• Mysteriózní

Brazilský masakr (2006)

Ako dobrodružný film plne funkčné, pekne natočené v krásnom prostredí. Po necelej hodine prichádza žánrová výhybka, ktorá je možno diskutabilná, ale nie hlúpa či nezmyselná ako vo Ferryho Vertige (sprvu takisto výborný dobrodružný film z prírody), kde som ju nedokázal akceptovať. Tu to šlo a chvíľu sledujeme celkom solídny horor. Bohužiaľ, aj so všetkými klišé v správaní postáv. Záver neoriginálny, no čakal niekto niečo iné? Niekde medzi 3 a 4, ale prikloním sa vyššie, brazílska džungľa má úžasné čaro.

Černé ovce (2006)

Chcel som dať dve, ale uvedomil som si, že by to bolo prehnané. Ako komédia to vôbec nefunguje, no keďže to ňou do istej miery chcelo byť, tak to nefunguje, samozrejme, ani ako vážny horor. Herci mizerní, nesympatickí a nezachránilo to ani pár podarených gore scén, ktorých malo byť viac. Prirovnávať to k počiatočnej tvorbe Jacksona je podľa mňa absurdné.

Dokonalý trik (2006)

Napriek tomu, že ide o jeden z klenotov kinemotagrafie a dávam mu bez mihnutia oka plný počet, mám trochu problém stráviť tú sci-fi rovinu, ktorá je tam iba v jednom jedinom momente a tým pádom mi trochu nesedí. To však je viac vec knižnej predlohy. Akoby autor nevedel prísť na to, ako z toho vykľučkovať a pritom zostať v reálnom svete. Alebo nechcel? Aj to je možnosť, každopádne táto filmová adaptácia neomrzí ani pri tretej, štvrtej, piatej projekcii.

Inland Empire (2006)

Na prvé pozretie opäť nepochopiteľné, no čo je horšie, na rozdiel od iných Lynchových bizarností (Lost highway, Mulholland drive) nemám ani najmenšiu chuť pozerať to znova a hľadať vodítka vedúce k odpovediam či náznakom odpovedí. Dôvody, pre ktoré je to tak, sú zároveň dôvodmi, pre ktoré tomu dávam tie tri len s prižmúrenými očami. Absolútne tu totiž absentuje to, čo robí iné Lynchove filmy takými pôsobivými - geniálna audiovizuálna stránka. A osobne som mal celkom problém aj so stopážou. Tri hodiny boli pre mňa v tomto prípade ubíjajúce, hoci práve záverečná polhodina mi prišla najlepšia a vari sa v nej objavilo aj pár vodítok.

Mafstory (2006) (seriál)

Veľmi nekonvenčná záležitosť. Začiatok ma vôbec neoslovil, pôsobilo to strašne amatérsky, ale po príchode dua Dzuríková - Sklár kvalita výrazne stúpla a vznikol kultový počin. Nechýbajú ani trápne momenty, ale tie sú adekvátne vykompenzované.

Susedia (2006) (seriál)

Kedysi som sa náramne bavil, no nová séria znamená strašný pokles kvality. Bohužiaľ, 5 nechám za staré časti, inak by som musel zraziť výrazne.

Taxidermia (2006)

Výborný film, poriadne uletený, ale rozhodne nie samoúčelný. Natočené je to veľmi zručne, autori nás dokážu pobaviť i znechutiť. V podstate sú to tri poviedky, ktoré sa však prelínajú a každá z nich je geniálna. Dokonca by som povedal, že kvalita filmu postupne graduje až ku grandióznemu finále.

Sběratelé kostí (2005) (seriál)

Zaujímavá kriminálka, ktorú si z času na čas rád pozriem. Ústredná dvojica mi je viac-menej ľahostajná, čo je asi najväčší problém a dôvod priemerného hodnotenia. Kto si ich obľúbi, pôjde s hodnotením vyššie, pretože scenár to má dobrý a je to aj zručne natočené.

Tajemný let (2005)

V prvej polovici je to pozerateľný mysteriózny film, s hoci nie úplne originálnou zápletkou, no druhá polovica je už skutočne slabá. Všetko tajomno sa šibnutím čarovného prútika vytratí a my už sledujeme len americkú blbinku bez emócie a nápadu.

Bone Sickness (2004)

Na jednej strane vyslovene nízkorozpočtové, s príšernými dialógmi a amatérskymi hercami, na druhej strane plné pozitív. Má to myšlienku, má to dej a všetky nechutnosti tu slúžia ako pomerne prirodzená súčasť príbehu. Pozitívom je aj presah jednotlivých hororových subžánrov. Na pomery undergroundového filmu veľmi podarené a pozerateľné.