• Mysteriózní

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Ja tomu Tarantinovi nikdy neprídem na chuť. Je to síce jeho najlepší film, hlášky sú výborné, herci fajn, ale u mňa ani na 5 hviezd, nie ešte kult. Nadnesená zmes prepojených historiek, ktorú vlastne nepotrebujem vidieť znova.

Zrůdy (1932)

Najlepšie efekty sú žiadne efekty. Film však nestojí iba na kontroverzii, ale aj na skutočnej nefalšovanej emocionálnej sile. Film taký krutý a zároveň dojímavý. Rozhodne povinná jazda pre všetkých milovníkov filmovej klasiky.

Found (2012)

Dráma plná násilia, určite nie horor. Hororová je len sekvencia sledovania filmu Headless, ktorý vtedy neexistoval. Za 8-tisíc je to však natočené skvele, režisér má nesporný talent. Herecké výkony tiež nie sú žiadny prepadák. Pod štyri nejdem, aj keď by možno prospela trochu kratšia stopáž.

Battle Royale (2000)

Správne japonsky krvavé a akčné, hoci pritiahnuté za vlasy. K tomu pekné prostredie, skvelý hudobný sprievod a dosť zaujímavý záver. Neviem či ma potešil alebo sklamal, ale čakal som iné rozuzlenie.

Zodiac (2007)

Kvalitné temné krimi, ale pokiaľ poznáte skutočný príbeh, zostáva vám len kochať sa umením Finchera a hercov. Samotný dej vás nijak neprekvapí.

Pan Nikdo (2009)

Audio-vizuálne výborné, ale na poli logiky dosť krívajúce. Po dve a pol hodinách som čakal nejaký brutálne šokujúci záver, no nič také sa nedostavilo. A 6 rokov písaný scenár? To je trochu priveľa vzhľadom na výsledok. Napriek tomu hodnotím vysoko, lebo som sa nenudil a z umeleckého hľadiska to bolo zvládnuté výborne.

Alpy (2011)

Chladné, mimoriadne neosobné, s pomalým tempom a divnými dialógmi zasahujúcimi až do roviny absurdného čierneho humoru. Typický Lanthimos. Napriek nesporným formálnym filmovým kvalitám je to však iba priemerné dielo. Nápad originálny, ale celé to plynie odnikiaľ nikam. Záver demonštrujúci stratu identity rezultujúcu z viacjedinnosti hlavnej postavy je fajn, ale to, čo tomu predchádza, jemne nudí.

Pan účetní opět zasahuje (1999)

Príšerné zakončenie série, radšej sa mal vrátiť do firmy a mali recyklovať úvodné diely. Línia s nejakými deťmi tomu vôbec nesvedčí, už ani tie opakované vtipy nefungujú. Hviezdička z úcty k Vilaggiovi a ostatným zo starej partie, ktorí vytvorili úžasnú komediálnu sériu. Na toto chcem rýchlo zabudnúť.

247°F (2011)

Je z toho cítiť okrajovú inšpiráciu Pádom do tmy, veľa to má z filmu Pochovaný zaživa. V tom nevidím problém, oveľa viac mi prekáža nasilu naťahovaný rozjazd. Do sauny, zo sauny, do vody, po pivo, len aby vznikol plnohodnotný celovečerák. Potom je to však už dobré, postavy konajú celkom racionálne, sú pomerne sympatické. Na prvé stretnutie s gruzínskym filmom fajn. A nečakajte horor, je to triler.

Záhada Blair Witch (1999)

Film, ktorý išiel úplne mimo mňa. Oceňujem schopnosť tvorcov predať to, rešpektujem, že točili takmer zadarmo. Ale aj tak. Čakal som oveľa viac a v rámci poloamatérskych found footage filmov ma mnohé vzali viac. Preto som nikdy úplne nepochopil kultový status tohto diela, pri ktorom ma myklo asi raz, čo je málo.