Válka světů (2005)

V rámci žánru katastrofický film výborné. V rámci témy "mimozemský útok na Zem" taktiež výborné. "Vojna svetov" vyniká spomedzi podobných filmov pohľadom na vec nie hrdinov, ktorí sa postavia zlu odvážne čelom a zachránia planétu a pod., ale práve vo veľkom zachytáva dopad mimozemskej invázie z perspektívy obyčajných trpiacich ľudí. To dáva príbehu veľkú osudovosť, ktorú je od cca 20. minúty (začiatku invázie) cítiť. Takéto chladné filmy (ktoré majú navyše ešte aj filter, z ktorého ide chlad) nie sú pre Spielberga typické. Dal si ale záležať a natočil to skutočne dobre. Časté kamerové dlhé zábery pekne dokresľujú udalosti a zachytávajú emócie postáv. Williamsova hudba nie je zbytočne epická - naopak je tichšia, a keď znie, dotvára mrazivú atmosféru. Problémy filmu sú spojené s alienmi - 1. ako vedeli, čo bude za milióny rokov na Zemi? a 2. keď nám sú predstavení ako neviem ako veľmi vyvinuté bytosti, tak prečo skončia kvôli tak banálnej veci. Vizuálne spracovanie na vysokej úrovni. Herecky parádne zahrané.

Wonder Woman (2017)

"Wonder Woman" je zaiste najlepším filmom z DCEU, ktorý nám bol doteraz predstavený. Parádne akčné scény - či choreograficky, tak aj vizuálne (mimo záverečný fight) - ktoré vhodne využívajú slow motion. Slušný príbeh s nevšednou pointou na zamyslenie. Dosť vydarená hudba. Sympatické postavy. Akurát Gal Gadot mohla byť v niektorých situáciách presvedčivejšia. Keby to porovnávam s prvým Kapitánom, Wonderka by jasne vyhrala - minimálne vďaka udržaniu solídnej historickej atmosféry.

V síti (2020)

Obdivuhodný sociálny experiment, ktorý sa zaoberá v poslednej dobe často "omieľanou" témou. O potenciálnom nebezpečenstve internetu (teda hlavne sociálnych sietí) sa hovorí už dlho a veľa. Aj keď nám to dakedy už možno lezie krkom - tie reklamy a výukové videá a pod., tak tento projekt dokazuje, že stále o tom treba hovoriť, ale možno takouto metódou ako k tejto závažnej téme pristúpili tvorcovia V sieti. Pokojne si myslím, že tento film by sa mohol alebo dokonca povinne mal púšťať žiakom (najmä tým, ktorí sú v začiatku puberty) v škole v rámci nejakej akcie. Super je, že boli spravené 3 verzie pre 3 vekové kategórie, čiže tí menší sa vďaka tomuto môžu podobným veciam vyvarovať. Nesmierne obdivujem Víta Klusáka, Barboru Chalupovú, maskérov, dizajnérov, technikov, skrátka celý štáb a pracovný tím, pretože to prostredie, spracovanie, ale určite aj veľké fyzické a najmä psychické vyťaženie a celá odvedená práca je tu na maximum vidieť. Nemôžem zabudnúť, samozrejme, ani na skvelé trio herečiek, ktoré podali obdivuhodné výkony. Ten nátlak na ich psychiku musel byť počas nakrúcania enormný, hlavne, keď sa pred ich očami zjavili tie hovadské dildá. Museli vedieť pohotovo improvizovať a emócie držať na uzde. Akože... Keby tam nie je tá cenzúra, tak by som sa asi vygrcal na obrazovku. A extrémne nechutné to bolo aj s ňou. Zaujímavé boli samotné stretnutia s tými prasatami, na ktorých konci dostali zaslúženú výslužku. Viditeľné bolo, ako im gate začali rýchlo smrdieť. Najmä tým dvom najvýraznejším hovadám. Hudba perfektná. Čiže ešte raz, parádny projekt, ktorý u nás, ale zrejme aj široko-ďaleko nemá obdoby.

Frčíme (2020)

Milé, vtipné, pohodové, ku koncu dojímavé (žiadny prehnaný happy end sa nekonal). Zaujímavý pohľad, ako by asi v našom modernom svete žili fantasy bytosti. Animácia znovu fantastická. Príbeh a zápletka možno nie sú originálne, ale tuto to bez problémov stačilo. Som veľmi rád z absencie záporákov, aj keď sa do takýchto filmov velice núkajú. Nachádza sa tu niekoľko drobných mušiek, ale tie zážitok určite nepokazia. Hudba ušla. Výborne nadabované ("Onward" som videl v origináli). Skrátka pravý pixarovský film.

Vyšinutý (2020)

Extrémne napínavá záležitosť, ktorá je skvelá vďaka svojej reálnosti. Od sekvencie na semaforoch to naberie pekelnú atmosféru, napätie sa začne rýchlo stupňovať a diváka postupne začne šokovať činnosť chlapa, ktorému zajebalo, s parádne chladným ksichtom Russella Crowea. Ďalší herci sú tiež veľmi slušní. Dej nie je úplne bezproblémový, celé je to dosť jednoduché v podstate bez akýchkoľvek zvratov, ale funguje to výborne. Na základe traileru som si myslel, že pôjde o taký ten typ filmu, pri ktorého násilných častiach sa niekedy aj usmejem a pokrútim hlavou, no nestalo sa tak. Úplne sa to do mňa zarezalo a pustilo ma to celého vypätého až po finále. "Narušený" je určite jeden z najlepších thrillerov, aké som kedy videl.

John Williams ve Vídni (2020) (koncert)

Vydarený koncert Maestra Johna Williamsa. Je obdivuhodné, že aj vzhľadom na svoj vek je stále čulí a skladateľsky aktívny. Slovami sa ani nedá opísať, akým obrovským prínosom do filmovej hudby je Pán Williams. Toľko rôznych ikonických a pamätných soundtrackov a motívov nemá na svojom konte nik z tejto brandže a myslím, že pretečie ešte množstvo času, kým sa mu dokáže (pokiaľ vôbec) niekto aspoň vyrovnať. V rámci koncertu bolo počuť známe - ikonické i menej známe skladby. Trošku ma sklamal hudobný program (pár ikonických skladieb chýbalo), ale dve posledné to zaplátali. P.S.: Prajem Maestrovi veľa zdravia a ešte množstvo úspechov, pokiaľ svoje remeslo nezavesí na klinec.

Hanebný pancharti (2009)

Krásne atmosférické (dialógové) scény. Parádne zahrané, najmä Christoph Waltz - tie jeho ksichty a pózy. Príbeh zaujme a rýchlo odsýpa aj vzhľadom na stopáž. Postavy dramatické, ale samozrejme nesmú chýbať aj nejaké tie "komické". A čo by to bolo bez poriadne šokantného, strhujúceho a hlavne krvavého finále? = film by Quentin Tarantino

Volání divočiny (2020)

"Volanie divočiny" je príjemná a milá rodinná podívaná. Film sleduje životný príbeh psa Bucka od domáceho maznáčika až po vodcu vlčej svorky. Hneď od začiatku mi prirástol k srdcu. Čím dlhšie film trval, tým sa to zvyšovalo. Je skutočne obdivuhodné, že sa to tvorcom podarilo. Buck je totižto čisto digitálna postava, žiadne motion capture (CGI je veľmi slušné, takže rozhodne sa netreba nechať odlákať trailerom). Navyše je to zviera, ktoré nič nehovorí, nachádza sa medzi kopou hraných postáv, no aj tak z neho vyžarovali neskutočné emócie a city. A stal sa bezpochyby najlepšou postavou filmu. Samozrejme aj kvôli charakterovému vývoju, ktorým si prešiel, aj vďaka dobročinným skutkom, ktoré vykonal. Na druhú stranu Harrison Ford ani Omar Sy či ostatní vôbec nezaostávajú. Príbeh je veľmi pekný, niekedy zábavný, niekedy dramatickejší, niekedy aj smutný a dojímavý, no hlavne je veľmi milý. Hudba je takisto pekná, ale zakaždým, keď bolo počuť hlavný soundtrack, tak mi to pripomenulo "How to Train Your Dragon", takže som si bol ešte pred záverečnými titulkami celkom istý, že o hudbu sa postaral John Powell😂. Celkovo sa jedná o film, s ktorým nemám v podstate žiaden problém a určite sa zaraďuje medzi moje TOP-ky tohto roku.🐾

The Mandalorian - Kapitola 16: Záchrana (2020) (epizoda)

Po finále mám zvláštny pocit. Čakal som čosi iného. Samozrejme epizóda parádna, aj keď rozhodne nie najlepšia. Dúfal som v Ahsoku, no nečakane sa objavil Luke (k jeho vzhľadu sa fakt vyjadrovať nechcem). A skutočne to bol silný moment. Ale pravdepodobne sme sa rozlúčili s Groguom, aspoň čo sa seriálovej tvorby týka. Keby si ho vezme Ahsoka (a teraz sa budem opakovať asi už po miliónty raz), bola by pripravená fantastická pôdička pre jej seriál. No musím povedať, že tretia séria Manda je po tomto pre mňa veľkou záhadou. P.S.: Historicky prvá potitulková scéna v Star Wars bola podarená, avšak čakal som nejaký cliffhanger na pokračovanie, ktorý tu v podstate aj je, len na niečo iné. Nenechajte sa zmiasť názvom, malo by totiž ísť o seriál. Na Bobu sa veľmi teším!