Gotham - Série 2 (2015) (série)

Rozloženie príbehov je pri 2. sezóne Gothamu inšie než bolo pri prvej. Tá mala jednu hlavnú linku (v úzadí), ktorá napredovala cez jednoduchšie epizódne príbehy. 2. séria má 3 hlavné príbehové línie. Prvá sa motala okolo Thea Galavana, ktorý chcel ovládnuť Gotham a pomstiť sa Wayneovcom. Prvé epizódy mali neskutočné tempo, bol som zvedavý, koľko to vydrží. No nevydržalo to príliš dlho, epizódy sa začali ťahať a bolo v nich priveľa omáčky. Ku koncu sa to však znovu rozbehlo a parádne si to pripravilo finále, ktoré ale bohužiaľ nedopadlo najlepšie. Druhý príbeh bol o diabolskom vzostupe Edwarda Nygmu (a.k.a. Hádankára), ktorý naplno začal řádit. Táto séria epizód je bezkonkurenčne najlepšia, akú nám seriál doposiaľ priniesol. Tretí sa týkal Arkhamského ústavu a jeho bláznivého riaditeľa Huga Strangea. Spočiatku to bolo podarené, avšak postupne tomu začal dohádzať dych a dej bol deravší než ementál. O oživovaní a otrasnom finále ani nebudem hovoriť. Samozrejme sa nám aj pomaly posúva prípad Wayneovcov a postupne sa odhaľujú nové skutočnosti. Každopádne, druhá séria nám priniesla parádne príbehy, zvraty, postavy (nového policajného veliteľa som si obľúbil hneď)... Starí známi si prešli rozsiahlymi charakterovými zmenami. Napríklad taký James Gordon už nie je ten najčestnejší poliš, ale nebojí sa pre dobro veci paktovať aj s podsvetím. Je mi ale ľúto, že sa úplne vytratili mafiáni (Penguinovi v tejto polohe vôbec nedali priestor) a v Gothame sa o moc bijú už len psychopati. Znova to vyniká výbornými hercami, postavami (ako kladnými, tak aj zápornými) a vzťahmi medzi nimi. Avšak rovnako si to prenieslo aj nedorozprávenie niektorých menších dejových liniek. Druhá séria kvalitatívne výrazne stúpla oproti prvej, ale zažila aj pády. Prísľub do ďalšej sérky tu je veľký, avšak skrz finále sa bojím, ako to celé bude vyzerať.

Gotham - Horší než zločin (2015) (epizoda)

Celých desať predošlých epizód k tomuto smerovalo - pripravovalo postavy, atmosféru, príbeh postupne gradoval. Celá 11. epizóda bola inak super. Gordon sa spojil s Penguinom (samozrejme pre vyššie dobro) - na to som sa BTW tešil už od začiatku druhej série. Tvorcovia zainteresovali do deja všetky dôležitejšie postavy (akurát škoda neprítomnosti Butcha a Victora Zsasza). No, avšak prišlo to finálne vyvrcholenie... ktoré absolútne nenaplnilo svoj veľký potenciál. Problémov je niekoľko, môžem spomenúť tie hlavné: Obrad, Galavanov koniec, jeho sestra... Dúfam, že k následkom tejto časti sa ešte v blízkej dobe seriál vráti, pretože to ma zaujíma oveľa viac ako Mr. Freeze.

Gotham - Syn Gothamu (2015) (epizoda)

Vygradované poriadne, finále môže byť parádne. Sekvencia na súde bola vynikajúca, rovnako aj jednotlivé strety postáv. Avšak desiata epizóda mala aj niekoľko slabších miest - preto 4*.

Gotham - Skarifikace (2015) (epizoda)

Čakal som, že aj táto epizóda bude mať tempo predošlých, no ono sa to pribrzdilo.

Gotham - Přepadovka (2015) (epizoda)

Oswald Cobblepot vstúpil do rozohranej hry a poriadne zamotal karty + nový šéf polície. No, začína ma to skvelo baviť. P.S.: "Slabšie" hodnotenie vôbec nechápem.

Gotham - Ťuk, ťuk (2015) (epizoda)

Ukazuje sa, aký obrovský dopad na Gotham má Falconeho odchod, veľmi rýchly a tvrdý dopad. Mesto začínajú ovládať psychopati, nastáva chaos. Presne ako bolo povedané vo finále prvej sérky. Som veľmi zvedavý, ako sa k tomu celému postaví Penguin. No vyzerá to tak, že sa tu rozpúta vojna medzi polišmi s mafiánmi a bláznami. P.S.: Som natešený z návratu Harveyho Bullocka na scénu, strašne chýbal.

Gotham - Série 1 (2014) (série)

Prvá séria pripravila pôdu pre niečo, čo môže byť dosť veľké. Začiatok bol slabší (mimo pilotu), epizódy mali pomerne jednoduché zápletky. Avšak zmenilo sa to niekedy v polovici. Dej začal gradovať, príbehy boli zaujímavejšie a lepšie. Celé to vyvrcholilo za mňa príliš prestreleným finále. Herci, postavy a ich vzájomné vzťahy a interakcie sú to najlepšie, čo seriál ponúkol. Dvojka Harvey-Jim fungovala fantasticky, boli vtipní a navzájom sa dopĺňali. Nesmiem zabudnúť na výborného Robina Lorda Taylora ako tučniaka, Brucea s Alfred (ktorí boli úplne iní, než sme zvyknutí) či 2 mafiánskych bossov. 1. séria nemala príliš veľa veľkých záporákov, zato nám predstavila postavy, z ktorých sa postupne záporáci stanú, na čo som veľmi zvedavý. P.S.: Čo sa do pekla stalo s detektívmi Allenom a Montoyaou?!!

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Hlavný rozdiel medzi "Snyder Cutom" a verziou z roku 2017 je ten, že toto ma bavilo. Aj keď si skoro vôbec nepamätám na príbeh a pod. prvej verzie, tak viem, že to bol výrazne nudný a nezáživný priemerný film. Snyderova verzia má potrebnú výstavbu deja, ktorá minule veľmi chýbala. To je samozrejme zapríčinené vďaka 4 hodinám, ktoré film má. Tu ale nastáva otázka, keďže takto dlhý film by do kín nepustili, či by vôbec prvá verzia aj pod celkovým vedením Snydera v kinách vôbec obstála. Ešte by tu bola iste možnosť rozdeliť to na dve časti, avšak si nemyslím, že vtedy by to malo šancu fungovať. Takto to ale klape obstojne, aj keď som mal problém nájsť si čas a sledoval som to na 3-krát. Každopádne nechápem, prečo z toho nespravili rovno seriál, keďže je film aj tak rozdelený do 6 partov, ktoré by ale v takom prípade potrebovali zostrihať, aby z nich mohli byť regulérne epizódy. Vystrihnutie alebo možno úmyselná absencia vtípkov napomáha osudovosti a dramatickosti. Postavy podľa mňa fungujú výborne, každý má niečo svoje čo ponúknuť. Veľmi vítam zmenu vzhľadu Steppenwolfa aj jeho preradenie v hierarchii na nižšieho záporáka. Skutočne z neho ide patričný rešpekt aj strach. Finále dosť podarené. Vo výsledku si myslím, že fanúšikovia budú nadšení. Takže páčilo, a hej, musím uznať, že možno škoda, že pokračovanie sa nezrealizuje, lebo našliapnuté to malo slušne.

Kořist (2019)

Očakával som bezpríbehovú, miestami sračkovitú záležitosť na spôsob MEG-a... no ale musím povedať, že "Crawl" je skutočne dobrý film (absencia poriadneho príbehu vôbec neprekáža). Atmosféra aj napätie výborne fungujú. Je tu síce množstvo lakačiek, avšak nie sú príliš okaté a niektoré sú vydarené. Herci (dcéra, otec a samozrejme Cso-Cso) sú výborní. Vizuálne na úrovni. Dramaticky slušné a uveriteľné. Chyby to pomerne postráda, akurát jedna z mála súvisí so zápletkou, a tým pádom aj s celým dejom - jazero s obrími jašteričkami hneď vedľa mesta, vedľa rodinných domov?!! Watafak?!, čo je samozrejme problém. V celom filme nezaznie ani jeden vtip, nie je tu ani žiaden náznak humoru. Celé to je pochmúrne, komorné, skrátka také, ako má takýto počin byť, a preto tá titulková pesnička (hej o 🐊) sa sem absolútne nehodila. P.S.: Som nesmierne šťastný, že to pejsek prežil.🐾

Junior (1994)

Má to bezpochyby množstvo problémov, či už malých alebo veľkých (čo inak očakávať od tak absurdnej, avšak vtipnej zápletky). Ale "Junior" je milá rodinná komédia, ktorej chýba síce úplný dostatok humoru, ale rozhodne som sa nenudil. Pôrod a zároveň celé vyvrcholenie boli zato veľmi podarené. Arnie a Danny DeVito si to užili, to bolo jednoducho cítiť.