Drákula: Neznámá legenda (2014)

Fantastický dramatický film ťahá dolu "preblockbusterovaný" koniec, respektíve posledných 20 minút. Luke Evans je znovu výborný. Príbeh je originálny. Ukazuje nám, ako sa zrodilo najznámejšie hororové monštrum. Bitky, masky a kostýmy sú tiež na jednotku.

Duna (2021)

Veľkolepé sci-fi dobrodružstvo... Áno, tým Duna bezpochyby je. Ja som sa bohovsky bavil od začiatku až do konca. Viackrát mi doslova padla sánka. Keď hneď z úvodu film vychrlil kopu informácií o tomto vesmíre, myslel som si, že sa stratím a zopár vecí v priebehu filmu úplne nepochopím. Obával som sa celkom zbytočne. Komunikácia Duny k divákovi je výborná. Vynikajúco nám to prekresľuje jej svet a na konci som skutočne všetkému, o čom sa tu hovorilo a dialo (a bolo toho teda hodne), porozumel. Postavy ma bavili, hlavne samozrejme hlavný hrdina. Určite veľkú zásluhu na tom majú herci, ktorí tu odvádzajú skvelú prácu. Príbeh, svet a dej fungujú takisto fantasticky. Vôbec mi nevadilo, že tu nie je nejaká mimozemská fauna či flóra (teda samozrejme mimo červov), pretože ten film to vo výsledku vôbec nepotrebuje, keďže kladie dôraz na iné veci. Atmosféra je úžasná, no ešte viac ju prehlbuje hudba od Hansa Zimmera. Samostatne by som si ju určite nepustil, pretože voľakedy nie je moc príjemná na posluch, ale v rámci filmu sú tie dunenia výborné. O nádhernom vizuáli ani nemusím písať... Veľmi ma prekvapuje až rozhorčuje kritika niektorých ľudí len zato, že im príbeh či postavy prídu slabé. Áno, nejedná sa (hlavne čo sa postáv týka) v týchto ohľadoch o veľdielo, ale koho to zaujíma, keď to dokopy tak skvelo funguje a vytvára maximálne strhujúci zážitok?! Na pokračovanie sa teším veľmi a určite už zájdem do kina.😄😄😄

Duše (2020)

Milé, pekné, čisté, možno aj očarujúce... s podobnými prídavkami by som mohol pokračovať, avšak nebudem. Stačí napísať, že sa jedná o zas a znova podarenú pixarovku. Ešteže ich máme. Na druhej strane si myslím, že pri Duši zašli tvorcovia možno až ďalej, než by bolo pri rozprávke dobré. Je tu za mňa až príliš drámy a serióznosti, než by bolo nutné. Samozrejme, neočakával som, že by sa s vtipmi pretrhlo vrece, avšak mimo zasneného hipstera a zámeny rolí tu moc komediálnych prvkov nie je. V podstate sa to celé nesie na dosť vážnej vlne. Ďalej by som mierne okritizoval dostatočné nevysvetlenie sveta duší. Jasné, pojem duša, a zároveň všetko s ňou spojené, má abstraktnú podobu. Je to niečo, čo si prosto nevieme predstaviť. Preto tvorcovia stáli pred dosť zložitou úlohou, ako to celé vykresliť. A musím povedať, že animačne sa im to vcelku podarilo. Nič komplikované, ale zato výstižné. Avšak ten svet zostal po tej funkčnej stránke nedovysvetlený. Toľko k miernej kritike. Inak animácia znovu okúzľujúca a príbeh hĺbavý a dojemný.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Napínavé s dobrou atmosférou. Mysterióznosť tomu dodáva miestami burtonovský efekt. Herecky veľmi dobre zvládnuté. Príbeh by sa dal opísať ako smutný život Silasa Lamba, ktorý nezvládol tlak a trošku mu preskočilo. Snažil sa len pomôcť a nikdy neublížiť bezdôvodne. A na mňa tá scéna pri požiari, a tým vlastne aj celý film pôsobil neveselým dojmom. Avšak potom prišiel koniec a s ním obrovský šok, ktorý mi hneď na tvári vyčaril úsmev. Samozrejme vždy keď chcú tvorcovia šokovať na záver, tak dôjde k nejakým nezrovnalostiam vzhľadom na predošlé udalosti. No a "Stonehearst Asylum" nie je výnimkou, každopádne je to celkom fajn a ja som za to rád, pretože to okorenilo celý dej. Irónia jak sviňa 😂😂.

Ed Sheeran & Justin Bieber - I Don't Care (2019) (hudební videoklip) odpad!

No nie je to môj žáner skrátka... Napriek tomu som sa snažil byť pri hodnotení čo najobjektívnejší. Taká tuctová chvíľková "hitovka", o ktorej po pár týždňoch po jej prefrčaní rádiami nebudeme už počuť. Klip možno zaujímavý ale ne.

Emoji ve filmu (2017)

Fajn rozprávka na modernú tematiku, ktorá vôbec nie je taká hrozná, ako je jej hodnotenie na ČSFD a ostatných filmových databázach. Uznávam, že koniec bol celkom... celkom dosť prepísknutý, ale to sa dá filmu odpustiť. Nachádza sa tu množstvo odkazov na rôzne mobilné aplikácie a hry. Humor nesadne každému dospelákovi, ale deti sa budú určite smiať od ucha k uchu.

Enderova hra (2013)

Zvláštny snímok (myslené v dobrom). Už zo začiatku sa mohlo zdať, že nie je všetko také, ako vyzerá byť. No a v poslednej trištvrte hodine sa to aj potvrdilo. Herci (mladí aj skúsení pánkovia) si svoju prácu odvádzajú naozaj veľmi slušne. Príbeh nie je síce príliš komplikovaný, ale zato úderný... a dá sa povedať, že aj celkom silný. Vizuálne parádne. Aj keď som sa snažil, tak som moc nepochopil význam výcviku "detí", teda celej tej témy okolo toho. Áno, keby sme sledovali vojakov bez patričných emócii, tak by bol celý film zbytočný. Ale aj tak mi to moc zmysel nedáva. A vysvetlenie, ktoré odznelo hneď na začiatku nepokladám za dostatočné.

Eragon (2006)

Eragon je parádnym príkladom nepodarenej knižnej adaptácie. A to nehovorím ako fanúšik predlohy. Ani ako niekto, kto ju čítal. Jednoducho z toho filmu je badateľné, že sa niečo (čo sa príbehu týka, tak skoro všetko) pokazilo. Príbeh/dej má strašne moc dier, kopa vecí je nevysvetlených, celé je to príliš uponáhľané, postavy rozhodne nefungujú podľa predstáv tvorcov (myslím si/dúfam).... Zámer a chcenie natočiť kvalitné fantasy tu určite boli, no nevydalo. Vôbec nechápem, prečo spravili len 100-minútovú verziu niečoho, čo by si minimálne zaslúžilo dostať šancu sa ukázať aspoň v 2 h 15 min. Svet a lore preto pôsobia dosť neúplne, nedokreslene, nedopovedane. Príbehová stránka však nie je všetko, v čom Eragon zlyháva. Technicky to tiež nie je žiaden zázrak. Samotná réžia je riadne zmätená, podivný strih to len podtrhuje. Efekty sú (na tú dobu) celkom pekné. Avšak celkovo mám s vizuálom trošku problém. Prírodné prostredie a zábery ako z LOTR-a sú fajn (BTW, natáčalo sa aj v Tatrách), mne ale chýba väčšia farebnosť. Obraz je až príliš mrzutý a tmavý, aby to dokázalo diváka naplno vtiahnuť do deja. Rozhodne to nespríjemňuje dojem z filmu. Herci ok. Irons jasne najvýraznejší, Malkovich nemal čo, avšak Garrett Hedlund celkom sympatický. Veľké mínus za hlavného hrdinu. Takého pablba som v úlohe protagonistu už dávno nevidel (myslené čisto len na postavu, herec sa inak moc neukázal).

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Falcon a Winter Soldier ma veľmi milo prekvapil svojou komornosťou. Všetky epizódy sa držali pevne pri zemi a vo výsledku to bolo oveľa lepšie rozhodnutie, než keby sa jednalo o čistokrvnú akčnú marvel-zábavu. Na druhej strane akcie tu bolo primerane a bola skutočne vymakaná. Efekty sú skvelé, filmové. Netreba zabúdať, že sa stále jedná len o seriál, kde takýto vizuál nie je bežná záležitosť. Je to však Disney, ktoré si to jednoducho môže dovoliť a aj takýmto spôsobom zväčšuje svoju dominanciu na trhu. Príbeh nie je moc komplikovaný. Sledujeme, ako sa Sam a Bucky vyrovnávajú po udalostiach s Thanosom. Sam odovzdá vláde Kapitánov štít, aby si ho vo finále zobral späť a stal sa novým Kapitánom Amerikom. Bucky je velice zaujímavá postava, ktorá doteraz nedostala moc priestoru. Tu si to však naplno vynahrádza. Títo dvaja sa musia spojiť, aby zabránili revolúcii, ktorú rozpútavajú tzv. Bezhraničiari - extrémne nezaujímavé deti, ktoré mi vyžierali oči, akonáhle sa objavili na obrazovke. Námet zápletky so supervojakmi (tentokrát na zlej strane) nie je vôbec zlý, hlavne keď je to pre oboch protagonistov aj osobná záležitosť. Každopádne to spracovanie za moc nestálo. Záporáčka, ako aj celý ten klan a motivácia (ok, má to hlavu aj pätu, ale nie), bola neskutočne nudná... až to bolelo. Chémia medzi Samom a Buckyim fungovala výborne, predovšetkým to doťahovanie. Zemo tu slúži čisto len ako prostredník na posun v deji (niečo také, ako Doctor Strange v No Way Home) a zároveň je akousi paródiou na samého seba z Občianskej vojny, takže sklamanie. Agentka 13 je fajn, avšak jej zlovestný angažmán odhalený vo finále je predvídateľný a mierne deravý. John Walker, ako nový Cap, zožal spočiatku veľký hejt, avšak mňa tá postava hneď zaujala. Postupne sa z neho stal najprepracovanejší charakter seriálu. Je to taký ten tragický hrdina, z ktorého si vyššie sily urobili bábku, hoci on chcel byť len správnym ochrancom svojej krajiny. Veľmi ma srala až do očí bijúca antirasistická černošská agitka, ktorá zráža celkový dojem zo seriálu. Keď už dačo také chceli, dalo sa to oveľa jemnejšie. Takto to vyznelo, ako keby bol každý beloch rasista, čo mňa osobne trochu urazilo... Celkovo z tejto 6-dielnej série vyplynulo podstatné akurát, že z Falcona je nový Kapitán, čo sme sa dozvedeli už na konci Endgame. Takže to kvázi ani nemuselo vzniknúť, ale v pohode. Nenudilo, neurazilo, skrátka taký priemerný Marvel. Možno to mohlo byť o trošku kratšie. Každopádne, otázka je, či by to dopadlo takto pomerne úspešne, keby sa o Marvel nejednalo...

Falcon a Winter Soldier - Celý svět se dívá (2021) (epizoda)

Epizóda nezaujímavá. Vyslovene nezáživná a nudná. Po prvýkrát ma nebavili ani fighty (mimo ten s Wakanďankami). Spôsobené je to najmä tým, že celá epizóda sa venuje Srdcerváčom (opäť netuším, jak sa volajú). Fakt ma absolútne nebavia. OK, ich cieľ má hĺbku a podobné somariny, ale celkovo nie sú ničím zaujímaví... Rovnako aj to prostredie, minule sme boli prevažne v tme, tentoraz sa nachádzame v opustenej bytovke. Vďaka aspoň za tú Prahu, teda pardon, Rigu.😅 Čo ma ale skutočne bavilo, bol Kapitán, ktorý mi už od druhého dielu prišiel veľmi zaujímavý. The Whole World Is Watching sa oplatí pozerať jedine kvôli emóciam, ktoré v ňom lomcujú a on začína pochybovať, či je tým správnym mužom, ktorý by mal nosiť štít. Ale on ním byť velice chce, lenže sérum nehodného človeka jedine skazí, no a udalosti, ktoré sa odohrali po jeho požití, len proces urýchlili. Ešte raz opakujem, som veľmi milo prekvapený, že sa tvorcovia rozhodli ísť takýmto veľmi prízemným komorným štýlom. Koniec tejto epizódy iba dokazuje, že to prináša ovocie. Pokiaľ sa budú držať v posledných častiach primárne tejto linky, tak to môže byť ešte dosť zaujímavé. BTW, taký Zemo je už v podstate pre zvyšok seriálu nepotrebný, keďže tu fungoval doteraz len ako prostredník, ale určite ešte nepovedal posledné slovo. No a som rovnako zvedavý, ako naložia napr. s takým Power Brokerom, o ktorom doteraz poriadne nič nevieme.