov. Keď k tomu pridám koniec v nastavenom hollywoodskom trende posledného desaťročia, vychádzajú mi slabšie 4*.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Štyri za poctivo odvedenú remeselnú prácu, 1 strhávam za scenáristické zvraty a nedostatočne rozvinuté charaktery.

Zrození šampióna (2009) odpad!

Reklama na ideály, kde sú všetci cool, všetko je super, no proste parádička. Aha, černoško, ktorý nemá kde spať - vezmime si ho domov, dajme mu posteľ, adoptujme si ho - aha on je vlastne rodený futbalový šampión, len má hlavu prázdnu a nespĺňa priemer na štipendium - nevadí doučovateľka a nejaký ten tlak na učiteľov to spravia a hneď máme ašpiranta na červený diplom - vidíte aký je svet jednoduchý? Vážne - ktorá chorá duša mohla takúto presladenú blbosť nominovať na Oscara za najlepší film mi uniká, rovnako ako nechápem, ktorý blbec navrhol scénu, kde sa rozmaznaná milionárska panička vyhráža vodcovi pouličného gangu, že mu rozkope prdel a on vyľakaný emigruje do Kanady... Ach jaj, súčasná kinematografia je vo väčších sračkách, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. A pomýlené to majú všetci tí, ktorí neuveriteľne vysoko hodnotia snímok, ktorý nepozná slovo "realita" a pritom sa tvári ako generálne zrkadlo spoločenských vzťahov.

Zvíře (2009) (seriál)

Nový seriál z prostredia FBI, ktorý niektorí prirovnávajú (vzhľadom na metódy hlavného hrdinu) k Shieldu. Po niekoľkých častiach môžem konštatovať, že kvality svojho vzoru rozhodne nedosahuje, aj tak však ide o príjemné osvieženie vo vodách seriálov z policajného prostredia.

Zvláštní poldové (2009) (seriál)

Zaujímavé charaktery tvoria spolu s hereckým obsadením hlavný tromf tohoto seriálu. Aj napriek značnej pluralite sfilmovania policajnej tématiky sa Unusuals rozhodne nestratia a vždy si rád pozriem ďalší diel.

Arn - Riket vid vägens slut (2008)

Historické filmy mám veľmi rád, škoda len, že v poslednom čase sa im tvorcovia vyhýbajú. O to viac však poteší, keď človek nájde nečakaný klenot, film, ktorý síce nie je známy, a však kvalitou predčí veľkú časť žánrových konkurentov. A práve takým filmom je Arn - nenápadný, ale skvelý, jednoduchý a predsa veľkolepý. Výprava sa mi neskutočne páčila, zábery spoľahlivo dotvárajú atmosféru. Vyzdvihnúť chcem tiež európsku triezvosť v scenári, postavy sú výborne nápísané, divák s nimi sympatizuje, prípadne ich nenávidí, hlavne však verí, že sa to všetko mohlo tak odohrať. Osudy hlavných aktérov sú stredoveko kruté, Arnovi a Cecílii človek ich lásku skutočne praje. Áno tento film má nedostatky (bojové scény sú síce na úrovni, no mohli byť dlhšie, armády mohli byť početnejšie a pod.), no celkový dojem je vynikajúci, v dôsledku čoho sa u mňa táto dvojdielna sága vyšplhala veľmi, veľmi vysoko v rámci rebríčka môjho obľubeného (historického) žánru. Verím, že naši severskí spolueurópania ešte nepovedali posledné slovo a v budúcnosti sa môžeme tešiť na ďalšie kvalitné filmové návraty do minulosti.

Bitva o Passchendaele (2008)

Passchendaele sa z veľkej časti javil ako veľmi príjemné prekvapenie, bohužiaľ záverečných 15 minút je prekvapením ešte väčším. Nie však príjemným. Skutočne nechápem, prečo sa v poslednej dobe pokúšajú tvorcovia za každú cenu v závere zapôsobiť na emocionálnu stránku diváka, a to aj v prípadoch, kde sa to zjavne nehodí. Kanadský nacionalizmus asi chcel mať svojho Jánošíka - má ho, ale celý film kvôli tomu padol o triedu nižšie.