Pán času - The Return of Doctor Mysterio (2016) (epizoda)

Man of Steel my arse... Toto je ono. Supermanovská homáž sympaticky, podomácky. :-D Zdanlivá jednorazovka Nardole sa nečakane vracia, aby ukázal, že má potenciál a aj istú vážnosť ako nový parťák v TARDIS. (No vyhoďte ho, keď tak múdro a rozvážne vládol Byzantskej ríši...) Doktor perlí ako vždy. A máme tu aj návrat suchárskych mozgožrútov z predchádzajúcich Vianoc... Oddychovka, ktorá sa na nič nehrá. P.S. Hláška o odvedení pozornosti Pokémonom Go ma dorazila. X-D Moffat je večné decko, ale podarené decko. //// Zaujímavé komentáre: mad_ness, Spenatka, BR23, Šimpy

Pán času - The Time of the Doctor (2013) (epizoda)

Ako finále siedmej novodobej série a zároveň prvého polstoročia Doktorových dobrodružstiev je to občas trošku prekombinované. Na nejaké bombastické rozriešenie dožívajúcich záhad a zápletiek predchádzajúcich sérií som ani nečakal, no viaceré z úvodných gagov ma nechali chladným (hoci Clarina zlatá povaha a predvianočné zmätkovanie sem-tam zachraňujú slabšie humorné pasáže v prvej polovici špeciálu). Našťastie sa dej po prvej tretine triezvo začne otáčať smerom ku komornejšej atmosfére a sústreďuje sa na osobnú stránku Doktorovho doterajšieho života a jeho vyrovnávanie sa so svojou zdanlivo neodvratnou, už definitívnou smrťou. Myslím, že neprezradím žiaden šokujúci spoiler, keď poviem, že sa v konečnom dôsledku všetko na dobré obráti. (Každý to čakal, nebuďme naivní.) Podstatný je tu skôr fakt, čo si Doktor svojím dlhým pobytom v izolácii a snahe ubrániť mestečko pred postupným defilé svojích klasických i novších protivníkov vytrpí. A ešte podstatnejšia je skutočnosť, že prvýkrát v päťdesiatročnej histórii seriálu podstúpi novú regeneráciu pokojne, bez nervozity, konečne vyrovnaný so svojou doterajšou existenciou, prvýkrát naozaj odhodlaný začať odznova a pokračovať ďalej. Ledva doznie Jedenásteho precítený rozlúčkový preslov, sotva zaschnú Clarine (a divácke) radostno-smutné slzy, ledva sa človeku stihne vryť do pamäti Jedenásteho priateľsky vystretá ruka a chlácholivé "Hej...", dorazí v posledných pár sekundách dezorientovaný Dvanásty so svojou vizážou dôstojného, roztržitého profesora. Od úplnej hlbiny osobnej depresie, ktorú sme videli rok predtým, prešiel náš excentrický mimozemšťan dlhočiznú osobnú púť. Nebola to práve prechádzka ružovou záhradou, ale stálo to za to. Po veľkolepej regenerácii so schválne antiklimaktickým vyvrcholením je Doktor znovu navonok starší. Už sa nepotrebuje skrývať pred vlastnou minulosťou pod chlapčenským imidžom. No jeho druhá mladosť akoby sa ešte len začínala. Hádam mu budú dobre slúžiť tie nové obličky. :-) //// And now it's time for one last bow, just like your other selves... Eleventh's Hour is over now, the clock is striking Twelve's... //// Zaujímavé komentáre: DaViD´82, Beckett51, cjmafia.

Pán času - Twice Upon a Time (2017) (epizoda)

Podľa mňa tretí najlepší vianočný špeciál seriálu. Tento špeciál nie je o veľkej akcií a hrmote, ale o historickej pamäti, spojeni minulého a terajšieho, spojeni postaršie vyzerajúcich inkarnacii Doktora, v mnohom podobných i odlišných. A dôstojnej spomienke na starých priateľov i na Vianoce za prvej svetovej vojny.

Pán času - Vánoční invaze (2005) (epizoda)

Celkom príjemný úvod do rodiacich sa dobrodružstiev desiateho Doktora, hoci je pravda, že prvotnú časť deja prevažne predrichme. :-)) Obľúbená scéna: Tennantov Doktor názorne predvádza, ako sa z obyčajnej vianočnej mandarínky môže stať smrtiaca zbraň. ;-) Určite jeden z lepších vianočných špeciálov Daviesovej éry, no je z neho ešte cítiť určitú novosť a neskúsenosť produkčného a scenáristického tímu v závere prvého roku po obnovenej premiére seriálu.

Pán času - Vánoční koleda (2010) (epizoda)

Máme nového Doktora, hor sa parafrázovať vianočné klasiky ! ;-)) Plusom však je, že je to scenáristicky zvládnutý a kreatívny vianočný špeciál, hoci v jadre ostáva verný inšpirácii Dickensovou nadčasovou predlohou. :-) Pre mňa osobne druhý najlepší vianočný špeciál seriálu, po Snehuliakoch.

Pán času - Vody Marsu (2009) (epizoda)

Keby zo špeciálov z 2009-ho nakrútili iba tento jeden, nemal by som s tým najmenší problém. Zdá sa, že najväčšiu kvalitku si nechali celkom na záver štvrtej série. Vidieť desiateho Doktora, ako konečne pochopí, že ho začína pohlcovať jeho vlastná sebaistota a narastajúca arogantnosť, je ozajstný zážitok. Len škoda, že výsledný dobrý dojem z tohto špeciálu kazí nasledujúca, nezvládnutá Tennantova derniéra. Na The End of Time môžem nadávať koľko chcem, ale kým má Desiaty aspoň ponuré ale ľudské predfinále v podobe tohto špeciálu, dovtedy mi jeho éra úplne nezhorkne (hoci nie je mojím obľúbeným Doktorom). Hosťujúcemu obsadeniu jednoznačne kraľuje Lindsay Duncanová. Myslím si, že Russell si vôbec nemal čo vyčítať, keď ju obsadil namiesto pôvodne plánovanej Mirrenovej. Zaujímavé komentáre: DaViD´82, PanCitron.

Pán fanoušků: Společníci Prstenu (2005)

Spackaný dokument. Výber témy je OK, ale je vidieť, že ide o lacnú produkciu a že sa to až príliš snaží opičiť po dokumentoch typu Trekkies. Žiaľbohu, veľa nového som sa nedozvedel, lebo o vzniku a vývoji Tolkienových fandov a vplyvu jeho diel na popkultúru som už niečo za tie roky pochytil.

Pán prstenů (1978)

Je to skôr výpravnejšie tech demo na Bakshim obľúbené rotoskopovanie, než pokus o serióznu adaptáciu s dobre zrozumiteľným dejom a bez nechcene komického imidžu a vyznenia postáv. Scenáristi navyše neverili v elementárnu inteligenciu divákov, o čom svedčí zmena Sarumanovho mena na "Aruman" - vraj preto, lebo sa báli, že si ho ľudia budú pliesť so Sauronom. No comment. P.S. Ak chcete, prečítajte si tento vtipný článok o problematických aspektoch filmu: http://flyingmoose.org/tolksarc/bakshi/bakshi.htm