Duna: Část druhá (2024)

Nemůžu ani popsat pocity blaha, které jako čtenář knihy z tohoto filmu mám. Ano, Denis Villeneuve pochopil o čem Herbertova Duna je. A mé obavy z adaptace některých pasážÍ zde samotný režisér úmyslně změnil k obrazu svému a nutno dodat, že k lepšímu vyznění celkového příběhu o zrodu tyrana. V podstatě tedy se mi film líbil stejně, někdy i více než kniha. Paul tady není jen osobou, která se obává o budoucnost galaxie a snaží se jí změnit, aby pomohl všem. Nikoli, přijme svůj osud a cíleně zvolí utrpení galaxie pro vykonání své pomsty a upevnění své moci. Je to film nad kterým můžete přemýšlet, filozofovat, jednotlivé záběry si zarámovat, prostě ten důvod proč chodit na tato mistrovská díla do kina. A že to mistrovské dílo je! Od obrazu po ozvučení až po geniální Zimmerovu hudbu. Jako malý jsem chodil do kina na trilogii Pán prstenů a věděl jsem, že zažívám něco, co se jen tak nezopakuje. Teď jsem ten pocit měl znovu. A jak jsem Denise Villeneuvea tolik nemusel, tak se díky Duně zařadil po boku velikánů jako Nolan nebo Kubrick. Jen tak dál i s tím svým přístupem: vyprávění obrazem a nikoli replikami. O tom by film měl být! P.S. Netuším, jak by to šlo natočit lépe! 95%

Mary & George - Druhý syn (2024) (epizoda)

Příjemné překvapení v němž byly načrtnuty a představeny zajímavé charaktery jejichž odlišnosti tvoří a zřejmě budou tvořit děj příběhu o vzestupu jedné bezvýznamné rodiny směrem ke královské spalující záři. 85%

Mary & George - Královna je mrtvá (2024) (epizoda)

Tak co jsem ubral na minulém díle, to tentokrát přidávám. Linky dospívají ke svému vyvrcholení. Karty se odkrývají a George poznává, že prostě kvalitám své matky nestačí a rodina bez ní nepřežije. To co přijde poté je Hra o trůny ve své nejlepší podobě. A důkaz, jak moc je tento seriál excelentní. Vy, co jste ho odsoudili pro jeho homosexuální hrátky v prvních dvou dílech, právem nyní plačte! 90%

Mary & George - Spíše z úcty nežli z lásky (2024) (epizoda)

Asi zatím nejlepší díl. Aneb politická hra za jakou by se nemusela stydět ani nejlepší řada Hry o trůny. Včetně té nahoty a sexu. Pokud jsem minule psal, že Julianne Moore je takový Jamese Keziah Delaney (TABOO), pak tento díl to jen potvrdil. A já tvůrcům smekám, neb po řadě historických propadáků posledních let je tento přímo balzámem na duši diváka lačnícího po kvalitní historické sérii ala The Tudors. A k tomu s výborně napsanou hlavní ženskou (anti)hrdinkou. 95%

Mary & George - Štvanice (2024) (epizoda)

Dobrá, tak ta záře zase tolik spalující nebude, neb království je v rozkladu, ale o to zajímavěji se nám při konfrontaci s ideemi postav vybarvují jednotlivé charaktery. A Julianne Moore mi začíná připomínat Toma Hardyho z Taboo. Akorát méně násilnického, ale ne o krok, ale hned o dva kroky vepředu. Před všema ostatníma. 85%

Mary & George - Válka (2024) (epizoda)

Excelentní a v podstatě uzavřený závěr. Dále by to mohlo pokračovat už jen k Anglické revoluci. To už ale je jiný příběh. Postavy zde dochází ke svému konci. Někdy špatnému, jindy otevřenému, ale v zásadě nikdy k dobrému. D. C. Moore to má pevně pod palcem a moc dobře ví, co chce jakým obrazem vyprávět. Jeden z těch mála projektů, který dokáže nadchnout pro studium historie. Alespoň té britské. 90%

Mary & George - Vlk a beránek (2024) (epizoda)

Laťka stále na úrovni. Prohlubování znalostí jednotlivých charakterů a jejich vývoj je správně usměrněn a rozmělněn, aby na seriál příliš nekvaltoval, ale zároveň aby nenudil. D. C. Moore si to prostě umí pohlídat. Celé je to občas až příliš šílené, než abych si řekl, že je to pravda, ale kouká se na to opravdu výborně. 85%

Mary & George - Zlaté město (2024) (epizoda)

První zvolnění tempa, díky kterému snížím mírně hodnocení. To neznamená, že je tento díl horší. Jen oproti předchozím dílům je o 5 procent slabší. Na výsledný kvality a verdikt to ovšem nemá vliv. Seznamování George s kralováním je krásně naivní. Stejně jako samotný George, který se tuze rád nechá nadchnout hloupostmi. Mary naopak hraje svou velkou hru o trůny, která spíše než o království je o rodině. Nicméně ono království v ní má také svou silnou stránku. Moc se těším na poslední tři díly. 80%

Temný případ - Noční krajina (2024) (série)

Jak celá série dobře začala, tak později spadla spíše do průměru s nadprůměrnou atmosférou. Co nejvíce Noční krajinu potápělo? Ne tak zajímavé postavy a děj, který stojí na místě a kouká, kam by pokračoval. Co naopak musím vychválit? Pak je to racionální vysvětlení většiny záhad. A tu a tam pokouknutí a odkázání se na výbornou první sérii. Rozhodně to na plný počet hvězd nestačí, ale na průměrnou kriminálku ano. 70%

Asterix a Obelix: Říše středu (2023)

Ať si každý říká co chce, já byl touto francouzskou komedií mile potěšen. Ano, Gérard Depardieu je prostě lepším Obelixem, ale to nic nemění na tom, že jsem se často fakticky nasmál jednotlivým vtipům. Není to žádná áčková klasika, která by udělala díru do filmového nebe. Je to ale pohodová komedie, kterou si v budoucnu rád připomenu u víkendového oběda. 65%