• Krátkometrážní

Zora Ulla Keslerová: česká královna exploatačního filmu (2018)

Nebýt vyprávění paní Ully, nebylo by o co stát. Dokument je amatérský po všech stránkách a po hodině už zcela nudný. Chybí absence filmové řeči, profesionální technika a záběrování, střihová skladba tu vůbec neexistuje a zvuk je jak z mobilního telefonu Nokia z roku 2000. Je to škoda, protože to podle mě paní Keslerovou může poškodit. Takoví herci by se neměli propůjčovat zcela amatérským projektům. Nevím, co si o tom myslet? Nejedná se o dokument, ale pouze o rozhovor.

Život herce: František Němec (2018) (TV film)

Velké zklamání. No, kdyby se nejednalo o tak významného herce a nepromenádoval se tam Jiří Strach, miláček publika, tak by to byl dokument velmi slabý. Výčet Němcových rolí je i tady na tomto webu, filmy jsme většinu viděli, mistr nám o jejich zákulisí řekl pramálo a jeho vzpomínky na Hamleta nebyly tak silné na to, aby jsme dokument hltali po lžičkách. Navíc - nazvat tento film dokumentárním roadmovie je velmi odvážné. Těch pár přejezdů autem formě nedominovalo. Kamera byla velmi unavená, bez nápadů a Jiří Strach z toho dělal něco, co vlastně nebylo. Jeho otázky byly víceméně zdvořilostní a klišé, takové anglické (hovory o počasí). O F. Němci (jako o člověku) jsem se nedozvěděla v podstatě nic. Spíš bych to nazvala Pomník herce, nikoliv Život herce - co tam o jeho životě vlastně bylo? To opravdu nemá žádný názor, jen vzpomínky na kolegy a minulost? Tři hvězdy dávám v podstatě jen z úcty k člověku, který vytvořil zajímavé role. Strach ale dokumentarista není a zneužívá jen svého postavení v ČT. Proč nám alespoň o mistrovi neřekli nic jeho nejbližší - třeba ta jeho příbuzná? Beru to, jakože to tvůrci točili ve svém volném čase a tak nějak si to ani vlastně nepřipravili. Spousta záběrů (hřbitov, Bechyně apod.) se dala točit ze stativu, mohlo tam být více poetiky a prostřihů na jeho život, přece dělá i něco jiného, než že stojí na jevišti a před kamerou...

13. komnata - 13. komnata Ivana Vyskočila (2018) (epizoda)

Tentokrát mně ani nevadil ten psychologický rozbor, asi to tvůrci vážně dělat musí a doufám, že to jednoho dne skončí, nicméně díky za to, že tam nebyla Anife, ani žádné skandály s manželkami a milenkami!

13. komnata - 13. komnata Jana Kuželky (2018) (epizoda)

Těší mě, že pořad 13. komnata portrétuje zajímavé osobnosti, i když to nemusí být vyloženě slavné hvězdy. Pan Kuželka je velmi známý, alespoň jeho tvář a teď už známe i jeho jméno, život, hereckou tvorbu a zkušenosti. Ve druhé třetině dokumentu se mi úplně zatajil dech. Silné vzpomínky, dechberoucí situace, fotografie s hudbou působící až děsivě. A pak už jsem se od obrazovky netrhla. Jsem ráda, že to byl spíše portrét, než klasická trapná komnata a režiséři mají možnost jít trochu více do hloubky a nejsou tam jen hloupé kecy nějakých psychologů a doktorů.

13. komnata - 13. komnata Josefa Cardy (2018) (epizoda)

No, na to že to točil Olmer, tak to ještě celkem ujde. Chápu, že už se mu nechce nic vymýšlet. Bylo tam pár kýčů (černobílá cesta autem apod.), nevhodná kompozice a ošklivé prostředí za tím doktorem a vůbec všechny rozhovory z ruky, které vypadaly jako z mobilu. Obsahově celkem pohromadě, formálně téměř amatérské. 30%

13. komnata - 13. komnata Zdeňka Maryšky (2018) (epizoda)

Kdyby tam nebyl Maryška a pár zajímavých osobností, myslím si, že by mě dokumentaristická práce tvůrců ničím nezaujala. Proč řekl Heřmánek jen pár vět? Absolutně nevytěžené! Reif už je asi taky unavený.

Absence blízkosti (2017)

Velmi podprůměrné, odlidštěné, chladné, špatně vystavěné, slabě zahrané, nudné, zbytečně pseudoartové, nezrežírované, obsahově nevyřešené. Nemůžu najít žádná pozitiva a je mi to líto, že další miliony skončily v kanále, škoda těch dobrých herců, asi se museli hodně trápit, na Janě je to vidět, a i pan Goldflam, Veselý či Beretová působili trochu nejistě. Jak je to možné? Mám pro takové filmy ovšem pochopení, tak dávám jednu hvězdu za snahu a za možnost tvořit za každou cenu, i když není úplně co a o čem.