• Fantasy

Proč? 13x proto - Série 2 (2018) (série)

Popravde som nevedela čo od druhej série očakávať, snáď som čakala ďalšiu samovraždu a ďalšie pásky, lebo inak mi ten názov a k tomu pokračovanie až tak zmysel nedávalo, no je to inak. Dozvedáme sa mnoho vecí, zisťujeme čo nám bolo možno zo strany Hannah podané veľmi jednostranne a prehnane. A že vlastne nie celý jej život bol jedna veľká čierna diera, no boli to problémy, s ktorými sa dnes stretajú mnohí a ona ich nedokázala spracovať a nedokázala nájsť adekvátnu pomoc. Síce nie až tak dobré ako prvá séria, ale stále veľmi dobré.

Proč? 13x proto - Série 1 (2017) (série)

Silná téma, spracovanie s nádychom retro, retrospektívny pohľad, naturalistické zábery, násilie, drogy, šikana, celá katastrofa stredoškolského života v kocke, veľmi chytľavé a dojemné. Je trocha na škodu, že netflix vypustil scénu kde pácha Hannah samovraždu - vraj to zvýšilo mieru samovrážd v dobe uverejnenia, no na mňa to všeobecne pôsobilo tak, že nie len tú emočnú bolesť, ale pri tom pohľade aj tú fyzickú bolesť som cítila s ňou až to mrazilo, za mňa by to skôr malo pomáhať uvedomiť si, že toto nie je cesta.

Proč? 13x proto - Série 4 (2020) (série)

Hodnotenie som dala oproti iným nadmieru pozitívne, ale snažím sa na to pozerať pohľadom diváka a schopnosti zaujať a podať niečo iné ako mnohé bezduché seriály, napriek tomu, že pri porovnaní s prvou sériou sa stratila pôvodná skvelá myšlienka, tak je rozhodne na zamyslenie sledovať s akými vecami dnes zápasí mládež (síce americká, ale ono to zasa zachvíľu bude už aj tu).

My (2019)

Začiatok sľubný, ale potom 3/4 filmu nuda, bez logiky, bez akéhokoľvek strachu. Vo väčšine filmu nelogické prepojenie na hlavnú hrdinku, až úplne na konci sa čo-to vysvetlilo, ale aj tak zostávajú diery a dosť značné na to, aby mohol niekto film označiť za dobrý horor. Aký taký spád nastal až na záver filmu, kde je to celé trocha akčnejšie a záver "typicky" hororový, no aj tak slabota. Paralely a metafory neboli dotiahnuté do konca a v podstate je vylúčené, že by film mohol mať pokračovanie, kde by sme dostali vysvetlenie prečo a ako. V takto ladenom filme by som skôr uvítala napojenie na nejakú záhadnú legendu, ktorá by veľa vecí podtrhla a dala im svoje tajomno a vlastnú logiku. 1 hviezdička, len za ten záver.

Carrie (2013)

Tento hororový film ako klasiku podľa názvu som postrehla už dávnejšie, ale keďže viem, že je to Kingovka a som aj milovník kníh, tak som pokladala za správne najprv prečítať knihu a potom pozrieť film. Na film som sa tešila, no chyba. Ešte by som opomenula, že príbeh je zasadený do dnešnej doby smartphonov, že obsadenie nezodpovedalo výzorom knihe (Carrie mala byť trocha pribratá), že jej matka nebola vo filme ani z polovice taká šialená ako v knihe. Že vlastne Carrie podpálila hádam polovicu mesta a svoju matku nezavraždila omylom, ale úmyselne a následne zomrela úplne na inom mieste na základe toho, že ju matka pobodala... Asi som nemala púšťať film hneď po zatvorení knihy, King sa hádam pri filme za hlavu chytá. Inak mi to minimálne z 3/4 príde ako americká teenagerovská dráma. Film sám o sebe nezáživný, zdĺhavý, občas až trápny, akcia, ktorá by za to stála sa udiala možno 10 minút. Film neodporúčam. Ešte skúsim ten starší, hádam ma sklamem menej...