9. rota (2005)

9. rota mě fakt překvapila, je vidět, že po Maďarech a Polácích jsou Rusové dalším postkomunistickým národem, který se naučil dělat řemeslně kvalitní žánrové filmy. Vypadá to, že česká kinematografie zůstane ve škatulce "výhradní producent vztahovek ze současnosti" brzy sama. Každopádně dobré řemeslo ještě neznamená dobrý film. Nevím, jestli má příběh o ruských vojácích obecně šanci nějak zvlášť zaujmout českého diváka, myslím si, že není důvod, proč by neměl. Spousta pětihvězdičkových hodnocení tady to potvrzuje. Já osobně jsem se ale s paragány z Afghánistánu moc nesžil, takže jsem se většinu stopáže dost nudil. Američané mají tohle řemeslo pořád ještě vymakanější, například takový Jarhead (srovnatelné téma) je o ligu dvě výš. Ale držím Rusům palce, jsou na dobré cestě.

96 hodin (2008)

Průměr, ale nadprůměrný. Hlavně díky Neesonovi, ze kterého se vyklubal stejně překvapivý akční hrdina jako kdysi Matt Damon. A jakéhosi levnějšího a méně efektního Bourneova bratříčka připomíná Taken i v jiných ohledech - drsná, zrnitá akce bez servítek, evropské prostředí, neporazitelný hrdina, lehce noirové halo. Ale přestože příšerně provařené téma podává Morel vcelku chutně, je to pořád klišé jako kráva a člověk na jeho dílko zapomene hned po posledním fadeoutu.