A co když je to pravda? (2005)

Jedná z tých pozerateľných romantických komédii. Na koniec presladená, predvídateľná, ale vo svojej podstate veľmi milá a nenásilná. Žiadne extra herectvo, len sympatický herci a naozaj chvíľami vydarený ,,nefekálny" humor. Komédia pre deti i dôchodcov. Hodnotenie 60%

A-Team: Poslední mise (2010)

Na A-Team som sa nesmierne tešil a vedel som, že to bude buď veľká zábava (naznačoval to trajler), alebo úplná katastrofa. Som rád, že z tohto pokusu oživiť partičku bývalých seriálových hrdinov 80 rokov sa stala veľmi podarená, akciou nabitá a veľmi zábavná jazda. Film sa nesnaží nikomu nič vsugerovať na spôsob, chceme svetový mier, len baví. Zápletka nijak premakaná, jednoducho kopírujúca originál, respektíve vysvetľujúca začiatky pôvodného seriálu. Postavy výborne obsadené, bál som sa predstaviť si ako nahradia pôvodné ksichty, ale naozaj sa zadarilo. Hlavnou devízou je tempo akým film plynie a fakt ,,odpalové" hlášky v niektorých momentoch. Tá ,,kade sa ide na Berlín" ma skoro zabila :-). Akcia je samozrejme nereálne a prehnaná, treba vypnúť mozog, ktorý rieši realitu a gravitáciu, ku koncu celkom zabitá scénou s kontajnermi, ale tak to asi má byť pri takomto type filmu. Prototyp filmu na pobavenie sa v kine, ktorý neurazí ak nie ste úplní filmoví ,,svetci", ja som bol z výsledkom naozaj nadmieru spokojný. Hodnotenie: 80%

Bílá stuha (2009)

Tempo pomalé, ale film zaujme hneď od začiatku, pretože jasne cítiť atmosféru strachu, dohadov, nenávisti i zloby a vy stále čakáte, čo sa bude diať a či sa niečo z ponúknutého a dejovo pochmúrneho klbka ľudských osudov v najbližších minútach rozuzlí. Film je celkom surový, i keď nie priamo vizuálne. Surový je najmä k osudu jednotlivých postáv, ktorých psychické rozpoloženie väčšinou vyústi k tragédii, ktorú nepredvídate. Film o nevinnosti, krutosti, smrti i o rozdieloch jednotlivých spoločenských vrstiev, kde spoločným znakom je krutá realita i nepochopenie. Haneke film natiahol cez dve hodiny, či ho však dopozeráte a zaujme vás rozhodnú už prvé minúty, kde presne vycítite čo od tejto čiernobielej drámy môžte čakať. Ak budete film pozerať v nemčine ako ja, spomínaná tvrdosť filmu bude určite ešte citeľnejšia. Napriek kvalitne odvedenej filmarčine a netuctovému zážitku mi tu však na filme tohto typu chýbala jedná malinká vec. Tou je, že sa mi nevryl až tak pod kožu tým, že by ma prekvapil niečim o čom by som ešte aspoň hodinku po filme rozmýšľal ,,prečo a ako" napriek nie celkom jednoznačnému záveru. Napriek tomu počas filmu celkom silný zážitok, nič čo by som však chcel nutne vidieť znovu, film na sobotný filmový večer to rozhodne nie je :-). Hodnotenie: 80%

Black Books (2000) (seriál)

Čo na to povedať. Niektoré diely sa im nevydarili úplne, ale väčšina z nich je nadpriemerne geniálnych. Z toho vyplýva aj celkové hodnotenie a zaradenie tohto seriálu medzi moje kultovky. Dylan Moran alias Bernard Black je cynický zúbožený bastardík, majiteľ malého bezvýznamného kníhkupectva. Celý seriál sa odohráva prakticky tu a je založený na suchých dialógoch a divných situáciach. Ak máte radi čierny, ironický, dehonestujúci ľudskú osobnosť humor, tak je to to pravé pre vás. Bill Bailey ako Manny zdatne sekunduje Moranovej ,,spytej" charizme a spolu vytvárajú ideálnu kombináciu pre takýto druh komického seriálu. Hodnotenie: 90%

Bojové nasazení (1986)

Ide tu o príbeh vojnového veterána seržanta Highwaya, ktorý už má tesne pred odchodom do výslužby. No, kedže už je takpovediac ,,nepotrebný" má sklony k opilectvu a k výtržnostiam. Jeho posledná šanca je, že sa dá preveliť, do svojho bývalého pôsobiska, kde bude odovzdávať skúsenosti a mať na starosti elitnú prieskumnú jednotku .No to slovo elitnú som si mohol odpustiť, lebo jediné, čo nájde, je partička lenivých regrútov, čo majú takpovediac v prdeli a ,,hádžu na to bobek". Väčšia časť filmu sa venuje výcviku, kde sa Highway snaží urobiť z týchto povalačov mariňákov. Cesta to nie je ľahká, lebo okrem neprajnosti miestného veliteľa, súpereniu s inou rotou, ani jeho chlapi nie sú nadšení z tvrdej disciplíny a výcviku. To sa však časom mení ako sa mení ich vzťah a vojaci začínajú cítiť rešpekt, autoritu a začínajú sa stávať naozaj tým, za čo sú platený. Jednoducho dokažu už jeden druhému kryť prdel. Nečakajte žiadné veľkolepé bitky, akcie sa dočkáte tiež, pohľad na vylodenie pri výbornej hudbe je efektný (ale v žiadnom prípade nič také prepracované ako v Ryanovi),hudba je celkovo pohodová už od úvodných titulkov (také skvelé hitovky 80-tých rokov, aspoň sa mi zdalo, nie som v tomto smere expert), máme tu nejakú tú oslobodzovačku na ostrove Greneda, kde si trochu zastrieľajú medzi palmami atď... To však nie je najváčšou devízou tohto filmu. Tou sú hlášky, najmä v podaní seržanta Highwaya (Clint Eastwood). Sú to tie typické vojenské odjeby a humor typu :,,odtrhnem ti hlavu a naserem do krku", pri ktorých sa mi rozum zastavoval. Výborný je aj český dabing a na to, že je to film z 86-teho si nedávali servítku pred ústa a fuck je naozaj jebať a shit je naozaj kurva...(inak neviem po anglický ani slovo) a ja som sa naozaj skvele pobavil. Nečudo Eastwooda môžem a dokonca si tento film sám zrežíroval, čiže mal asi dosť voľnú ruku a nesie to jeho rukopis, čo je dobré. Pre mňa je tento film skvelý, ale viem si predstaviť ľudí, ktorý tento žáner nemajú radi a tým by mohol film priniesť sklamanie. Takže nič pre romantikov a pre tých, ktorý nemajú radi hlášky typu: ***,,Ja som jebal, keď bol Kristus iba ucho" ***,,Potom nejaký kokot domov napísal, že si zmočil knót a hovno spadlo na vetrák... prišla komisia prihriatých kongresmanov, zakázali nám do bordelu a my ako správna námorná pechota hups do najhoršieho bordelu, kde sme chytili filcky a tripla" ***,,Som zlý, hnusný a unavený, žeriem ostnatý drôt, čúram napalm a trafím dávkou blšiu riť na dvesto metrov, tak sa bež srať inde..." ***SUDCA:,,Seržant Highway, opilectvo a výtržnosti, bitka vo verejnom bare, močil ste na policajné auto" HIGHWAY:,,Bola to jediná možnosť pane" ***POLIŠ:,,Ja žiadnú zľavu nejakému zasranému mariňákovi nedávam" HIGHWAY:,,škoda, za to tvoja stará áno" ***,,Nedávaj mi to pašované cigáro ku ksichtu, lebo ti ho vrazím do prdele, až si budeš musieť zapáliť nos" ***,,Keby som bol taký škaredý ako ty, vystupoval by som v kampani za zníženie pôrodnosti" ***,,Volám sa seržant Highway a vypil som viac piva, vyšťal viac krvi a mal viac báb a zmlátil viac chlapov, než vy všetci blbci dohromady... chlapi vy sa mi vôbec nepáčite. Ja to nerobím pre to, aby som s vámi vyvádzal v sprche, volové..." Hodnotenie: 80%

Božský Bruce (2003)

Carryho mám rád, Freemana milujemPredstaví sa nám tu ako Boh, ktorého tak Bruce neúnavne ,,napadá" a ich prvé stretnutie je naozaj nezabudnuteľné. Bruceova nespokojnosť vs. stoický kľud muža v bielom obleku v bielej budove, plného charizmy a aj zaujímavých múdrosti ako, že:,,tí najšťastnejší ľudia niekedy smrdia večer až veľmi vysoko do neba" vás naozaj pobaví a nenechá na pochybách, že aj zbytok filmu sa bude niesť v duchu príjemného humoru a skvelých hlášok. Okrem Freemama si tu zahrala aj Jenifer Aniston (Bruceova priateľka Grace Connely) a menšiu roličku tú má aj Catherine Bell (známa zo seriálu JAG). Celkovo hodnotím film ako pohodovú vec zo zaujímavým nápadom, celkom pohodovým humorom, ktorý vôbec nevyznieva trápne alebo gíčovito, poprípade nasilu ... a hereckými výkonmi na úrovni aká je vyžadována od takéhoto druhu filmu, autori sa snažili vniesť tu aj trochu poučenia a zamyslenia sa nad tým čo vlastne chceme formou Božích poučení, ale to všetko takou odľahčenou formou. Páčil sa mi aj mix použitej hudby, ktorá vycházala najmä zo situácii vo filme od hitoviek 80-tých rokov cez Barryho Whita až po tú prerobenú vec od Elvisa (nemám pamäť na anglicke názvy). Nedosahuje to kvality naj ... Carryho komédii, ale mne sa to páčilo a myslím, že to neurazí nikoho, je to taká zábava pre celú rodinu a to bol pravdepodobne aj zámer autorov. Hodnotenie: 70%

Božský Evan (2007)

Film je zaujímavý najmä tým, že nás takmer celým sprevádzajú zvieratá všetkých možných druhov. Vo väčšine záberov je zvierat viac ako ľudí, čo je však dosť pochopiteľné vzhľadom na to, aký príbeh sa nám tvorcovia snažia ponúknuť. Niektoré scény na konci sú naozaj pekné, veď v zábere stoja stovky párov zvierat. Pri týchto scénach sa otvárali ústa nejednému detskému divákovi, či milovníkovi prírody. Áno, detský divák sa zasmeje, aj keď lama donesie v ústach kladivo, opičke váľajúcej drevené polená, alebo na slonovi robiacom sprchu, ale to naozaj k dobrej komédii nestačí. Mnou očakávaná záverečná scéna, kde určite vyplácali mnoho miliónov z rozpočtu, ma však tiež sklamala. Pôsobila dosť umelo, neprirodzene, jednoducho nebola až tak "mokrá“ ak mohla a mala byť. Nedá mi ešte spomenúť, že okrasu hlavného hrdinu z prvého dielu Jennifer Aniston vystriedala nemenej zlatučká Lauren Graham a hlavného záporaka si strihol John Goodman. Taká slabšia rodinná jednohubka Hodnotenie: 40%

Cedulky (2008)

V celku podarené, herecký milé a prívetivé, ale nijak originálne. Nechytilo ma to nejak zásadne za srdce alebo iný orgán, napriek tomu pekne spracované. Čo sa mi páčilo bol aj hudobný doprovod. Hodnotenie: 80%

Cesta do fantazie (2001)

V Miyazakyho fantázii je možné naozaj všetko, od typických japonských drakov tu ďalej stretávame obrovské žaby, poskakujúce zelené hlavy, veľké bábätka a rôzne iné, pre mňa neidentifikovateľné postavy, nie je výnimočnosťou vychutnať si nejaké to zaujímavé kúzlo a po celý čas budete len čakať a rozmýšľať, čo nám tvorca predloží ako ďalší chod. Animácia je naozaj dokonalá a okrem tých všelijakých dobrých alebo zlých príšerok ma najviac uchvátilo ako dokázali pracovať s mimikou tváre a pohybov našej malej hrdinky a tak ten jej boj akoby prežívate s ňou. Nechýba trochu lásky, či už Džihirinej k rodičom, alebo k čarodejníckemu učňovi Hakovi. Je to ako by ste prežívali sen, trochu japonský, ale plný odhodlanosti, lásky a fantázie...a či už ste malý, alebo veľký, určite to uchváti každého a každý si tam nájde to svoje... Hodnotenie: 90%

Coming Down the Mountain (2007) (TV film)

Dráma, kde David (Nicholas Hoult) prežíva veľmi emocionálne a intenzívne ,,vytrhnurie" z jeho sveta, ktorý prežíva v Londýne s priateľkou. Nastáva dezilúzia, zmätok, jednoducho mozog mladistvého začína pracovať sebazničujuco a svoj hnev zameria okrem svojej osoby aj na brata z Downovým syndrómom, ktorého začne považovať za vinníka svojho nešťastia. V rozhodujúcich chvíľach aj napriek miernemu vytriezveniu robí chybu, ktorá ho môže stať budúcnosť ... Celkom pekne natočená, kvalitne odvedená práca, aj keď sa nevyhneme občasnému malinkatému klišé. Dĺžka 80 minút je však využitá naplno a moje pocity z tejto anglickej drámy sú viac ako pozitívne. Hodnotenie 80%