Oppenheimer (2023)

Jak zde už zaznělo několikrát, Oppenheimer je již klasický "Nolan" s vyprávěním v několika rovinách. Tentokrát jsou pro diváka i zřetelnější, než například u Dunkerku. Bohužel, v jedné, té humanistické, úrovni jeho film zestárl 24. února loňského roku. Kdy putinisté napadli svobodnou zemi a neštítí se ničeho, ani civilních obětí, ani vyvolání hladomoru v rozvojových zemích. Na tyto mocnosti musí být stále k dispozici velký ohnivý klacek, který je jako jediný bohužel dokáže zadržet před jejich rozpínavostí. Bohužel.

Erhart (2022)

Na mysteriózní film hodně předvídatelný děj.

A pak přišla láska... (2022)

Já tomu dám 4/5, protože herecké výkony v posledních 40 minutách se v českém filmu dlouho neviděly. Režisér nechal herečkám prostor v dlouhých, i několikaminutových, záběrech, aby se rozehrály. A je to herecký koncert, zejména Pavly Tomicové. A ten pomalý rozjezd ze začátku k tomu v podstatě patřil, stejně jako závěrečné vyznění příběhu.

Papežův vymítač (2023)

Ověřený způsob vyprávění už od Friedkina z roku 1973 doplněné o moderní prvky. To vše postavené na příběhu skutečného vatikánského vymítače. Je to odpočinkový horor, ale nenudil jsem se. Na hodinky, kdy bude konec, jsem se všehovšudy podíval asi jen dvakrát, což u tohoto žánru znamená úspěch.

Supercela (2023)

Dvě hvězdy za použití originálních záběrů od skutečných lovců bouří. Jinak scénář i režie jsou čistokrevný odpad!

Král Šumavy: Fantom temného kraje (2022) (seriál)

Takové bez atmosféry nepřesvědčivé. Natáčelo se na skutečné Šumavě. Přes to sérii chybí atmosféra pohraničních hor s prudkými změnami počasí. Příběh dobře postavený, ale realizace byla evidentně limitovaná omezeným rozpočtem pro uvedení pouze na Voyo.

Všechno, všude, najednou (2022)

Já tyhle filmy, jako byl před 4 lety i korejský Parazit, zbožňuju. A tohle je vyprávěném v dokonalém obrazovém multitaskingu, jako když vám fantazie jede na plné obrátky a nápady a výjevy se začnou předhánět, těkat. A tady se to podle mě dokonale podařilo zhmotnit v obrazu a zvuku.

BANGER. (2022)

Tohle už má úroveň prvniho Trainspottingu.

Jan Žižka (2022)

Profesionálně zahrané a překvapivě i velmi dobře zrežírované.

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Po velmi dlouhé době vydařená původní pohádka. Trochu jsem se bál, že zůstane ve stínu Krkonošských pohádek z večerníčků, ale nestalo se tomu tak. Možná i díky koprodukci čtyř televizních stanic tří zemí. Moderně pojatý příběh s postavami, které nemají jednoduché černobílé charaktery, ale tyto se v průběhu vyvíjí. Poprvé se ukáže, že mýlit se může i nadpřirozená pohádková postava a svůj omyl dokáže přiznat. Pohádka dává poselství, že kdo v životě klopýtne, ale z vlastní vůle se napraví, může dojít k pohádkovému štěstí a lásce. A zároveň scenáristka poprvé vycházela z legend o Krakonošovi i s pověstí o jeho původu.