Seržant Thomas Highway, veterán z války v Koreji, kde získal řadu vysokých vyznamenání, je sice tělem i duší voják, ale měl problémy s pitím a následnými rvačkami, takže je nakonec potrestán a převelen. Vrací se do školy, kde má cvičit nováčky námořní pěchoty. V jednotce, kterou dostane na starost, vládne totální chaos. Všichni by to vzdali. Ne tak seržant Highway. Pěstí a upřímným chlapským slovem žene rozmazlené rekruty na cvičák, a zanedlouho udělá průzkumáka dokonce i z černocha Stitcha Jonese, který byl v civilu něčím tak opovrženíhodným, jako je rockový zpěvák. Píše se rok 1983 a cepovaní vojáci se nekompromisnímu postoji a tvrdosti svého seržanta pošklebují jen do okamžiku, kdy dostanou rozkaz k bojovému nasazení na Grenadě. (TV Nova)

Wacoslav1

Jak drsňák Clint nastoupí na scénu a začne sázet svoje nekompromisní hlášky, tak je jasný, že je o zábavu postaráno. Je to samozřejmě typický příklad military filmu z 80 let, takže je třeba přežít tu tradiční dávku Amerikanizmu, která mi však u filmů z téhle doby nevadí, protože k nim zkrátka tak nějak patří. Výcviková část je určitě podařená, ale 4* nakonec nedám za tu trochu odfláknutou závěrečnou akci kterou měli buďto víc rozvinout nebo jí do filmu vůbec nedávat, protože tam působila skoro až rušivě, ale jinak vydařená záležitost.65% ()

mm13

Tak túto opakovačku som si mohol odpustiť. Síce ani nedojalo ani neurazilo... ani pred tridsiatimi rokmi, ani teraz... ale z voleja viem si predstaviť milión iných prínosnejších "vypinakov"... tiež plnohodnotnejšie strávený čas so svojim dospievajúcim synom, hoci (vzhľadom na generačný rozdiel) prekvapujúco chvíľami až nadšeným fanúšikom Eastwooda... Napríklad sme radšej mohli dať posledného Shafta. No fakt! Až na pár podarených, dnes obzvlášť chrumkavých hlášok (Eastwood & Van Peebles) a prvých takmer brilantných 20 minút (ktoré ma pri preskúmavaní "terénu" v konečnom dôsledku oklamali) niet o čo stáť. Hlavne ako režisér (ktorý aj z fádneho scenára vymláti maximum) dospel Eastwood až v deväťdesiatkach. ()

jojinecko

Mám rád Clinta ako herca (Drsného Harryho zbožňujem!) ale s Clintom režisérom mám fakt problém (až na pár vzácnych výnimiek!). Vadí mi jeho pátos, amerikanizmus a hrdinstvo vždy namiešané so značnou dávkou mierneho primitivizmu. Ideálnou ukážkou je Flags of our Fathers ale aj druhá polovica tohto dielka, ktorú som doslova pretrpel a vravel som si, že by to chcelo už len hrdinský happyendový záver s americkými vlajkami a objímaniami ..No a hádajte ako to skončilo?! Bŕŕŕ. Každopádne prvá polovica je znesiteľná, hoci drsňák Clint sa snaží byť tak drsný, že Rambo je pri ňom sráč:) Tak nudne a sterilne zrežírovanú a s prepáčením dementnú "prestrelku" ako v druhej polovici som už dlho nevidel! Slabý odvar Full Metal Jacket (ak sa to vôbec dá porovnávať), ako vojnový film neakceptovateľné a ľahko zabudnuteľné... ()

ScarPoul

Prvá polovica je výborne napísaná, zahraná aj zaujímavá. Čím sa ale dostávame bližšie k finále, film sa stáva tradičnou patriotickou agitkou na to, ako sú vlastne američania skvelý a že stačí prečítať pár ženských časopisov, aby ženy zmenili na vás pohľad. Eastwood v najsilnejšej forme. Hláškuje, kuká na ostatných tým svojim prižmúreným pohľadom, fajčí cigary, rozdáva rany, režíruje a celkovo funguje. Len som asi viacej navyknutý na akých si jeho outsiderov a tulákov a čudákov, než vyslovene generálov, ktorý vedia dať po papuli naolejovanému Kenovi. Ale ako ukážka Eastwoodovho majstrovstva na poli žánrového filmu s jasným rukopisom, to rozhodne stojí za pozretie. ()

T2

Rozpočet $15miliónovTržby USA $42,724,017Tržby Celosvetovo $79,000,000║ Hláškujúci Eastwood je výborný len škoda že sa to postupom času premení len na reklamu na skvelú americkú armádu, ktorá z blata urobí skvelých chlapov, konflikt v Grenade je tak trošku povrchná hračička, nemá to ten správny náboj. /60%/ ()

• Natáčení probíhalo v Kalifornii. (reich)
  • Eastwood musel ještě před natáčením získat souhlas amerického ministerstva obrany, aby mohl natáčet na skutečných vojenských základnách. Ministerstvo ale nemělo příliš pochopení, a tak byl scénář změněn a pravidelná armáda v něm byla nahrazena námořní pěchotou. (ClintEastwood)
  • Kubánské obrněné transportéry, které útočí na na četu americké pěchoty, jsou BRDM-2. (Horryx)